I liga: Enea Astoria Bydgoszcz zrewanżowała się beniaminkowi. Rawlplug Sokół wygrał w Siedlcach

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Astoria Bydgoszcz / Na zdjęciu: Enea Astoria Bydgoszcz w sezonie 2018/2019

W 17. kolejce I ligi koszykarzy Enea Astoria zrewanżowała się AZS AGH za porażkę z pierwszej rundy. W Bydgoszczy uległa 76:85, natomiast w Krakowie zwyciężyła 84:64. Pozostałe niedzielne mecze także padły łupem gości.

Obie drużyny grały falami. Lepiej zaczęli gospodarze, którzy pod koniec pierwszej kwarty prowadzili 20:10. Później skuteczniejsze serie mieli goście. Kluczowe okazało się 16 punktów z rzędu na przełomie drugiej i trzeciej kwarty. Enea Astoria do końca pilnowała prowadzenia i zwyciężyła 84:64. Nie jest to wielką niespodzianką, bo zespół z Bydgoszczy dysponuje zdecydowanie większym potencjałem. Potwierdza to w tabeli, gdzie z bilansem 12-5 plasuje się w czołowej czwórce.

To nie był mecz ataku. Gospodarze mieli zaledwie 32 proc. celnych prób z gry. Goście wypadli pod tym względem lepiej, ale 2/9 za trzy i przede wszystkim 12/33 na linii rzutów wolnych nie przynosi im chluby. Popełnili jednak tylko 12 strat przy 18 rywali i wygrali zbiórki (53:37). Potężne double-double w zaledwie 22 minuty spędzone na parkiecie osiągnął Łukasz Frąckiewicz - 15 punktów i 18 zbiórek (osiem w ataku!).

Ośmiu koszykarzy STK Czarnych Słupsk wygrało na trudnym terenie w Wałbrzychu. W Górniku Trans.eu nie zagrał jego kluczowy koszykarz, Piotr Niedźwiedzki. To odbiło się na grze gospodarzy. Zaczęli oni mecz od wyniku 0:10. Sygnał do ataku akcją 3+1 dał Bartłomiej Ratajczak, który w całym spotkaniu zdobył 18 punktów (5/8 za trzy). Straty udało się odrobić, ale dzięki znakomitej trzeciej kwarcie (25:11) słupszczanie ponownie odskoczyli i drugi raz nie roztrwonili zaliczki wygrywając 74:64. W ich szeregach double-double skompletował Damian Cechniak - 20 punktów i 11 zbiórek, a blisko był Patryk Pełka - 15 punktów i dziewięć zbiórek.

Rawlplug Sokół Łańcut również miał ostatnio problemy z kontuzjami. W Siedlcach nie zagrał Maciej Klima, ale jego zespół pokonał zamykający tabelę SKK 91:73. Goście wygrali wszystkie kwarty jednak mecz nie od początku układał się po ich myśli. Gospodarze w pierwszych minutach trafiali wszystko i prowadzili 14:4. W pojedynku czołowych strzelców I ligi o punkt lepszy Bartosz Wróbel, który rzucił 28 "oczek". Filip Małgorzaciak zdobył dla Rawlplug Sokoła 27 punktów. Na wyróżnienie zasłużył skuteczny Szymon Szymański - 13 punktów, 6/7 z gry.

Wyniki niedzielnych spotkań 17. kolejki I ligi:

AZS AGH Kraków - Enea Astoria Bydgoszcz 64:84 (20:16, 12:18, 17:26, 15:24)

AZS AGH: Koperski 21, Deja 19, Czerwonka 9, Podworski 9, Kędel 3, Borówka 2, Mamcarczyk 1, Jakubek 0, Nowacki 0, Wasyl 0, Zych 0.

Enea Astoria: Kukiełka 16, Szyttenholm 16, Frąckiewicz 15, Grod 12, Nowakowski 8, Dłuski 7, Śpica 5, Aleksandrowicz 3, Pochocki 2.

Górnik Trans.eu Wałbrzych - STK Czarni Słupsk 64:74 (15:21, 21:15, 11:25, 17:13)

Górnik Trans.eu: Ratajczak 18, Kruszczyński 11, Krzywdziński 9, Durski 8, Wróbel 7, Der 4, Spała 4, Glapiński 3, Małecki 0.

STK Czarni: Cechniak 20, Pełka 15, Jakubiak 12, Kordalski 11, Wyszkowski 7, Rduch 5, Długosz 2, Powideł 2.

SKK Siedlce - Rawlplug Sokół Łańcut 73:91 (19:22, 19:24, 15:21, 20:24)

SKK: Wróbel 28, Strzelecki 16, Król 12, Sadło 7, Janik 6, Pławucki 2, Sobiło 2, Kołodziński 0, Nędzi 0, Pabianek 0, Sirijatowicz 0.

Rawlplug Sokół: Małgorzaciak 27, Sewioł 14, Szymański 13, Zywert 12, Karolak 9, Kulikowski 9, Zaguła 3, Inglot 2, Pruefer 2.