I liga: Jamalex Polonia zdobyła Tychy, udany powrót Radosława Hyżego na ławkę Śląska

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Polonia Leszno / Na zdjęciu: zespół Jamaleksu Polonii 1912 Leszno

Zadziałał efekt nowej miotły. WKS Śląsk pokonał w Prudniku tamtejszą Pogoń, 74:69. Radosław Hyży udanie rozpoczął zatem pracę w nowym-starym miejscu. Z kolei w najciekawszym sobotnim meczu, Jamalex Polonia odprawiła z kwitkiem GKS, wygrywając 108:85.

Przegrana różnicą 8 oczek druga kwarta, okazała się kluczową dla losów spotkania pomiędzy Pogonią Prudnik a WKS Śląskiem Wrocław. Choć gospodarze po zmianie stron robili wszystko, aby wynik odwrócić na swoją korzyść, finalnie nie dogonili wrocławian. Radosław Hyży odniósł tym samym pierwsze zwycięstwo jako trener w tym sezonie. Pracując jeszcze w Kłodzku, od początku rozgrywek zanotował bowiem bilans 0-5.

W bardzo ofensywnym pojedynku w Tychach (łącznie 193 punkty obu ekip), gospodarze musieli uznać wyższość Jamalex Polonii 1912 Leszno. Podopieczni Łukasza Grudniewskiego zagrali koncertowo w ataku, szczególnie w pierwszej połowie, w której zdobyli aż 63 punkty! Nie do zatrzymania dla obrońców GKS-u był - niemal bezbłędny tego dnia - Kamil Chanas. Były reprezentant Polski zdobył dla leszczynian 30 punktów (12/13 z gry).

Kłopotów z pokonaniem Zetkamy Doral Nysy Kłodzko nie mieli natomiast zawodnicy Spójni Stargard. Należy jednak podkreślić, że do przerwy było "tylko" 42:36. Po powrocie z szatni goście byli już jednak kompletnie bezradni. Gracze Krzysztofa Koziorowicza zdominowali boiskowe wydarzenia i wygrali pewnie, a szalał zwłaszcza Hubert Pabian (26 pkt. i 8 zb.). Tym samym debiut nowego opiekuna kłodzczan, Marcina Grygowicza, okazał się nieudany.

Najbardziej wyrównany sobotni mecz na zapleczu PLK odbył się w Tarnobrzegu, gdzie naprzeciw siebie stanęły Siarka i Enea Astoria. Choć końcowy wynik nie do końca na to wskazuje, pojedynek przez długi czas był bardzo zacięty. Gospodarze odskoczyli znacznie na 3,5 minuty przed końcem, kiedy od stanu 63:62, zdobyli 7 oczek z rzędu.

Późniejsza walka niemal punkt za punkt na nic się już jednak nie zdała gościom, którzy - co ciekawe - po wszystkich (5) przerwach na żądanie swojego trenera, popełnili pięć strat. Dwa punkty zostały zatem w Tarnobrzegu, a Wiktor Sewioł dołączył do Chanasa i Pabiana w kwestii rewelacyjnych sobotnich występów. 20-latek wywalczył 29 punktów (13/17 z gry) i 9 zbiórek.

Wyniki sobotnich spotkań 7. kolejki I ligi:

Pogoń Prudnik - WKS Śląsk Wrocław 69:74 (18:19, 15:23, 16:13, 20:19)

Pogoń: Prostak 20, Bogdanowicz 13, Zieliński 10 (11 zb.), Wielechowski 7, Filipiak 6, Strzelecki 5, Mordzak 4, Garwol 2, Krawiec 2, Czyżewski 0.

Śląsk: Pławucki 15, Grzeliński 14, Mroczek-Truskowski 14, Krakowczyk 9, Dziewa 8, Musiał 7, Michałek 6, Jakubiak 1, Bluma 0.

GKS Tychy - Jamalex Polonia 1912 Leszno 85:108 (27:30, 19:33, 20:20, 19:25)

GKS: Kowalewski 21, Małgorzaciak 18, Kulon 14, Hałas 11, Nowerski 7, Słupiński 4, Szymczak 4, Musiał 3, Deja 2, Fenrych 1, Usendiah 0.

Jamalex Polonia: Chanas 30, Sirijatowicz 15, Trubacz 15, Kaczmarzyk 14, Kobel 9, Rostalski 8, Wrona 7, Sanny 6, Milczyński 4, Kurkowiak 0.

Spójnia Stargard - Zetkama Doral Nysa Kłodzko 91:61 (27:14, 15:22, 27:14, 22:11)

Spójnia: Pabian 26, Dymała 16, Czujkowski 12, Bręk 11, Pytyś 11, Fraś 8, Koziorowicz 3, Pryć 2, Hoszczaruk 1, Raczyński 1.

Zetkama: Kulon 12, Kowalski 11, Sanny 10, Jodłowski 9, Wojciechowski 7, Rutkowski 6, Kliniewski 2, Lipiński 2, Kasiński 1, Muskała 1, Weiss 0.

Siarka Tarnobrzeg - Enea Astoria Bydgoszcz 77:68 (20:19, 20:18, 15:16, 22:15)

Siarka: Sewioł 29, Czyżnielewski 9, Zalewski 9, Długosz 8, Stanios 8, Nowicki 7, Niedźwiedzki 5, Gazarkiewicz 2, Pabianek 0, Rypiński 0.

Enea Astoria: Grod 16 (14 zb.), Bierwagen 14, Śpica 10, Gospodarek 8, Frąckiewicz 7, Barszczyk 5, Pochocki 4, Fatz 2, Szyttenholm 2, Korniiets 0.

Czy niezła forma Siarki Tarnobrzeg jest dla ciebie zaskoczeniem?