Niedzielna część 31. kolejki ACB: TAU już prawie pewne

Dzięki zwycięstwu w 31. kolejce ACB nad Kalise Gran Canarią, ekipa iurbentii Basket Bilbao nadal zachowuje szanse na awans do fazy play-off. Takich nadziei nie mają już zawodnicy CB Granady, lecz grając o przysłowiową pietruszkę, i tak pokonali będących jedną nogą w pierwszej lidze Vive Minorkę. Swój mecz wygrali także zawodnicy TAU i praktycznie tylko kataklizm mógłby odebrać im pierwsze miejsce po sezonie zasadniczym.

Michał Fałkowski

Zaledwie dziesięciu, aczkolwiek bardzo skutecznych minut potrzebowali koszykarze iurbentii Basket Bilbao by odnieść 13 zwycięstwo w sezonie. W drugiej kwarcie podopieczni Txusa Vidorrety zaaplikowali swoim rywalom z Wysp Kanaryjskich aż 28 oczek, a że pierwszą część meczu przegrali różnicą ośmiu, na przerwę schodzili z kilkupunktową zaliczką. - Wypracowane w pierwszej połowie prowadzenie dało nam wielką pewność siebie. Dostaliśmy porządnego kopa i później już tylko kontrolowaliśmy przebieg spotkania - mówił po meczu hiszpański szkoleniowiec iurbentii. Wśród jego zawodników najbardziej wyróżnił się Luke Recker. Amerykanin nieoczekiwanie zdobył aż 24 oczka, trafiając sześciokrotnie z dystansu. Tylko trochę mniej skuteczny był jego kolega z zespołu, Damir Markota. Reprezentant Chorwacji trafił trzy trójki, a cały mecz zakończył z dorobkiem 13 punktów.

Nie mniej ciekawe spotkanie obejrzeli kibice w Badalonie, gdzie miejscowy Joventut podejmował Pamesę Walencja. Obie drużyny zapewniały przed meczem walkę o dwa punkty, lecz ostatecznie lepsi okazali się gospodarze, którzy w dalszym ciągu mają szanse nawet na trzecie miejsce. Ojcem zwycięstwa, rozstrzygniętego w zasadzie już w pierwszej połowie, był Luka Bogdanović, autor 19 punktów. Jak zwykle świetnie spisał się Ricky Rubio. 18-latek zdobył 13 oczek i rozdał 7 asyst. Pamesie w odniesieniu wygranej nie pomógł nawet kapitalny mecz Rafy Martineza - Hiszpan rzucił 22 oczka i miał 4 asysty. - Cieszę się bardzo ze zwycięstwa. Przynajmniej trochę zmazaliśmy plamę po ostatnich, bardzo słabych grach w naszym wykonaniu - stwierdził Sito Alonso, trener Joventutu, mając na myśli nieoczekiwane porażki z Murcją czy Cajasol w ostatnich tygodniach.

Ważne zwycięstwo odnieśli również aktualni mistrzowie kraju - koszykarze TAU Ceramiki Vitoria. Ich przeciwnicy, CAI Saragossa, stawiali jako taki opór tylko w początkowych minutach spotkaniach, zaś od połowy pierwszej kwarty prowadzenie gospodarzy stale wzrastało i ostatecznie zatrzymało się na pułapie dwudziestu punktów. Kibice w hali Fernando Buesa Arena byli świadkami fantastycznego pojedynku strzeleckiego. 22 punkty padły łupem najskuteczniejszego gracza ligi - Igora Rakocevicia, a tylko o jedno oczko mniej uzyskał as w talii trenera Alberto Angulo - Taurean Green, który ponadto miał jeszcze 7 zbiórek i 4 asysty. Porażka CAI oznacza, że beniaminek nie znajduje się w strefie spadkowej tylko dzięki korzystniejszemu bezpośredniemu bilansowi nad CB Murcją i do ostatniej kolejki będzie musiał drżeć o swój byt w ekstraklasie. TAU zaś może być już niemal pewne przystąpienia do fazy play-off z pierwszego miejsca. Podopieczni trenera Dusko Ivanovicia musieliby przegrać pozostałe trzy spotkania, przy jednoczesnych zwycięstwach drugiej FC Barcelony, żeby było inaczej.

Na przeciwległym biegunie pozostają od kilku kolejek gracze Vive Minorki. 28 punktów Eugene’a Jetera nie wystarczyło tym razem by pokonać CB Granadę i to zespół z wyspy pozostaje czerwoną latarnią ligi z bilansem 6-23. W tych okolicznościach tylko maksymalna ilość punktów w trzech kolejnych meczach oraz szczęśliwy układ innych spotkań uratowałby ekipę trenera Javiera Imbrody przed spadkiem.

Oto niedzielne wyniki 31. kolejki ACB:

TAU Ceramica Vitoria - CAI Saragossa 96:76 (23:17, 24:21, 23:20, 26:18)

(Rakocević 22 (6x3), Splitter 16 (7 zb.), Prigioni 14 (2x3, 7 as.) - Green 21 (5x3, 7 zb., 4 as.), Colom 12 (4x3), Woods 10 (10 zb.))

iurbentia Basket Bilbao - Kalise Gran Canaria 76:66 (18:26, 28:12, 18:16, 12:12)
(Recker 24 (6x3), Markota 13 (3x3, 6 zb.), Lewis 12 - English 16 (4x3), Sanders 13 (3x3), Savane 13)

CB Granada - Vive Minorka 89:82 (15:18, 17:17, 32:29, 25:18)
(Hunter 25 (2x3), Borchardt 10, Videnov 9 (2x3) - Jeter 28 (1x3), Stojić 12 (2x3), Weis 12 (5 zb.))

DKV Joventut Badalona - Pamesa Walencja 86:77 (26:23, 16:8, 22:17, 22:29)
(Bogdanović 19 (3x3, 6 zb.), Rubio 13 (7 as.), Jasaitis 12 (1x3, 5 zb.) - Martinez 22 (5x3, 4 as.), Williams 15 (2x3, 4 as.), Oliver 14 (2x3))

Bruesa Gipuzkoa - Estudiantes Madryt 84:60 (26:9, 22:15, 11:14, 25:22)
(Panko 21 (2x3, 6 zb., 4 as.), Lopez 16 (2x3, 8 zb.), Roe 15 (2x3, 5 zb.) - Suarez 13 (6 zb., 5 as.), Popović 10, Rancik 9)

Pauzowała: CB Murcja