I liga: Enea Astoria i Futurenet Śląsk rozgromiły rywali. Porażka Rawlplug Sokoła

Rawlplug Sokół Łańcut doznał drugiej porażki przed własną publicznością. W 16. kolejce I ligi uległ GKS-owi Tychy 89:97. Wysokie zwycięstwa odniosły inne ekipy z czołówki - Futurenet Śląsk Wrocław i Enea Astoria Bydgoszcz.

Patryk Neumann
Enea Astoria Bydgoszcz w sezonie 2018/2019 Materiały prasowe / Astoria Bydgoszcz / Na zdjęciu: Enea Astoria Bydgoszcz w sezonie 2018/2019
To była największa sobotnia niespodzianka. Rawlplug Sokół u siebie był faworytem, ale mierzył się z rywalem, który plasował się na szóstej pozycji. GKS z nawiązką zrewanżował się za porażkę z pierwszej rundy (85:90). Łańcucianie regularnie zdobywali po 22 punkty na kwartę. W ostatnich 10 minutach rzucili nawet o "oczko" więcej, ale właśnie w tej części okazali się wyraźnie gorsi, bo rywale zaaplikowali im 30 punktów. GKS w całym spotkaniu trafił 14/28 prób z dystansu i zwyciężył 97:89. Dla gości 27 punktów i siedem asyst uzyskał Piotr Wieloch, a 20 "oczek" i 11 zbiórek to dorobek Pawła Zmarlaka. Dla gospodarzy po pięć "trójek" trafili Filip Małgorzaciak i Bartłomiej Karolak, którzy zdobyli odpowiednio 25 i 24 punkty. Kamil Zywert rozdał 15 asyst, ale wykorzystał jedną z ośmiu prób z gry.

Od mocnego uderzenia 2019 rok rozpoczął lider I ligi. Futurenet Śląsk od początku narzucił swoje warunki i po kapitalnej pierwszej połowie było jasne, że pokona Polfarmex Kutno. Wrocławianie prowadzili nawet różnicą 33 punktów, a ostatecznie zwyciężyli 90:63. Gospodarze nie mieli szans, bo trafili zaledwie 30 proc. prób z gry. Tym razem w Futurenet Śląsku mieli okazję wykazać się koszykarze, którzy wcześniej nie odgrywali pierwszoplanowych ról. Sebastian Bożenko zdobył 19 punktów, a Szymon Tomczak miał 14 zbiórek i 10 "oczek". Double-double osiągnął też Aleksander Dziewa - 12 punktów i 11 zbiórek.

Początek meczu w Bydgoszczy był zaskakujący. Księżak Syntex Łowicz prowadził 24:10, a nie do zatrzymania był Jan Grzeliński. Rozgrywający w tym czasie czterokrotnie trafił z dystansu i miał na swoim koncie 12 punktów. Ostatecznie zakończył zawody z dorobkiem 23 "oczek", sześciu zbiórek i asyst. Enea Astoria podniosła się i już w drugiej kwarcie z nawiązką odrobiła straty. Wyszła na prowadzenie 50:39. Po przerwie goście próbowali jeszcze zniwelować różnicę, ale udało im się to tylko chwilowo. Odpowiedź faworyta była miażdżąca, co potwierdza końcowy wynik (100:73). Gospodarze totalnie zdominowali zbiórki (51:24), a double-double osiągnął Łukasz Frąckiewicz - 11 punktów i 13 zbiórek. Najlepszym strzelcem ekipy z Bydgoszczy był Mikołaj Grod - 26 punktów (12/14 za dwa). Dobre spotkanie rozegrali też Grzegorz Kukiełka i Marcin Nowakowski.

Znakomity finisz dał zwycięstwo STK Czarnym. Słupszczanie ostatnich pięć minut wygrali 18:2, a cały pojedynek z AZS AGH Kraków 85:73. Trzech miejscowych koszykarzy osiągnęło double-double. Adrian Kordalski miał aż 17 asyst i 12 punktów. Patryk Pełka do 19 "oczek" dołożył 13 zbiórek, a po 10 punktów i zbiórek miał Damian Cechniak.

