Suzuki I liga. Derby dla gospodarzy. Rawlplug Sokół wrócił na ścieżkę zwycięstw

Koszykarze Suzuki I ligi odrobili zaległości z początkowej części sezonu. W derbach Mazowsza Elektrobud-Investment ZB Pruszków wygrał z Dzikami Warszawa 81:72, a 32 punkty zdobył Roman Janik. Drugie zwycięstwo z rzędu odniósł Rawlplug Sokół Łańcut.

Patryk Neumann
Andrzej Kierlewicz Materiały prasowe / Klub Koszykarski Decka Pelplin / Na zdjęciu: Andrzej Kierlewicz
Drużyny z Mazowsza ostatnio słabo spisywały się w Suzuki I lidze. Dla Elektrobud-Investment ZB było to czwarte zwycięstwo w sezonie, a drugie u siebie. Dziki Warszawa doznały szóstej porażki. Pojedynek 4. kolejki przez trzy kwarty był bardzo wyrównany. Gospodarze potrafili uzyskać pięć, a nawet osiem punktów przewagi, ale ich rywale błyskawicznie kasowali ucieczkę. Sami jednak nie przejęli inicjatywy, a na serię 10 punktów z początku czwartej kwarty nie zdołali już odpowiedzieć.

Elektrobud-Investment Zb odskoczył nawet na 13 punktów i kontrolował sytuację. Kluczowa okazała się skuteczność w rzutach za trzy punkty (10/23 przy 7/22 Dzików). Gospodarze dominowali też w innych elementach. Częściej stawali na linii rzutów wolnych i mieli więcej zbiórek. Bezsprzecznie graczem meczu w Pruszkowie był Roman Janik. Koszykarz gospodarzy zdobył 32 punkty. Trafił 6/9 prób za dwa i 6/10 za trzy.

Warto również odnotować dziewięć asyst Januarego Sobczaka. Rozgrywający dołożył też 11 punktów, ale trafił tylko 2/11 prób z gry. Pruszkowianie prawie przez całą drugą połowę musieli sobie radzić bez Michała Kierlewicza (pięć przewinień). Pomimo kontuzji do gry próbował wrócić Krystian Tyszka, ale ostatecznie również podkoszowego zabrakło w końcówce. Dla Dzików 18 punktów rzucił Grzegorz Grochowski, a 11 punktów i 10 zbiórek dodał Paweł Krefft. Skuteczny był Michał Wojtyński. Zdobył 16 punktów trafiając 6/7 prób z gry w tym wszystkie cztery z dystansu.

Mecz w Prudniku zakończył 3. kolejkę. Rawlplug Sokół odniósł drugie wysokie zwycięstwo. Po pokonaniu koszykarzy z Pruszkowa 83:49 łańcucianie zwyciężyli z Pogonią 98:80. Ekipa z Podkarpacia znacząco podreperowała bilans małych punktów, ale w tabeli z pięcioma zwycięstwami oraz sześcioma porażkami jest na 10. miejscu.

Goście zaczęli od mocnego uderzenia i prowadzenia 17:2. Pogoń zdołała się jeszcze zbliżyć na sześć punktów, ale odpowiedź była konkretna i po 20 minutach Rawlplug Sokół wygrywał 48:32. Druga połowa była bardziej wyrównana, ale ponownie ze wskazaniem na przyjezdnych, którzy mieli rekordowo 23 punkty przewagi.

Rawlplug Sokół trafił 25/29 rzutów wolnych oraz 11/27 prób za trzy punkty. Goście mieli też o 10 zbiórek więcej (37:27). Na świetny wyczyn Romana Janika odpowiedział Filip Małgorzaciak, który również zdobył 32 punkty. Trafił 4/6 prób za dwa, 5/7 za trzy oraz komplet dziewięciu rzutów wolnych. Dołożył także sześć zbiórek i cztery asysty. Skuteczny był też Michał Jankowski - 22 punkty (6/8 za trzy). Dla Pogoni 17 "oczek" rzucił Tomasz Madziar, a po 15 Grzegorz Mordzak oraz Wojciech Pisarczyk.

Kolejny zaległy mecz odbędzie się w czwartek. O 18:00 WKK Wrocław podejmie Grupę Sierleccy-Czarnych Słupsk. To zespoły, które zajmują miejsca na podium.

Wyniki środowych spotkań Suzuki I ligi:

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - Dziki Warszawa 81:72 (16:16, 16:17, 19:17, 30:22)

Elektrobud-Investment ZB: Janik 32, Sobczak 11, Szwed 9, Tyszka 9, Pawlak 7, Kierlewicz 6, Suliński 5, Czemerys 2, Czosnowski 0.

Dziki: Grochowski 18, Wojtyński 16, Pamuła 12, Krefft 11, Koźluk 9, Dębski 2, Gospodarek 2, Tokarski 2, Nowerski 0, Piliszczuk 0.

Pogoń Prudnik - Rawlplug Sokół Łańcut 80:98 (14:22, 18:26, 20:17, 28:33)

Pogoń: Madziar 17, Mordzak 15, Pisarczyk 15, Mroczek-Truskowski 11, Kutta 9, Sanny 7, Garwol 2, Kapuściński 2, Nowakowski 2, Kociuga 0, Motel 0.

Rawlplug Sokół: Małgorzaciak 32, Jankowski 22, Majka 11, Fraś 9, Kulikowski 9, Zaguła 7, Klima 4, Czerwonka 2, Karolak 2, Pełka 0.