Genialny mecz w Słupsku! Energa Czarni w półfinale TBL!

Koncertowa gra Jerela Blassingame'a w decydujących momentach czwartej kwarty przesądziła o wygranej Energi Czarnych Słupsk nad Polskim Cukrem Toruń 94:83 i awansie Czarnych Panter do półfinału TBL.
Jacek Konsek

Cóż za mecz, cóż za seria - aż żal kończyć rywalizację, w której spotkały się dwie niezwykle równe drużyny. Energa Czarni Słupsk i Polski Cukier Toruń stworzyli cztery kapitalne widowiska, zakończone ostatecznie triumfem podopiecznych trenera Kairysa. W czwartkowy wieczór bohater był jeden - Jerel Blassingame.

35-letni Amerykanin, mierzący zaledwie 175 cm wzrostu, był tego dnia wulkanem energii. Jak zwykle dogadywał rywalom, prowadząc z nimi tzw. trash-talking, ale przede wszystkim świetnie wykonywał swoje obowiązki na parkiecie. Nie dość, że rozdał 11 asyst i zebrał pięć piłek, to trafił 19 punktów, z czego 13 w decydującej, czwartej kwarcie.

Po 20 zmianach prowadzenia i dziewięciu remisach to właśnie "J-Blass" celnymi trójkami i skutecznie egzekwowanymi rzutami wolnymi pozwolił Czarnym odskoczyć na bezpieczną odległość w decydujących fragmentach czwartej kwarty. Po trzeciej trójce w tej odsłonie, gospodarze prowadzili już 82:71 i stało się jasne, że to oni awansują do najlepszej czwórki TBL.

Obok Blassingame'a należy wyróżnić też jego dwóch rodaków. Folarin Campbell zagrał kapitalne zawody i dorzucił 17 punktów, co jest swego rodzaju zaskoczeniem. Mniejszym już jest postawa Justina Jacksona - drugiego z bohaterów tej serii. Skrzydłowy dołożył 14 oczek, siedem zbiórek i kilka kapitalnych akcji w defensywie. Kiedy Amerykanin był na parkiecie, gracze Twardych Pierników mieli ogromne problemy z trafianiem spod kosza.

Polski Cukier przegrał i odpadł, ale z honorem. Kapitalny był w czwartek Danny Gibson, zdobywca 24 punktów i 11 asyst. Z obwodu odblokował się w końcu Michał Michalak, autor 15 punktów. Zabrakło gościom determinacji i koncentracji w najważniejszych momentach. To właśni wtedy górą był Blassingame, a nie Gibson.

W walce o finał Tauron Basket Ligi Czarni zmierzą się ze Stelmetem Zielona Góra, który w trzech spotkaniach uporał się z Asseco Gdynia.

Energa Czarni Słupsk - Polski Cukier Toruń 94:83 (22:19, 18:21, 23:24, 31:19)

Czarni: Blassingame 19, Campbell 15, Jackson 14, Seweryn 10, Cesnauskis 10, Harper 8, Mbodj 7, Surmacz 6, Mokros 3.

Polski Cukier: Gibson 24, Kornijenko 15, Michalak 15, Cummings 12, Wiśniewski 9, Denison 4, Śnieg 4, Sulima 0, Perka 0.

Stan rywalizacji: 3-1 dla Czarnych

Kto awansuje do finału TBL?

Polub Koszykówkę na Facebooku

Komentarze (28):

