Wygrane faworytów - podsumowanie 25. kolejki LEGA Basket

Wygranymi faworytów zakończyły się wszystkie spotkania 25. kolejki LEGA Basket, w których La Fortezza pokonując Eldo umocniła się na pozycji wicelidera. Wygrywały także m.in. zespoły Armani Jeans, NGC, Montepaschi i Premiaty, a mecz Benettonu z Lottomatiką zostanie rozegrany w środę.

Jacek Seklecki

W meczu czołowych drużyn włoskiej LEGA Basket, Armani Jeans pokonało we własnej hali Bancatercas Teramo 97:88, jednak zwycięstwo mediolańczykom nie przyszło łatwo. Spotkanie lepiej rozpoczęła ekipa przyjezdna, która miała w swych szeregach znanych z polskich parkietów Brandona Browna, który występował w Noteci Inowrocław, a także byłego gracza Polpaku Świecie - Davida Mossa. To ta dwójka nadawała tempo grze i ich zespół prowadził już 17:9. Od drugiej kwarty gospodarze zmobilizowali się i w kilka minut odrobili straty do rywala.

Od stanu 17:26 w zaledwie dwie minuty koszykarze Armani Jeans trafili cztery razy za trzy punkty i wyszli na prowadzenie 29:28. W całym spotkaniu drużyna trenera Piero Bucchiego trafiła aż 12 rzutów z dystansu, natomiast Bancatercas blisko o połowę mniej i to była jedna z przyczyn ich porażki. Do czwartej kwarty mecz był bardzo wyrównany i walka toczyła się kosz za kosz, jednak decydująca część gry należała już do Armani Jeans, które wygrało całe zawody 97:88. Najlepszym strzelcem gospodarzy był David Hawkins, który zdobył 21 punktów i miał cztery asysty.

Nie bez problemów kolejne zwycięstwo odniósł wicelider tabeli - La Fortezza Bolonia, która podejmowała we własnej hali zespół Eldo Caserta. Spotkanie w początkowych fazach było bardzo wyrównane, a pierwsze większe prowadzenie objęła ekipa gości, która w 17 minucie meczu po punktach Fabio Di Belli wygrywała już 37:29. Punkty rzucił Sharrod Ford, a dwa celne rzuty z dystansu z rzędu dołożył Alex Righetti i faworyzowani gospodarze wyrównali wynik meczu na 37:37.

Później przez dłuższy okres gry pomiędzy trzecią, a czwartą kwartą prowadziła ekipa przyjezdna, jednak gospodarze ponownie wyrównali, wyszli na prowadzenie i na cztery minuty przed końcem spotkania wygrywali 77:75. Tej zaliczki nie oddali już do końca zawodów i wygrali 86:81, choć klasa rywala nie wskazywała na to, iż ekipa trenera Fabrizio Fratesa będzie miała aż takie kłopoty w odniesieniu zwycięstwa. Na uwagę zasługuje Ford, który w całym meczu zaliczył 12 punktów i aż 15 zbiórek!

Dobra passa Carife Ferrary trwa w najlepsze. Po dwóch zwycięstwach przeciwko Lottomatice i GMAC Bolonia teraz bez większych problemów pokonali we własnej hali ostatnie w ligowej tabeli Snaidero Udine. Już w pierwszej kwarcie drużyna trenera Giorgio Vialliego prowadziła różnicą 10 punktów (21:11) i z każdą kolejną minutą powiększała swoją przewagę. W połowie drugich dwudziestu minut gospodarze miażdżyli rywala 47:27, a pierwsze skrzypce w ekipie miejscowych odgrywał Allan Ray, który w całym meczu zdobył 21 punktów, dokładając do tego także pięć zbiórek.

Rozluźnieni wysokim prowadzeniem koszykarze Carife niezbyt skoncentrowani podeszli do meczu po przerwie, co spowodowało, że Snaidero odrobiło większość start i przegrywało już tylko 52:58. To był jednak tylko chwilowy zryw, gdyż po kilku minutach wyżej notowany zespół z Ferrary ponownie prowadził ponad 20 punktami, a całe spotkanie wygrał 93:75.

25. kolejka LEGA Basket:

La Fortezza Bologna - Eldo Caserta 86:81 (20:20, 26:27, 19:21, 21:13)
(Boykins 19, Ford 16, Righetti 14 - Diaz 17, Brkic 14, Frosini 12)

Armani Jeans Milano - Bancatercas Teramo 97:88 (15:21, 24:17, 26:24, 32:26)
(Hawkins 21, Vitali 14, Mordente 12 - Brown 19, Poeta 17, Moss 17)

Angelico Biella - NGC Cantù 92:101 (31:30, 16:16, 14:24, 31:31)
(Spinelli 23, Gist 17, Smith 15 - Elder 25, Toure 23, Rich 21)

Solsonica Rieti - Montepaschi Siena 54:69 (18:20, 10:8, 13:21, 13:20)
(Green 11, Gigena 10, Hubalek 9 - Finley 20, Sato 13, Carraretto 11)

Premiata Montegranaro - Scavolini Spar Pesaro 87:79 (26:18, 19:13, 15:23, 27:25)
(Garris 16, Minard 14, Hunter 13 - Hurd 18, Hicks 18, Curry 17)

Carife Ferrara - Snaidero Cucine Udine 93:75 (27:17, 22:17, 20:24, 24:17)
(Ray 21, Jamison 16, Collins 16 - Anderson 21, Forte 17, Romero 14)

Air Avellino - GMAC Bologna 73:68 (19:21, 13:22, 19:11, 22:14)