Mistrzostwa świata w koszykówce: Brazylia pokonała Grecję po thrillerze

Grecja pokonana! Reprezentacja Brazylii wygrała po bardzo zaciętej końcówce i znakomitym widowisku z jednym z faworytów całych mistrzostw 79:78. Nowa Zelandia w "meczu o życie" okazała się natomiast lepsza od Czarnogóry.

Wojciech Bielewicz
Reprezentacja Brazylii PAP/EPA / FAZRY ISMAIL / Na zdjęciu: Reprezentacja Brazylii
Spotkanie pomiędzy Nową Zelandią, a Czarnogórą było jednym z najbardziej emocjonujących pojedynków na tegorocznych MŚ w koszykówce. Oba zespoły przegrały swoje pierwsze mecze w grupie, dlatego dziś walczyły o być albo nie być w dalszej fazie turnieju.

Przez wszystkie cztery kwarty wynik oscylował w okolicach remisu, jednak fenomenalna dyspozycja Corey'ego Webstera sprawiła, że to Nowa Zelandia cieszyła się z końcowego zwycięstwa. Zawodnik zdobył w tym meczu 25 punktów, do których dołożył świetne 7 asyst oraz 6 zbiórek. Kluczowa w jego przypadku była forma strzelecka z dystansu, gdzie Webster zamienił 6 z 8 prób na punkty. Cały zespół wypadł w tym elemencie zdecydowanie lepiej od rywali z Czarnogóry, którzy zwyczajnie nie mieli dzisiaj dnia w próbach za trzy punkty (10/38 - 26,3 proc. skuteczności).

- Pokazaliśmy, że jesteśmy mocni psychicznie po ciężkiej porażce z Brazylią. To był tzw. must-win dla obu zespołów, aby realnie zostać w walce o drugą fazę. Udowodniliśmy, że jesteśmy odporni na stres i kiedy Czarnogóra mogła przejąć to spotkanie w trzeciej kwarcie, my wybiliśmy im ten pomysł z głowy - mówił po meczu trener Nowej Zelandii Paul Henare.

Jeśli pierwszy mecz był emocjonujący, to ciężko znaleźć określenie na drugie spotkanie tego dnia w grupie F. Brazylia okazała się lepsza od Greków, którzy w składzie mają chyba najbardziej wszechstronnego zawodnika na świecie w postaci Giannisa Antetokounmpo. Zawodnik Milwaukee Bucks nie był jednak w tym pojedynku prawdziwym liderem, a w samej końcówce musiał opuścić parkiet z powodu zbyt dużej liczby fauli.

Grecy kontrolowali przebieg meczu w pierwszej połowie, jednak od trzeciej kwarty to Brazylia zaczęła rządzić na parkiecie. Świetnie dysponowany Anderson Varejao zdobywał kluczowe punkty pod koszem (łącznie 22 "oczka"), a człowiekiem od brudnej roboty okazał się Bruno Caboclo (8 punktów, 10 zbiórek).

Końcówka czwartej kwarty to ogromne emocje. Brazylia prowadziła pięcioma punktami i właśnie wtedy sędziowie odgwizdali na jednym z ich zawodników niesportowy faul. Kostas Papanikolau trafił dwa rzuty wolne, a chwilę później Georgios Printezis dołożył celną trójkę i mieliśmy remis. Po punktach z akcji Varejao oraz jednym celnym rzucie wolnym Leandro Barbosy, Brazylia znów miała 3 punkty przewagi, a Grecja ledwie 4 sekundy na wyprowadzenie akcji. Właśnie wtedy bezmyślny faul popełnił Didi Louzada, a Grecy mogli doprowadzić do dogrywki, gdyby zamienili wszystkie rzuty wolne na punkty. Tak się jednak nie stało, Kostas Sloukas trafił pierwsze dwa, jednak nie wytrzymał presji przy trzecim i wygrana Brazylii stała się faktem.

Grecja oraz Nowa Zelandia zagrają w bezpośrednim starciu o awans do drugiej fazy mistrzostw. Brazylia dzięki wygranej zapewniła sobie miejsce w najlepszej szesnastce turnieju.

Wyniki drugiej kolejki w grupie F

Czarnogóra - Nowa Zelandia 83:93 (26:31, 18:22, 21:13, 18:27)
(Ivanovic 18, Vucevic 15, Popovic, Dubljevic po 13 - Webster 25, Fotu 20, Tai Webster 11)

Brazylia - Grecja 79:78 (15:19, 15:21, 26:13, 23:25) (Varejao 22, Sousa 15, Barbosa, Garcia po 13 - Printezis 20, Calathes 16, G. Antetokounmpo 13)