Angelico i Air nadal w grze o play-off - podsumowanie 26. kolejki LEGA Basket

Air Avellino i Angelico Biella, to najwięksi wygrani 26. kolejki LEGA Basket. Obie drużyny wygrały swoje spotkania i zwiększyły swoje szanse na udział w play-off. Obecnie wspólnie plasują się na ósmym miejscu. Wygrywały też Armani Jeans, Montepaschi, Eldo, Lottomatica i Carife.

Jacek Seklecki

Swoją okazję do przybliżenia się do ósmego miejsca gwarantującego udział w play-off wykorzystała Angelico Biella, które niespodziewanie pokonała na wyjeździe Benetton Treviso. Spotkanie jednak lepiej rozpoczęła drużyna gospodarzy, którzy prowadzili najpierw 6:0, a później 13:5. Świetnie w tym fragmencie meczu grała para - Sandro Nicević i Charles Judson Wallace, którzy zdobyli po sześć punktów dla swojej drużyny. Goście nie otrząsnęli się do końca pierwszej kwarty, jednak od drugiej części meczu zaczęli przejmować w nim inicjatywę.

Duża w tym zasługa Joe Smitha, który w drugiej kwarcie zdobył 11, ze swoich 21 punktów w całym spotkaniu. Do przerwy przyjezdni przegrywali tylko trzema punktami, ale poszli za ciosem i świetnie zagrali trzecią kwartę, którą wygrali 21:10. To dało Angelice prowadzenie 56:48, którego koszykarze Benettonu nie potrafili już zniwelować i sensacyjnie przegrali 69:76. Angelica jest teraz na ósmym miejscu i traci tylko jedno zwycięstwo do siódmego NGC Cantu.

Podobnie jak ekipa z Bielli, punkty na wagę gry w play-off zdobyła drużyna Air Avellino, która grała na wyjeździe z ostatnim w tabeli Snaidero Udine. Tego jednak na parkiecie nie było długo widać, gdyż to niżej notowani gospodarze prowadzili aż 11 punktami po pierwszej połowie. Dobrze funkcjonowała współpraca Hectora Romero i Banjamina Ortnera, którzy w całym spotkaniu zdobyli odpowiednio 18 i 12 punktów, a także dołożyli do tego siedem i dziesięć zbiórek.

Dobrze rokująca dla drużyny trenera Mario Blasone pierwsza połowie została zniweczona przez katastrofalną trzecią kwartę, którą Air Avellino wygrało aż 27:5! Dobrze grali w niej Nicola Radulović i Chris Warren, autorzy 18 punktów dla swojego zespołu. Tak wysoko wygrana kwarta dodała jeszcze skrzydeł gościom, którzy nie dali już sobie wyrwać zwycięstwa i wygrali 79:66, dzięki czemu mają tyle samo punktów, co ósma Angelica.

Do niemałej niespodzianki doszło w Cantu, gdzie miejscowe NGC, które zajmuje siódmą lokatę w tabeli przegrało z dwunastym Carife Ferrarą. Obie drużyny grały w tym spotkaniu falami. NGC wygrało pierwszą kwartę 22:13, by drugą przegrać 12:24. Mimo że trzecia część gry również należała do gospodarzy, którzy wygrali ją siedmioma punktami, to wszystko rozstrzygnęło się w ostatniej części meczu, którą zespół trenera Giorgio Vallego wygrał 27:20.

To pozwoliło odnieść minimalne, aczkolwiek bardzo smakowite zwycięstwo nad faworyzowanym gospodarzem. Porażka NGC Cantu w tym spotkaniu utrudnia nieco sytuację tej ekipy, która przed tą kolejką miała niemal pewne siódme miejsce. Teraz wobec zwycięstw Angeliki i Air Avellino, przewaga koszykarzy z Cantu nad tymi ekipami to tylko jedno zwycięstwo, które może zostać błyskawicznie zniwelowane.