Końcówka i mecz dla Stelmetu Enea BC, koncertowa czwarta kwarta Przemysława Zamojskiego

Stelmet Enea BC Zielona Góra wygrał 15. mecz w sezonie Energa Basket Ligi. Triumf w Gliwicach nad GTK zapewnił sobie dopiero w końcówce. Doskonały na finiszu Przemysław Zamojski sprawił, że zielonogórzanie wygrali ostatecznie 79:74.

Krzysztof Kaczmarczyk
Myles Mack i Markel Starks Materiały prasowe / Marcin Bulanda / Na zdjęciu: Myles Mack i Markel Starks
Zielonogórzanie musieli w czwartej kwarcie gonić wynik. Otworzył się w końcu Przemysław Zamojski i to on zadawał decydujące ciosy dla losów pojedynku.

W całym spotkaniu zdobył 14 punktów, ale 11 z nich w decydującej części wykorzystując m.in. trzy rzuty z dystansu. Swoje dołożył też Gabe Devoe, który grał nie tylko skutecznie, ale i efektownie.

Goście zaczęli od gry pod kosz, gdzie nie do zatrzymania w początkowej fazie meczu byli Adam Hrycaniuk i Darko Planinić. GTK miało jednak swoją broń. Riley LaChance zdobył w pierwszej kwarcie 11 punktów, a gliwiczanie prowadzili.

Podopieczni Igora Jovovicia uporządkowali jednak nieco grę (7 strat w pierwszej kwarcie) i zaliczyli serię jedenastu punktów z rzędu. Gliwiczanie w końcu jednak się przełamali i do końca "połówki" mecz był na styku.

Po zmianie stron "otworzył" się Myles Mack i dość nieoczekiwanie to GTK przejęło inicjatywę. Amerykański rozgrywający zdobył w tej części 9 "oczek", ważne akcje kończyli też Dawid Słupiński i Damonte Dodd, a gliwiczanie odskoczyli na rekordowe 8 punktów (57:49).

Zielonogórzanie zwarli jednak szeregi. Zamojski trafił szybkie trzy rzuty z dystansu, a Stelmet Enea BC objął prowadzenie 66:61. GTK doprowadziło jeszcze do remisu, ale potem zanotowało trzyminutowy przestój, który ostatecznie sprawił, że w Gliwicach niespodzianki nie było.

- Nie wiem, jak wygraliśmy to spotkanie - rzucił po meczu Michał Sokołowski. 62 procent z linii rzutów wolnych, 4 celne rzuty zza łuku na 18 prób i 20 strat - takie liczby wykręcili zielonogórzanie w Arenie Gliwice, a mimo to wygrali.

Stelmet Enea BC wygrał swój piętnasty mecz w sezonie i został samodzielnym liderem Energa Basket Ligi.

GTK Gliwice - Stelmet Enea BC Zielona Góra 74:79 (21:19, 12:17, 24:15, 17:28)

GTK: Myles Mack 19, Riley LaChance 15, Damonte Dodd 11, Dawid Słupiński 10, Marek Piechowicz 6, Desmond Washington 5, Kacper Radwański 4, Szymon Kiwilsza 4,  Maverick Morgan 0, Piotr Robak 0, Jakub Dłoniak 0.

Stelmet Enea BC: Przemysław Zamojski 14, Gabe DeVoe 13, Adam Hrycaniuk 12, Zeljko Sakić 12, Darko Planinić 10, Michał Sokołowski 9, Łukasz Koszarek 5, Markel Starks 2, Jarosław Mokros 2.