• Czarnulkaaa Zgłoś komentarz
    Toruń przegrał, bo nie miał zawodników ? Czemu przed faza play off tak sie nie tlumaczyliscie ? Czarni mieli chyba najwiekszego pecha, ciagle kontuzje i brak zawodnikow . Ciagle ktos z
    Czytaj całość
    rotacji wypadal. Pomimo waszych hejtow i smiechow Czarni pokazali, ze potrafia wygrywac nie tylko ze słabiakami. Mimo problemow ze zdrowiem nie poddali sie, a teraz bzdury gadacie, ze sedziowie... Ci panowie rowniez Czarnych zle oceniali, a kibice bezradni łapali sie za głowy . Wygrał lepszy ;)
    • Alan Daniels Zgłoś komentarz
      Toruń przegral serie bo nie mial zawodników na pozycji numer 3, Cumings to byl ustawiany na 2-3-4, Korniejnko na 3-4
      • MoronHunter Zgłoś komentarz
        Gratulacje dla Czarnych, na przestrzeni serii byli jednak nieco lepsi. Ale... Zawsze jest jakieś ale - nie mogę zrozumieć tych naszych przegrywanych końcówek meczów, ile ważnych spotkań
        w ten sposób przegraliśmy! To chyba jest jakaś blokada psychiczna - przeciwnik odskakuje na 3-4 punkty, a nasi zamiast gonić popełniają coraz więcej błędów i kończy się -12. I jeszcze zastanawiam się co mogłoby wydarzyć się we wczorajszym meczu gdyby: Sewerynowi odgwizdano słuszny 5. faul, odgwizdano słuszny faul na Michalaku, zamiast rzekomego faulu popełnionego przez tegoż właśnie chwilę później w obronie, gdyby sędziowie zauważyli (!) błąd połowy Czarnych, nie odgwizdywano błędu 3 sekund Denisonowi po 1 sekundzie. Rozumiem, że była dość gorąca atmosfera (aczkolwiek bez przesady), ale mecz prowadzą chyba profesjonaliści? Tak sobie tylko gdybam, jeszcze raz gratulacje i powodzenia w półfinale :)
        • bartek123 Zgłoś komentarz
          Pisałem już kiedyś że Toruń nie potrafi rozstrzygać na swoją korzyść meczy na styku.Czarni przycisneli ich wczoraj w 4 kwarcie i im odjechali.Rosa w ostatnim meczu sezonu zasadniczego
          zabiła ich w ostatnich minutach meczu a w Pucharze Polski zabrała im zwycięstwo z przed nosa.Te dwie porażki były mega frajerskie i bardzo ważne dla tego co stało się potem.
          • michal1969zagan Zgłoś komentarz
            Gratulacje dla obu drużyn;-) Emocje poziom super ekstra HARD level ale poziom? - mniej niz zero. W tej całej nerwówce za chochones szybciej złapał się Słupsk i poukładał grę dopiero w
            4 kwarcie. I w sumie tylko ta kwarta miała jakis poziom. Przestrzałów , gubienia piłki czy bezmyślmych fauli w pierwszych trzech było tyle e można było obdzielić całą rundę zasadniczą..
            • Ziomuś 30 Zgłoś komentarz
              Szkoda PO w tym roku, ale to i tak najlepszy sezon. Gratki dla dla Czarnych powalczcie z ZG dla dobra widowiska. Co do nas to na moje mamy jednego który psuje nasz klub nazywa się
              Szczechowiak. Nie wiem po co on jest w klubie i czemu właściciele tak mu ufają, ale dopóki on będzie pewnego poziomu nie przeskoczymy. Grunt jednak że mamy dobre podstawy żeby w kolejnych sezonach poprawiać wynik.
              • sceptyczny31 Zgłoś komentarz
                Mecz z Radomiem czy tez wszystkie przegrane mecze PO przegraliśmy przez głupie straty piłek. Niestety dotyczy to wszystkich zawodników (no i słaby procent rzutów osobistych). Moim zdaniem
                3:1 pokazuje właściwe miejsce w szeregu. Trenerze, koszyczek to gra z lat 60/70. Teraz to zdecydowanie za mało. Potem jak jest improwizacja są straty. Patrząc na cały sezon dobra drużyna ze słabsza końcówka sezonu.
                • b90 Zgłoś komentarz
                  Toruń przegrał ten sezon w Radomiu. Na pewno mają czego żałować. Czarni byli lepsi i co tu dużo mówić. Jak dla mnie będą ciekawszym rywalem dla Stelmetu.
                  • Rokfor Zgłoś komentarz
                    Goodbye my love goodbye ,goodbye and au revoir...jak spiewal Demis Roussos
                    • No handlebars Zgłoś komentarz
                      Ślimak - Ślimak 1:0 :D
                      • barakuda Zgłoś komentarz
                        Tak naprawdę to ciężko to wytłumaczyć dlaczego Pierniki odpadły. Wydaje mi się - i nie tylko mnie - że skład mają silniejszy od Czarnych. W tej sytuacji postawiłbym tezę, że
                        zawiódł Slimak i Kairys go przechytrzył i lepiej rozpracował.
                        • PodLee Zgłoś komentarz
                          Nic przegrali. I tak daleko zaszli, co roku widać progres. Zachować skład oprócz Commingsa i Denisona. Pierwszy robi dużo wiatru, parę wsadów i pełno głupich strat. Co do drugiego to za
                          późno dołączył do zespołu, a oprócz tego nie za bardzo wie na jakiej pozycji gra.Tak więc nie ma się co łamać w przyszłym sezonie jesteś co najmniej w półfinale. Gratulacje dla Słupska i powodzenia w meczach z Zieloną.
                          • ECSfan Zgłoś komentarz
                            A tak mieli nas zniszczyć, brak Polaków itp. Mokros dziś tragicznie skuteczny, ale po kontuzji wybaczam. Jeśli siła wszystkich się utrzyma, bo widać tryb PO-mode to w ZG będzie
                            ciekawie...i kto wie czy 5 meczy nie będzie potrzebne, ale nawet jak Czarni odpadną, dalej jest możliwa walka o medal, sezon skończy się w pierwszej czwórce minimum, jest dobrze.