Jeszcze lepiej w Prudniku finiszował Górnik Trans.eu Wałbrzych, który odniósł cenne zwycięstwo 88:87. Miejscowa Pogoń wygrywała 12 minut przed końcem 72:56. Jeszcze po trafieniu Kacpra Stalickiego było 87:81. To jednak ostatnie punkty zdobyte przez gospodarzy. Bohaterem gości został Bartłomiej Ratajczak. Skrzydłowy trafił "trójkę", która przechyliła szalę na korzyść jego drużyny. W całym spotkaniu uzyskał 13 punktów i sześć zbiórek. Imponujące double-double skompletował Piotr Niedźwiedzki - 23 punkty i 15 zbiórek, a ważną rolę odegrał też pozyskany niedawno Grzegorz Małecki - 17 punktów i sześć zbiórek.

Wyniki sobotnich spotkań 16. kolejki I ligi:

Enea Astoria Bydgoszcz - KS Księżak Syntex Łowicz 100:73 (16:26, 34:15, 24:19, 26:13)

Enea Astoria: Grod 26, Kukiełka 19, Śpica 12, Dłuski 11, Frąckiewicz 11, Nowakowski 11, Lebiedziński 3, Szyttenholm 3, Aleksandrowicz 2, Pochocki 2.

Księżak Syntex: Grzeliński 23, Kobus 17, Stopierzyński 9, Włuczyński 6, Ratajczak 5, Salamonik 5, Motel 4, Gładki 2, Świderski 2, Kwiatkowski 0, Nieporęcki 0.

STK Czarni Słupsk - AZS AGH Kraków 85:73 (22:21, 15:21, 20:20, 28:11)

STK Czarni: Rduch 20, Pełka 19, Seweryn 13, Kordalski 12, Cechniak 10, Jakubiak 4, Długosz 3, Wyszkowski 3, Powideł 1.

AZS AGH: Wasyl 17, Mamcarczyk 14, Podworski 11, Zych 10, Borówka 9, Czerwonka 7, Deja 3, Koperski 2, Dyrda 0.

Polfarmex Kutno - Futurenet Śląsk Wrocław 63:90 (12:25, 15:29, 21:17, 15:19)

Polfarmex: Majewski 12, Sobczak 12, Gospodarek 9, Czyżnielewski 6, Pawlak 6, Wieczorek 5, Nowicki 4, Obarek 4, Andrzejewski 3, Marek 2, Matyszkiewicz 0.

Futurenet Śląsk: Bożenko 19, Musiał 18, Dziewa 12, Pietras 10, Skibniewski 10, Tomczak 10, Leńczuk 6, Kulon 5.

Rawlplug Sokół Łańcut - GKS Tychy 89:97 (22:27, 22:18, 22:22, 23:30)

Rawlplug Sokół: Małgorzaciak 25, Karolak 24, Szymański 13, Kulikowski 10, Sewioł 8, Zywert 5, Pruefer 2, Zaguła 2.

GKS: Wieloch 27, Zmarlak 20, Jankowski 17, Bogdanowicz 11, Maj 8, Krakowczyk 6, Szymczak 6, Kulon 2, Majka 0.

Pogoń Prudnik - Górnik Trans.eu Wałbrzych 87:88 (22:21, 31:17, 19:23, 15:27)

Pogoń: Sroka 20, Pisarczyk 18, Prostak 16, Krawczyk 10, Mordzak 7, Stalicki 7, Szpyrka 5, Antczak 4.

Górnik Trans.eu: Niedźwiedzki 23, Glapiński 17, Małecki 17, Ratajczak 13, Kruszczyński 7, Durski 5, Wróbel 3, Spała 2, Krzywdziński 1, Der 0.