Emocje w derbach, sensacja w Rzymie - podsumowanie 24. kolejki LEGA Basket

Sensacja w Rzymie i emocje w derbach Bolonii to najważniejsze wydarzenia z 24. kolejki LEGA Basket. Carrife wygrało w Rzymie z Lottomatica 93:88, a La Fortezza pokonała GMAC 75:74. Wygrywały też zespoły Armani Jeans, Benettonu, NGC, Angeliki i Bancatercas.

W tym artykule dowiesz się o:

Najbardziej emocjonująco przed 24. kolejką LEGA Basket zapowiadało się spotkanie w Bolonii, gdzie w ramach derbów GMAC podejmowało La Fortezzę. Rzeczywistość okazała się taka, jaką przewidywano, czyli był to mecz walki i emocji, a losy spotkania decydowały się w ostatnich sekundach gry. Na początku zawodów to goście przejęli inicjatywę i prowadzili już 9:2, a później 25:10, a świetną partie rozgrywał Dusan Vukcević, który w całym spotkaniu zapisał najwięcej oczek ze swojego zespołu - 14. Im spotkanie toczyło się dalej, tym gospodarze odrabiali straty do drużyny trenera Matteo Boniciolliego. W 25 minucie po punktach skutecznego tego dnia Darryla Strawberry’ego GMAC wyszedł na prowadzenie 38:37. To jednak był tylko chwilowy kryzys przyjezdnych, którzy już w następnej akcji odzyskali prowadzenie i utrzymywali je prawie do końca meczu. Na niespełna dwie minuty przed końcem Stefano Mancinelli doprowadził do remisu 66:66, jednak na koniec ważną trójkę trafił Vukcević i jego zespół wygrał 75:74.

Do ogromnej niespodzianki doszło w Rzymie, gdzie miejscowa Lottomatica przegrała z Carrife Ferrara. Oba zespoły dzieli aż 10 miejsc w ligowej tabeli, a mimo to zespół prowadzony przez trenera Valli Giorgio zdołał wygrać w stolicy Włoch z euroligową Lottomaticą. Początek spotkania należał jednak do gospodarzy, którzy prowadzeni przez Rubena Douglasa wygrywali najpierw 9:2, a później 19:11. Taki stan rzeczy utrzymywał się przez pierwsze dwie kwarty, w których goście nie mogli zbliżyć się do bardziej utytułowanego przeciwnika na mniej niż kilka punktów. Pierwsze oznaki późniejszej sensacji kibice widzieli w trzecich dziesięciu minutach, kiedy to zawodnicy Carrife momentami dominowali na parkiecie i zdołali zbliżyć się na zaledwie jeden punkt (64:63). Przez całą decydującą kwartę prowadziła już ekipa przyjezdna, która nie odpuściła nawet na chwilę i ostatecznie wygrała 93:88. Goście zagrali na świetnej skuteczności z gry. 61 procent za 2 i 60 za trzy to wynik bardzo dobry.

Nie mniej emocji było w Udine, gdzie ostatnie w tabeli Sanidero podejmowało inni zespół, który występował w tym sezonie w Eurolidze - Armani Jeans Mediolan. W pierwszej kwarcie widoczną przewagę uzyskała drużyna trenera Romeo Sacchettiego, która prowadziła już 21:12 i podobną ilość punktów nad rywalem utrzymywała do końca tej części gry. Później jednak mediolańczycy szybko odrobili straty do miejscowych i po pierwszej połowie przegrywali zaledwie jednym punktem (40:41). Duże znaczenie dla wyrównania wyniku miał najlepszy strzelec Armani Jeans - Richard Rocca Mason. Amerykanin z włoskim paszportem zdobył 18 punktów w całym spotkaniu, trafiając 70 procent swoich rzutów i dodatkowo zebrał dziewięć piłek z tablic. W czwartej kwarcie zespół trenera Piero Buchiego wyszedł na kilka punktów przewagi, które utrzymywał do samego końca i wygrał ostatecznie 88:85.