EuroBasket: wpadka Litwinów z Gruzinami, popis Dennisa Schrodera

Dennis Schroder to jedna z największych gwiazd tegorocznego EuroBasketu. Potwierdził to już w pierwszym meczu prowadząc do wygranej reprezentację Niemiec. Niespodziankę sporego kalibru sprawili z kolei Gruzini, którzy ograli Litwinów.

Krzysztof Kaczmarczyk
Dennis Schroder, zdecydowanie największa gwiazda reprezentacji Niemiec PAP/EPA / Jim Hollander / Dennis Schroder, zdecydowanie największa gwiazda reprezentacji Niemiec

32 punkty, 7 asyst i 5 zbiórek - takimi liczbami przywitał się z EuroBasketem Dennis Schroder. Największa gwiazda reprezentacji Niemiec była nie do zatrzymania dla ukraińskiej defensywy. Nasi zachodni sąsiedzi triumfowali 75:63.

Zawodnik Atlanta Hawks od pierwszych minut był prawdziwą zmorą Ukraińców. Ci co prawda po pierwszej kwarcie prowadzili 16:9, ale już na przerwę schodzili do szatni przegrywając 33:39. Po zmianie stron trwał show Schrodera, który zapewnił swojej ekipie pierwszą wygraną.

Wśród Ukraińców 4 punkty i 3 zbiórki wywalczył Igor Zajcew. Na parkiecie spędził 16 minut.

Tornike Shengelia okazał się bohaterem meczu Gruzja - Litwa. Zdobył aż 29 "oczek", a jego zespół pokonał 79:77 aktualnych wicemistrzów Europy.

Losy meczu rozstrzygnęły się w dramatycznej końcówce. Litwini od korzystnego dla siebie stanu 74:72 stracili sześć punktów z rzędu. Na 10 sekund przed końcem dwa z trzech rzutów wolnych spudłował Mindaugas Kuzminskas, ale skuteczną dobitką popisał się Jonas Maciulis.

Gruzini dołożyli "oczko" z linii, ale faworyt nie był już w stanie odpowiedzieć. Zaledwie 9 punktów uzbierał Jonas Valanciunas. Dołożył też 9 zbiórek.

W ostatnim pojedynku Włosi bardzo pewnie ograli rywali z Izraela. Największy wkład w 21-punktową wygraną miał duet Marco Belinelli - Luigi Datome. Pierwszy zapisał w statystykach 18 "oczek", drugi o dwa mniej. Obaj wykorzystali 10 z 15 rzutów zza łuku.

Dla pokonanych 18 punktów uzbierał Omri Casspi.