NBA: Tuzin Jazzmanów

Walka o zajęcie jak najlepszej pozycji przed rozgrywkami play off trwa w najlepsze. Utah Jazz nie przegrała ligowego meczu od początku lutego i z dnia na dzień pnie się coraz wyżej w klasyfikacji Konferencji Zachodniej. Podopieczni Jerry'ego Sloana wygrali po raz 12. z rzędu, pokonując na wyjeździe Indianę Pacers. Tymczasem w coraz gorszej sytuacji znajdują się koszykarze Phoenix Suns, którzy polegli we własnej hali z Dallas Mavericks. Czyżby to koniec ich marzeń o grze w play off?

Jacek Konsek

Utah Jazz są już na czele Northwest Division a wkrótce mogą awansować nawet na 2. miejsce w Konferencji Zachodniej. Koszykarze z Salt Lake City wygrali 12. mecz z rzędu i po raz kolejny zgłosili swoje aspiracje do gry o najwyższe cele. Tym razem Jazz nie dali szans Indianie Pacers, choć losy spotkania rozstrzygnęły się dopiero w połowie ostatniej odsłony. Od stanu 90:90 goście rozpoczęli serię 16:4 i spokojnie kontrolowali wydarzenia na parkiecie aż do ostatniej syreny. - Jesteśmy pewni siebie i zamierzamy wygrywać każdy mecz, niezależnie od tego jak on się potoczy - powiedział Carlos Boozer, podkoszowy Jazz. W pierwszej połowie Pacers prowadzili regularną wymianę ciosów z rywalem a fantastycznie dysponowany rzutowo był szczególnie Troy Murphy. Leworęczny skrzydłowy trafił 7 z 8 rzutów trzypunktowych! W miarę upływu czasu inicjatywa zaczęła przechodzić w ręce Utah, która miała dużo większą siłę rażenia a po raz kolejny bardzo dobrze spisali się ich zmiennicy. - Nie przywiązuję większej uwagi do serii zwycięstw. Staramy się po prostu robić to co najlepsze. I tak dzień po dniu - podsumował Jerry Sloan, szkoleniowiec Jazzmanów. Warto podkreśli, że koszykarzom Utah brakuje już tylko 3 wygranych do wyrównania najlepszej passy w historii klubu.

Szanse Phoenix Suns na udział w play off topnieją z dnia na dzień. Po niedzielnej, nieznacznej porażce z San Antonio Spurs podopieczni Alvina Gentry’ego nie sprostali Dallas Mavericks. Drużyna z Teksasu powiększyła tym samym przewagę nad Słońcami, która obecnie wynosi 5 meczów. Gospodarze dotrzymywali kroku rywalom w pierwszej połowie, lecz po przerwie świetnie spisywał się Dirk Nowitzki. Niemiecki skrzydłowy zdobył wówczas 23 ze swoich 34 punktów a jego rzuty były wprost nie do zablokowania. - Dirk grał świetnie, był nie do zatrzymania. Jestem zawiedziony stylem jaki prezentowaliśmy w drugiej połowie. Nasza koncentracja nie była na najwyższym poziomie - powiedział Steve Nash, rozgrywający Phoenix. Kanadyjczyk zdobył 23 punkty i 13 asyst a Shaquille O’Neal dołożył 2 "oczka" mniej. Dzięki temu "Diesel" awansował na 6. miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców w historii NBA. Co z tego, skoro jego zespół najprawdopodobniej nie awansuje do najważniejszej części sezonu..

W konferencji Wschodniej coraz większy ścisk. Milwaukee Bucks toczą walkę z Chicago Bulls o zajęcia 8. miejsca, gwarantującego grę w play off. Kozły przegrały jednak bardzo ważny mecz z New York Knicks, którzy także starają się wskoczyć do najlepszej ósemki. Pierwsza połowa należała do gospodarzy, kontrolujących wydarzenia na parkiecie. Ich przewaga urosła nawet do 8 "oczek", głównie skutecznej grze Charliego Villanuevy. Nowojorczycy nie dali za wygraną i po przerwie włączyli piąty bieg. Jak zwykle w ich przypadku kluczem do zwycięstwa okazała się skuteczna ofensywa, w której brylował duet Larry Hughes - Nate Robinson. Obaj obwodowi zdobyli w sumie aż 71 punktów! Tymczasem walczący o prymat w tejże konferencji Cleveland Cavaliers dokonali rzeczy wprost niemożliwej. Na początku ostatniej kwarty przegrywali z Los Angeles Clippers różnicą 19 punktów i mało kto wierzył w pomyślny dla nich koniec. Kawalerzyści udowodnili jednak, że są zespołem z charakterem i zawsze grają do końca. Drugie z rzędu triple-double zanotował LeBron James (32 punkty, 13 zbiórek, 11 asyst), najlepszy zawodnik spotkania.

Indiana Pacers - Utah Jazz 100:112
(T. Murphy 23 (13 zb), J. Jack 21, T.J. Ford 21 - M. Okur 24, P. Millsap 22, R. Brewer 18)

Milwaukee Bucks - New York Knicks 112:120
(C. Villanueva 32, R. Sessions 22, R. Jefferson 16 - L. Hughes 39, N. Robinson 32, D. Lee 19 (18 zb))

San Antonio Spurs - Charlotte Bobcats 100:86
(T. Parker 21, R. Mason 21, T. Duncan 18 (11 zb) - R. Bell 16, E. Okafor 16, R. Felton 15)

Phoenix Suns - Dallas Mavericks 117:122
(S. Nash 23 (13 as), S. O’Neal 21, M. Barnes 21 - D. Nowitzki 34 (13 zb), J. Terry 25, J. Barea 16)

Sacramento Kings - Oklahoma City Thunder 98:99
(S. Hawes 20 (10 zb), F. Garcia 18, A. Nocioni 16 - R. Westbrook 22, J. Green 22, T. Sefolosha 17)

Los Angeles Clippers - Cleveland Cavaliers 83:87
(Z. Randolph 20 (12 zb), A. Thornton 20, E. Gordon 14 - L. James 32 (13 zb, 11 as), Z. Ilgauskas 16, M. Williams 14)