Niedzielna część 30. kolejki ACB: Murcja lepsza od Joventutu

CB Murcja nieoczekiwanie pokonała DKV Joventut Badalonę w meczu 30. kolejki hiszpańskiej ACB i tym samym zachowała szanse na uniknięcie relegacji w obecnym sezonie. Kolejne zwycięstwo z rzędu zanotowała drużyna Cajasol Sewilla. Zespół, w którym gra Michał Ignerski, odniósł szóstą wygraną z rzędu, umacniając swoją pozycję w środkowej części tabeli.

Michał Fałkowski

Szesnaście punktów Diego Fajardo, piętnaście Pedro Roblesa i czternaście Chrisa Thomasa. Hiszpańsko-amerykański tercet CB Murcji uzbierał do spółki 45 oczek, zapewniając jednocześnie swojemu zespołowi ósmą wygraną w obecnym sezonie. W niedzielę podopieczni Manuela Husseina zupełnie nieoczekiwanie odprawili z kwitkiem faworyzowaną ekipą gości, DKV Joventut Badalona 71:58, i dzięki temu zwycięstwu nadal liczą się w walce o utrzymanie. Bohaterem spotkania został Fajardo, który zanotował double-double, gdyż obok kilkunastu punktów, zebrał aż 13 piłek z tablic.

Przyjezdni z kolei zagrali na fatalnej skuteczności. Nawet najlepszy w ich szeregach Ricky Rubio, choć rzucił 13 punktów, trafił tylko 3 z 9 rzutów z gry. - Trudno wygrać spotkanie, nawet jeśli przeciwnikiem byłby najsłabszy zespół świata, gdy za dwa trafia się na poziomie niższym, niż 40 procent, a za trzy niż 20 - komentował po meczu szkoleniowiec gości, Sito Alonso. Jego podopieczni w całym spotkaniu trafili tylko 17 na 60 rzutów (11/29 za 2 i 6/31 za 3)! Porażka ta może przekreślić nadzieje badalończyków na miejsce w najlepszej czwórce po sezonie zasadniczym.

Na ich szczęście, swoje spotkanie przegrali również koszykarze Kalise Gran Canarii. Wyspiarska drużyna mierzyła się w 30. kolejce z TAU Ceramiką Vitoria, lecz, pomimo prowadzenie po pierwszej kwarcie 27:20, nie sprostała wyzwaniu, przegrywając różnicą szesnastu oczek. Gdyby Kalise udało się zwyciężyć, wyprzedziłaby w tabeli Joventut, mając spore szanse na walkę o najlepszą czwórkę. Dobra gra Melvina Sandersa (17 oczek) nie wystarczyła jednak, gdyż wśród zawodników szkoleniowca Dusko Ivanovicia świetny mecz rozegrał Igor Rakocević. Podrażniony odpadnięciem z Euroligi, Serb zaaplikował rywalowi 22 punkty w 28 minut, przesądzając o wygranej TAU w drugiej połowie pojedynku.

Nie ma końca natomiast niesamowita seria Cajasolu Sewilli. Jeszcze nie tak dawno murowany kandydat do spadku, dziś, po szóstej wygranej z rzędu, zachowuje nawet matematyczną możliwość gry w play-off. Okoliczności jednak wydają się być raczej z pogranicza fantastyki. Podopieczni Pedro Martineza musieliby bowiem zwyciężyć w pozostałych czterech spotkaniach sezonu regularnego i liczyć, że wszystkie swoje mecze przegrają drużyny Ricohu Manresa, Alty Gestion Fuenlabrada oraz iurbentii Basket Bilbao. Mając jeszcze w pamięci bardzo słabą postawę ekipy w pierwszych dwudziestu kolejkach, fani andaluzyjskiego zespołu nie myślą w ogóle o fazie play-off, ciesząc się, że ich pupile najprawdopodobniej unikną relegacji. Niestety, po raz kolejny w najważniejszych momentach meczu trener Martinez nie korzystał z usług Michała Ignerskiego. Jedyny Polak w ACB spędził na parkiecie półtorej kwarty i zdążył w tym czasie trafić dwa razy zza łuku i zebrać dwie piłki.

Oto wyniki 30. kolejki ACB:

Kalise Gran Canaria - TAU Ceramica Vitoria 73:89 (27:20, 16:24, 15:22, 15:23)
(Sanders 17 (5x3), Freeland 12 (7 zb.), English 11 (1x3) - Rakocević 22 (3x3), Mickeal 16 (8 zb.), Prigioni 16 (4x3, 6 as.), McDonald 14 (8 zb.))

CAI Saragossa - Cajasol Sewilla 73:80 (19:21, 19:17, 15:21, 20:21)
(Quinteros 17 (4x3), Woods 14 (7 zb.), Green 13 (1x3) - Ellis 17 (3x3), Milisavljević 15 (1x3, 4 as.), Savanović 11 (1x3))

Estudiantes Madryt - CB Granada 72:76 (14:22, 12:11, 25:14, 21:19)
(Brewer 11 (4 zb.), Iturbe 10 (3x3), Rancik 10 (2x3), Suarez 10 (10 zb.), Wideman 8 (9 zb.) - Hunter 26 (4x3, 4 as.), Aguilar 12 (2x3, 7 zb.), Marić 12 (9 zb.)

Regal FC Barcelona - Bruesa Gipuzkoa 86:64 (31:16, 22:20, 15:14, 18:14)
(Vazquez 17 (7 zb.), Ilyasova 15 (5x3), Grimau 11 (1x3, 4 as.), Laković 11 - Hopkins 13 (4 zb.), Lopez 10 (1x3), Panko 8 (5 zb.))

CB Murcja - DKV Joventut Badalona 71:58 (21:16, 19:15, 20:9, 11:18)
(Fajardo 16 (1x3, 13 zb.), Robles 15 (3x3), Thomas 14 (2x3) - Rubio 13 (2x3, 5 zb., 4 as.), Hernandez-Sonseca 9 (2x3), Moiso 8 (10 zb.))