VTB: Astana Rajkovicia zdobyła Zieloną Górę

Stelmet Zielona Góra przegrał z BC Astaną 82:91 w poniedziałkowym meczu ligi VTB. Dla zespołu z Winnego Grodu była to druga porażka w tych rozgrywkach.

Jacek Konsek
Starks i Clemmons PAP / Lech Muszyński / Na zdjęciu: Starks i Clemmons

Stelmet Zielona Góra, w debiucie przed własną publicznością w lidze VTB, mógł realnie myśleć o pokonaniu kazachskiej Astany, bowiem przynajmniej "na papierze" był to przeciwnik w zasięgu zespołu trenera Jovocicia. Parkiet jednak brutalnie zweryfikował te plany - przyjezdni, prowadzeni przez znanego w Polsce Emila Rajkovicia (dwa medale EBL z BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski), byli zespołem zdecydowanie lepszym i pewnie triumfowali 91:82.

Nie kleiła się gra zielonogórzan w poniedziałkowy wieczór. Astana odskoczyła na początku i kontrolowała wydarzenia, prowadząc na początku czwartej kwarty różnicą nawet 22 punktów. Stelmet wygrał drugą odsłonę, świetnie zaczął trzecią - to były tylko chwilowe, dobre momenty. Niestety, więcej było tych złych, szczególnie w obronie.

Koszarek, Hrycaniuk i Zamojski - weterani wzięli na siebie ciężar zdobywania punktów i to dzięki ich dobrej grze, Stelmet długo trzymał się rywala. Proste, dwójkowe akcje, dawały sukces, a Koszarek miał 4/4 za trzy, mimo że jego koledzy rozpoczęli od fatalnego 1/11 w tym elemencie. Największy problem był jednak ze słabą defensywą - zielonogórzanie źle zastawiali tablicę, Astana często ponawiała akcję, a na dodatek przez trzy kwarty nie do zatrzymania był J.J O'Brien, który zdobywając 23 punkty był najlepszym graczem meczu.

Boris Savović zdobył 16 punktów i zebrał 11 piłek, tyle samo "oczek" na swoim koncie zapisał Łukasz Koszarek. Słabiej niż zwykle spisał się Sokołowski, który zaczął punktować dopiero w czwartej kwarcie, kiedy wynik był praktycznie przesądzony. Sporo pudłował Starks, podobnie jak Planinić i Sakić.

Już w najbliższą sobotę Stelmet znów przystąpi do rywalizacji w lidze VTB i ponownie ugości rywala w hali CRS. Tym razem będzie to rosyjski BK Niżny Nowogród.

Stelmet Enea BC Zielona Góra - BC Astana 82:91 (14:23, 21:20, 18:26, 29:22)

Stelmet: Łukasz Koszarek 16, Boris Savović 16, Michał Sokołowski 11, Przemysław Zamojski 8, Adam Hrycaniuk 8, Markel Starks 7, Jarosław Mokros 6, Darko Planinić 4, Gabe DeVoe 4, Zeljko Sakic 2, Filip Matczak 0.

Astana: J.J. O'Brien 23, Anthony Clemmons 18, Geoffrey Grosselle 14, Michael Jenkins 10, Kenneth Horton 10, Maksym Marczuk 6, Nikołaj Bażin 4, Aleksandr Żigulin 4, Rustam Yergali 2.