33. kolejka ACB: iurbentia bliżej play-off, TAU mistrzem

Iurbentia Basket Bilbao pokonała w 33. kolejce Altę Gestion Fuenlabrada i tym samym jedną nogą jest już w fazie play-off. Z gry praktycznie wypadł zespół Ricohu Manresa, który przegrał z Bruesą Gipuzkoa, zaś pewna swego miejsca może być już Pamesa Walencja. Mistrzem sezonu zasadniczego została natomiast ekipa TAU Ceramiki Vitoria, podczas gdy relegacji nie uniknie Vive Minorka.

Michał Fałkowski

Żadnych szans nie dali koszykarzom Alty Gestion Fuenlabrada podopieczni Txusa Vidorrety, zawodnicy iurbentii Basket. Spotkanie rozstrzygnęło się właściwie już po pierwszej kwarcie, po której gospodarze wygrywali 28:16. Świetne mecz rozpoczął duet Marko Banić - Javier Salgado, który w całym spotkaniu zgromadził 26 oczek.

Jeśli rywale mieli jeszcze jakąś nadzieję na zwycięstwo po pierwszej kwarcie, stracili ją w drugich dziesięciu minutach, w których baskijczycy pozwolili im na trafienie tylko 12 oczek. Sam Luke Recker miał w tej części meczu tyle samo uzyskanych punktów, gdyż czterokrotnie trafił za trzy. - Zagraliśmy bardzo skutecznie w pierwszej połowie. Na początku wpadło kilka rzutów, które pozwoliły nam nabrać pewności siebie. Trzecia i czwarta kwarta były tylko formalnością - mówił po ostatnim gwizdku sędziego trener Vidorreta. I rzeczywiście - po zmianie stron jego gracze spokojnie kontrolowali przebieg meczu, a w czwartej kwarcie powiększyli jeszcze przewagę do 26 punktów.

Najskuteczniejszym graczem spotkania został wspomniany Banić, autor 15 punktów i 6 zbiórek. Symptomatyczne jest to, że najjaśniejszym punktem Alty był ten, od którego nigdy nie wymaga się skutecznej gry w ofensywie - Leo Manoildi, który zdobył 12 oczek. Słabo wypadł Brad Oleson, tylko 9 punktów, a jeszcze gorzej Kristaps Valters - 3.

Zwycięstwo ekipy z Kraju Basków sprawia, że zajmują oni obecnie ósmą pozycję w tabeli z bilansem 15-16. Taki sam stosunek zwycięstw do porażek ma co prawda Alta, lecz w bezpośrednim starciu - gorszy bilans małych punktów. Wpadki drużyny z przedmieść Madrytu nie wykorzystali za to koszykarze Ricohu Manresy. Podopieczni Jaume Ponsarnaua niemalże przez cały sezon oscylowali wokół ósmej lokaty, lecz przed ostatnim weekendem ACB w przyszłym tygodniu spadli na dziesiąte miejsce gdyż w 33. kolejce przegrali z beniaminkiem, Bruesą Gipuzkoa, 84:69. Świetny meczy zagrał Javi Rodriguez (16 oczek i 6 asyst), który po raz kolejny udowodnił, że jest jednym z najlepszych rozgrywających w lidze i w przyszłym sezonie powinien znaleźć się w składzie mocniejszej drużyny.

Wyniki 33. kolejki ułożyły się szczęśliwie dla Pamesy Walencja. Podopieczni Nevena Spahiji legitymują się obecnie bilansem 16-15 i nawet w przypadku przegranej w przyszłym tygodniu, przy jednoczesnych zwycięstwach Alty i iurbentii, ich pozycja pozostanie niezagrożona. Stanie się tak ze względu na to, iż Pamesa ma najlepszy bilans małych punktów spośród tych trzech zespołów. Podczas gdy Alta jest na minusie siedemnaście oczek, iurbentia na plusie tylko pięć, dwanaście punktów na plusie Pamesy daje im pozycję lidera w tej małej grupie.

