Porażki Zadaru i Hemofarmu - podsumowanie 23. kolejki Ligi Adriatyckiej

KK Zadar poległ na parkiecie w Belgradzie, lecz nie stracił szans na awans do rozgrywek Final Four Ligi Adriatyckiej. Wszystko za sprawą Hemofarmu Vrsac, który nie sprostał Crvenej Zvezdzie Belgard i wciąż jest w zasięgu chorwackiej drużyny. W dole tabeli niezwykle trudną sytuację ma Wojwodina Nowy Sad, która najprawdopodobniej opuści szeregi Ligi Adriatyckiej.

Jacek Konsek

Już w piątek doszło do małej niespodzianki. Walczący o miejsce w najlepszej czwórce KK Zadar niespodziewanie przegrał w Belgradzie z tamtejszym Zeleznikiem. Młodzi koszykarze ze stolicy Serbii rozegrali bodaj najlepszą kwartę w całym sezonie, wygrywając inauguracyjną odsłonę 28:11. Faworyzowani Chorwaci ocknęli się dopiero po przerwie, kiedy gospodarze nieco spuścili z tonu. Zadar wykorzystał brak koncentracji w szeregach rywala i szybko narzucił swój styl gry. W strefie podkoszowej dominował ich lider Todor Gecevski, który uzbierał 20 punktów i 11 zbiórek. Podopieczni Zmago Sagadina dwukrotnie zbliżyli się na odległość 2 punktów, lecz ostatecznie nie zdołali przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. Dla FMP Zeleznik 21 punktów uzbierał Nemanja Protic.

Kilkadziesiąt godzin później koszykarze Zadaru ściskali kciuki za Crvenę Zvezdę Belgrad, która potykała się z Hemofarmem Vrsac. W przypadku wygranej Pomarańczowych sytuacja chorwackiego zespołu byłaby niemalże beznadziejna. Na szczęście dla nich, Czerwona Gwiazda stanęła na wysokości zadania i dzięki wygranej, zapewniła sobie awans do najlepszej czwórki. Mecz ustawiła pierwsza kwarta, wygrana przez gospodarzy w stosunku 21:12. Kilkupunktowe prowadzenie utrzymywało się przez całe spotkanie a pojedyncze zrywy Hemofarmu szybko były tłumione przez defensorów z Belgradu. Najlepszy mecz w sezonie rozegrał center Crveny Zvezdy Vladimir Stimac, który uzbierał 17 punktów, 5 przechwytów i 4 zbiórki.

W pozostałych spotkaniach także nie brakowało ciekawych rozstrzygnięć. Partizan Belgrad wygrał na wyjeździe z outsiderem rozgrywek Wojwodiną Nowy Sad, choć w końcówce niemiłosiernie się męczył. Mistrzowie Serbii przegrali ostatnią kwartę 22:10, lecz szczęśliwie sięgnęli po 2.1 zwycięstwo w obecnych rozgrywkach. Z kolei Tulipany mają już tylko iluzoryczne szanse na opuszczenie ostatniego miejsca, w związku z czym najprawdopodobniej nie zobaczymy drużyny z Nowego Sadu w sezonie 2009/2010. Tymczasem kibice Olimpiji Lublana odliczają już dni do końca fatalnego sezonu w wykonaniu Mistrza Słowenii. W sobotę podopieczni Jure Zdovca w tragicznym stylu przegrali we własnej hali z broniącym się przed degradacją Heliosem Domzale. Przyjezdni triumfowali 79:57 a jednym z ojców wygranej okazał się były gracz Turowa Zgorzelec Vjeko Petrovic, autor 13 punktów i 4 zbiorek.