Damian Tokarski to za mało na wygraną. Znicz Basket gorszy od AZS AGH Kraków

Bardzo ważne zwycięstwo w meczu 10 kolejki I ligi mężczyzn odnieśli koszykarze AZS AGH Kraków. Beniaminek zaplecza Ekstraklasy pewnie pokonał w Pruszkowie zespół Znicza 86:73

Kamil Czarzasty
Tomasz Zych WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Tomasz Zych

Już po raz kolejny podopieczni Marka Zapałowskiego źle rozpoczęli mecz. Tak jak w poprzednim meczu z Nysą Kłodzko, gracze z Pruszkowa już po pierwszej odsłonie meczu przegrywali kilkoma punktami. A w drugiej kwarcie strata do gości z Krakowa w pewnym momencie wzrosła aż do 20 punktów.

Z Pruszkowianami świetnie radził sobie zwłaszcza Damian Kalinowski. Trafiał zza obwodu, spod kosza - w pierwszej połowie nie było na niego siły. Po 20 minutach gry legitymował się dorobkiem aż 18 punktów.

Zawodnicy Znicza razili nerwowością, niedokładnością. Zdarzało się, że w prostych sytuacjach tracili piłkę. Nie trafiali z dobrych pozycji, niecelnie podawali na bliską odległość - niewątpliwie to sprawiło, że po pierwszej połowie aż 11 punktami prowadził zespół beniaminka I ligi.

Reprymendy Marka Zapałowskiego udzielone w przerwie początkowo zadziałały. Znicz znakomicie rozpoczął trzecią kwartę, a głównie za sprawą Damiana Tokarskiego, znacząco zmniejszył straty. Kapitan pruszkowian efektownie i skutecznie finalizował akcje w ataku, przechwytywał, zbierał - głównie dzięki jego postawie Znicz szybko zmniejszył stratę do zaledwie 4 punktów.

Kiedy wydawało się, że Znicz może wyrównać stan meczu, niezwykle skutecznie odpowiedzieli krakowianie. Głównie za sprawą Kalinowskiego wspieranego przez Kamila Sulimę (notabene niegdyś zawodnika Znicza) AZS AGH prowadził aż 72:56.

Gospodarze jeszcze próbowali jeszcze nawiązać walkę w czwartej kwarcie, na 4 minuty i 40 sekund przed końcem meczu zmniejszyli stratę do 9 punktów. Świetnie dysponowany Damian Tokarski (łącznie 26 punktów w meczu) to za mało na zwycięstwo, nawet na ostatni zespół ligi. Kapitan nie otrzymał wsparcia od pozostałych zawodników, po raz kolejny nie najlepiej spisali się  nowi młodzi zawodnicy Znicza: Michał Kierlewicz, Bartłomiej Ornoch i Daniel Nieporęcki. Oprócz Tokarskiego dwucyfrową zdobycz punktową zanotował jedynie Tomasz Madziar (15 pkt).

W zespole gości świetnie spisał się przede wszystkim Damian Kalinowski, ale co ważne, mógł liczyć również na swoich partnerów - łącznie aż pięciu zawodników z Krakowa (oprócz Kalinowskiego jeszcze Kamil Sulima, Bartosz Wróbel, Jakub Krawczyk, Maciej Maj), zakończyło mecz z dwucyfrowym dorobkiem punktowym. Niedzielna wiktoria jest dla krakowian niezwykle ważna. Podopieczni Wojciecha Bychawskiego opuścili dzięki niej ostatnie miejsce w tabeli (wyprzedzają ACK UTH Rosę Radom oraz Zetkama Doral Nysę Kłodzko).

Znicz Basket Pruszków - AZS AGH Kraków 73:86 (22:30, 17:20, 17:22, 17:14)

Znicz: Tokarski 26, Madziar 15, Kordalski 8, Cechniak 7, Nieporęcki 7, Kierlewicz 6, Ornoch 3, Cetnar 1, Warmiak 0

AZS AGH: Kalinowski 22, Maj 15, Wróbel 13, Krawczyk 12, Sulima 12, Podworski 6, Zych 4, Wasyl 2, Borówka 0, Koperski 0, Zgłobicki 0.

Który zespół będzie wyżej w tabeli na koniec rundy zasadniczej?