Polacy rozpoczynają testy od wygranej. Znakomita czwarta kwarta dała triumf

W swoim pierwszym, zamkniętym, meczu kontrolnym przed eliminacjami do EuroBasketu 2017 reprezentacja Polski koszykarzy pewnie pokonała w Wałbrzychu rywali z Holandii. Biało-Czerwoni zagrali w tym spotkaniu w bardzo szerokim składzie.

Krzysztof Kaczmarczyk

Sparingi z Holandią mają być podsumowaniem pierwszego okresu przygotowawczego do meczów eliminacyjnych w walce o EuroBasket 2017. Na tym etapie z pewnością nie wynik jest najważniejszy, a praca nad grą i taktyką. Wygrana jednak z pewnością cieszy.

Piątkową wygraną Biało-Czerwoni zawdzięczają kapitalnej końcówce meczu. Jeszcze na początku decydującej kwarty Holendrzy prowadzili 69:61, jednak końcowe 8 minut należało do podopiecznych Mike'a Taylora. Kolejne 240 sekund to seria 14:2 i po trójce Michał Sokołowski nasz zespół miał sześć punktów przewagi, której nie oddał już do samego końca.

Polacy od drugiej kwarty musieli gonić wynik na własne życzenie. To właśnie wtedy rywale wypracowali sobie nawet dziesięciopunktową przewagę, a wszystko przez seryjnie niewykorzystywane rzuty wolne.

Najskuteczniejszym koszykarzem meczu okazał się Adam Waczyński. Gracz Unicaji Malaga wykorzystał m.in. 4 z 5 rzutów zza łuku i zakończył spotkanie z dorobkiem 14 oczek. Dobre wejście z ławki zaliczył natomiast Tomasz Gielo, autor 11 punktów, 7 zbiórek i 3 asyst.

Po rozegraniu regulaminowych 40 minut, trenerzy obu zespołów zdecydowali się rozegrać jeszcze dwie części pięciominutowe, które 13:10 wygrali Holendrzy.

W piątkowym meczu trener Taylor miał do swojej dyspozycji aż 17 zawodników. W pierwszej piątce na parkiecie pojawili się Łukasz Koszarek, Waczyński, Mateusz Ponitka, Aleksander Czyż oraz Maciej Lampe.

Już w sobotę druga konfrontacja pomiędzy obiema reprezentacjami. Początek spotkania w Wałbrzychu o godzinie 17:00.

Polska - Holandia 84:79 (26:24, 13:21, 20:18, 25:16)

Polska: Waczyński 14, Lampe 12, Gielo 11, Hrycaniuk 9, Sokołowski 8, Michalak 7, Zamojski 6, Koszarek 5, Slaughter 4, Ponitka 4, Olejniczak 2, Szewczyk 1, Szymkiewicz 1, Gruszecki 0, Czyż 0, Mokros 0, Skibniewski 0.

Holandia: Kloof 10, Alberts 10, Franke 9, N. De Jong 8, W. De Jong 8, Koenis 7, Van der Mars 7, Van der Horst 6, Slagter 6, Schaftenaar 5, Voorn 3, Kherrazi 0.

Czy Polska wywalczy awans na EuroBasket 2017?