I liga: Niespodzianka w Łańcucie. Osłabiona Enea Astoria rozbiła fatalną Energę Kotwicę

Koszykarze Enei Astorii Bydgoszcz fatalnie rozpoczęli mecz 20. kolejki I ligi, ale wysoko pokonali Energę Kotwicę Kołobrzeg 95:66. Niespodziankę w Łańcucie sprawił Górnik Trans.eu Wałbrzych, który pokonał Rawlplug Sokół 74:68.

Patryk Neumann
Enea Astoria Bydgoszcz w sezonie 2018/2019 Materiały prasowe / Astoria Bydgoszcz / Na zdjęciu: Enea Astoria Bydgoszcz w sezonie 2018/2019
W pierwszej kwarcie przyjezdnym wychodziło niemal wszystko. Trafili 11/16 prób z gry i ekspresowo powiększali przewagę. Prowadzenie 32:16 roztrwonili już jednak w drugiej odsłonie, a po przerwie zostali rozbici. Enea Astoria zaczęła bardzo ospale. Pozwoliła wyszaleć się przeciwnikowi, a gdy podkręciła tempo nie dała mu szans, zwyciężając 95:66.

Gospodarzom należy się tym większy szacunek, że w ich składzie znalazło się tylko dziewięciu koszykarzy, a Jakub Dłuski nie zagrał ze względu na kontuzję. Do tego piąty faul już w trzeciej kwarcie popełnił Paweł Śpica, a oszczędzać musiał się również Dorian Szyttenholmm, który miał cztery przewinienia. Miejscowych do efektownego zwycięstwa poprowadził Marcin Nowakowski (21 punktów i dziewięć asyst). Także kilku innych graczy było blisko double-double. Energa Kotwica natomiast wyraźnie przegrała zbiórki i nie wykorzystała szansy na drugie wyjazdowe zwycięstwo w sezonie.

Trzeciej porażki przed własną publicznością doznał Rawlplug Sokół Łańcut. Sprawcą niespodzianki beniaminek z Wałbrzycha, który zwyciężył 74:68. Goście świetnie zaczęli. Na początku drugiej kwarty wypracowali 13 punktów przewagi (27:14). Jeszcze przed przerwą dali się dogonić, ale nie pozwolili gospodarzom wyjść na prowadzenie. Po zmianie stron ponownie odskoczyli. Górnik Trans.eu miał dwóch zdecydowanych liderów. Piotr Niedźwiedzki do 19 punktów dołożył 10 zbiórek, a Grzegorz Małecki rzucił 17 "oczek" (8/9 z gry w tym 7/7 za dwa). Rawlplug Sokół takiego lidera nie miał. Najwięcej punktów zdobył Bartłomiej Karolak (14), a tylko 1/6 prób z gry trafił czołowy strzelec I ligi, Filip Małgorzaciak.

Jamalex Polonia 1912 Leszno pokonała GKS Tychy 101:97. Pierwsza połowa nie zwiastowała żadnych emocji. Gospodarze zdobyli 61 punktów i mieli nawet 20 "oczek" zaliczki. Po przerwie role jednak się odmieniły. Trzecia kwarta 30:15 dla gości i wszystko rozpoczynało się praktycznie od początku. W decydujących fragmentach niewielką przewagę miała jednak miejscowa drużyna, która dowiozła cenne zwycięstwo. Adam Kaczmarzyk zdobył 34 punkty (7/10 za trzy) i miał dziewięć zbiórek. Wspierali go Mateusz Stawiak (21 punktów) oraz Kamil Chanas (19 punktów, 6/6 za dwa). Dla GKS-u 30 "oczek" i sześć zbiórek uzyskał Paweł Zmarlak. Trafił 12/16 prób z gry w tym wszystkie cztery z dystansu. Dobre zawody rozgrywał też Piotr Wieloch (19 punktów i siedem asyst).

Pogoń Prudnik zaczęła mecz w Słupsku od prowadzenia 25:9, ale uległa STK Czarnym 59:67. Gospodarze mieli w czwartej kwarcie nawet 12 punktów przewagi. Ekipa prowadzona przez Mantasa Cesnauskisa odniosła szóste zwycięstwo z rzędu. Drużyna z Prudnika natomiast na wyjazdach ma bilans 1-9. Bardzo blisko triple-double był Adrian Kordalski, który do 14 punktów dołożył 10 asyst i dziewięć zbiórek. Rozgrywający był skuteczny (7/10 z gry). Nie trafiał za to Patryk Pełka (3/11), ale i tak uzyskał 11 punktów i 14 zbiórek. W Pogoni wyróżnił się Tomasz Prostak (21 "oczek", siedem zbiórek i cztery asysty).

Wyniki sobotnich spotkań 20. kolejki I ligi:

Enea Astoria Bydgoszcz - Energa Kotwica Kołobrzeg 95:66 (16:32, 29:11, 26:14, 24:9)

Enea Astoria: Nowakowski 21, Śpica 15, Frąckiewicz 12, Grod 12, Kukiełka 12, Aleksandrowicz 11, Szyttenholm 10, Fatz 2.

Energa Kotwica: Bodych 17, Ryżek 13, Przyborowski 10, Grujić 9, Stanios 9, Wrona 6, Janiak 2, Dobriański 0, Korolczuk 0, Lasota 0, Zalewski 0.

Rawlplug Sokół Łańcut - Górnik Trans.eu Wałbrzych 68:74 (9:19, 24:17, 19:23, 16:15)

Rawlplug Sokół: Karolak 14, Klima 12, Kulikowski 11, Małgorzaciak 8, Pruefer 8, Szymański 6, Zywert 6, Zaguła 2, Sewioł 1.

Górnik Trans.eu: Niedźwiedzki 19, Małecki 17, Wróbel 10, Der 8, Glapiński 8, Kruszczyński 7, Krzywdziński 4, Durski 1, Ratajczak 0, Spała 0.

Jamalex Polonia 1912 Leszno - GKS Tychy 101:97 (30:20, 31:23, 15:30, 25:24)

Jamalex Polonia: Kaczmarzyk 34, Stawiak 21, Chanas 19, Trubacz 14, Marc-Oscar Sanny 7, Motylewski 4, Stanferd Sanny 2, Milczyński 0, Majchrzak 0.

GKS: Zmarlak 30, Wieloch 19, Maj 16, Szymczak 11, Kulon 8, Jankowski 6, Fenrych 4, Krakowczyk 3, Bogdanowicz 0, Majka 0.

STK Czarni Słupsk - Pogoń Prudnik 67:59 (9:21, 22:11, 19:13, 17:14)

STK Czarni: Kordalski 14, Rduch 13, Pełka 11, Cechniak 9, Jakubiak 8, Długosz 5, Wieczorek 5, Wyszkowski 2.

Pogoń: Prostak 21, Pisarczyk 13, Krawczyk 10, Nowakowski 6, Sroka 6, Mordzak 3, Malitka 0, Szpyrka 0.