Po przedostatniej kolejce sezonu zasadniczego znany jest również pierwszy spadkowicz - ekipa Vive Minorki nie dały rady wywieźć dwóch oczek z trudnego terenu w Madrycie i uległa miejscowemu Realowi 67:76. Drugim zespołem, który zostanie relegowany do niższej klasy rozgrywkowej będzie albo CAI Saragossa, albo CB Murcja. Obie drużyny mają obecnie ten sam stosunek zwycięstw (8) do porażek (23), dlatego o tym, kto w przyszłym sezonie zagra w ACB, a kto w LEB, zadecyduje ostatnia kolejka. Traf chciał, że w przyszły weekend obie drużyny zmierzą się ze sobą w bezpośrednim starciu w Saragossie. Tym samym więcej atutów ma obecny beniaminek ligi, gdyż będzie grał u siebie.

Warto podkreślić, że rozegrane awansem spotkanie TAU z Barceloną wyłoniło mistrza sezonu regularnego i został nim oczywiście zespół z Kraju Basków, który liderował w lidze od czwartej kolejki. Katalończycy, mimo porażki, mogą być pewni pozycji wicelidera.

Oto komplet wyników 33. kolejki:

Cajasol Sewilla - Estudiantes Madryt 70:93 (18:17, 13:26, 24:23, 15:27)
(Ellis 17 (5x3), Tucker 16 (3x3, 5 zb.), Savanović 13 (2x3, 6 zb.) - Udrih 15 (2x3), Brewer 14 (4x3), Jasen 10 (2x3), Junyent 10 (8 zb.))

Bruesa Gipuzkoa - Ricoh Manresa 84:69 (21:22, 18:18, 23:16, 22:13)
(Roe 21 (3x3, 12 zb.), Sanchez 19 (2x3), Panko 12 (4x3) - Rodriguez 16 (1x3, 6 as.), Rubio 13, Grimau 11 (1x3))

iurbentia Basket Bilbao - Alta Gestion Fuenlabrada 86:60 (28:16, 19:12, 16:16, 23:16)
(Banić 15 (1x3, 6 zb.), Recker 14 (4x3), Markota 12 (2x3) - Manoildi 12 (2x3), Oleson 9 (2x3), Radivojević 9 (3x3, 7 zb.))

DKV Joventut Badalona - CAI Saragossa 68:59 (21:17, 14:17, 21:16, 12:9)
(Moiso 24 (10 zb.), Karl 10 (1x3), Ribas 10 - Cvetković 14 (1x3, 7 zb.), Green 13 (2x3), Woods 12 (5 zb.))

Real Madryt - Vive Minorka 76:67 (30:15, 15:19, 16:21, 15:12)
(Hervelle 17 (1x3, 5 zb.), Tomas 16 (4x3), Reyes 13 (7 zb.) - Bazdarić 24 (6x3), Ivanov 12 (6 zb.), Jeter 10 (9 as.))

CB Granada - Unicaja Malaga 51:93 (11:29, 11:26, 20:16, 9:22)
(Hunter 13 (1x3), Scepanović 10 (2x3), Gianella 9 - Haislip 21 (5x3, 5 zb.), Rodriguez 15 (3x3), N’Dong 11 (10 zb.))

CB Murcja - Kalise Gran Canaria 72:83 (17:19, 19:22, 13:27, 23:15)
(Dean 14 (2x3), Moss 11 (6 zb.), Robles 11 (3x3), Slanina 11 (3x3), Fajardo 10 (8 zb.) - Freeland 18 (10 zb.), English 14 (2x3), Savane 11 (6 zb.))

Mecz rozegrany awansem:

TAU Ceramica Vitoria - Regal FC Barcelona 83:79 (25:21, 20:9, 12:24, 26:25)
(Teletović 19 (5x3), Splitter 14 (11 zb.), Mickeal 13 (7 zb.), Prigioni 13 (1x3, 7 as.) - Ilyasova 23 (3x3, 13 zb.), Navarro 22 (4x3), Vazquez 10 (6 zb.))

Pauzowała: Pamesa Walencja