Statystyka 28. kolejki ACB

Po 28. kolejkach ligi hiszpańskiej w czołówce tabeli ACB nadal bez zmian. Swoją pozycję umocnili koszykarze Regalu FC Barcelony i Kalise Gran Canarii, którzy pokonali bezpośrednich rywali z Malagi i Madrytu. Lider TAU zwyciężył w Murcji, a ponadto wygrywały ekipy Estudiantesu, Alty Gestion, Cajasol, Bruesy i Joventutu. Oto garść statystyk z 28. kolejki ACB.

Zespół tygodnia:
Regal FC Barcelona i Cajasol Sewilla - Po ostatniej pechowej przegranej po czterech dogrywkach z ekipą Ricohu Manresa, tym razem Katalończycy zwyciężyli po dogrywce z Unicają Malaga 95:94 i nadal pewnie zajmują drugie miejsce w ACB. Podopieczni Xaviera Pascuala potrafiła wrócić do gry, mimo że przez trzy kwarty prowadzili goście z Malagi. Cajasol Sewilla zwyciężyła zaś w Walencji z tamtejszą Pamesą 98:89 i na dobre opuściła już strefę spadkową. Jeszcze dwa tygodnie temu ekipa Pedro Martineza okupowała ostatnią lokatę w tabeli, a dziś plasuje się na czternastej pozycji. Zwycięstwo nad Pamesą było dla drużyny, w której gra Michał Ignerski czwartą wygraną z rzędu.

MVP tygodnia:
Clay Tucker (Cajasol Sewilla) - Amerykański obrońca przebywał na parkiecie przez 36 minut i w tym czasie zdobył 37 punktów. Aż 18 z nich uzyskał w samej tylko czwartej kwarcie, kiedy wynik był na styku. To właśnie Tucker jest symbolem nowego Cajasolu. Odkąd Amerykanin przybył do Sewilli, andaluzyjski zespół wygrał cztery z pięciu ostatnich spotkań i wygląda na to, że widmo strefy spadkowej oddaliło się już bezpowrotnie.

Hiszpański koszykarz tygodnia:
Juan Carlos Navarro - Przez cztery kwarty pojedynku z Unicają Malaga Hiszpan prezentował się przeciętnie, lecz dał znać o sobie wtedy, kiedy zespół potrzebował tego najbardziej. W dodatkowych pięciu minutach tylko Navarro bowiem zdobywał punkty dla swojej drużyny i w pojedynkę pokonał rywala. Ostatecznie zakończył mecz z dorobkiem 25 oczek.

Wydarzenie tygodnia:
Jubileusze w 28. kolejce - w miniony weekend w hiszpańskiej ACB doszło do kilku ważnych wydarzeń jubileuszowych. Dzięki skutecznej grze w dogrywce, barierę 5000 punktów zdobytych w meczach ligowych przekroczył Juan Carlos Navarro. 300 spotkań w lidze ma zaś już za sobą Sitapha Savane - środkowy Kalise Gran Canarii, podczas gdy szkoleniowiec drużyny z Wysp Kanaryjskich, Salvadore Maldonado poprowadził swój zespół po raz 200.