FIBA Americas - dzień 1: Brazylia ogrywa Dominikanę

W Portoryko rozpoczął się turniej FIBA Americas. W najciekawszym spotkaniu dnia Dominikana wzmocniona trójką graczy z NBA, nie dała rady Brazylii. W innych meczach obyło się bez niespodzianek.

Łukasz Brylski

W meczu otwarcia Urugwaj nie dał najmniejszych szans Wyspom Dziewiczym. Praktycznie od samego początku Celestes narzucili inicjatywę. Po dwóch kwartach przewaga drużyny z Ameryki Południowej wynosiła 20 oczek (49-29). Taki kapitał pozwolił spokojnie zawodnikom z Urugwaju na kontrolowanie wydarzeń. Defensywa rywali nie mogła sobie poradzić Leandro Garcią Moralesem, który uzyskał aż 28 punktów. Z niewiele mniejszym dorobkiem (23) zakończył pojedynek Esteban Batista.

Wśród przegranych najlepsze wrażenie po sobie pozostawił Kevin Sheppard, zdobył 17 punktów, ale i tak nie zdołał uchronić swojej drużyny przed porażką 62-88.

Wszyscy czekali na pierwszy mecz grupy B. W Coliseo Roberto Clemente można było zobaczyć aż pięciu graczy z NBA. Dominikana, która jest uznawana za jednego z faworytów imprezy ma w składzie trzech: Francisco Garcia, Al Horford i Charlie Villanueva. A ich rywale dwóch: Anderson Varejao i Leandro Barbosa. W pierwszej połowie obydwie drużyny toczyły wyrównany pojedynek. Żadna z drużyn nie miała przewagi większej niż 6 punktów.

Kłopoty dla Dominikany zaczęły się po przerwie. Gracze Julio Toro mieli problemy z przewinieniami. Najbardziej dotknęły one Villanuevę i Horforda, którzy z tego powodu musieli przedwcześnie opuścić parkiet. Pomimo tych osłabień Garcii (17pkt) i spółce przed ostatnią kwartą udało się utrzymać prowadzenie 61-57. Rywale zwietrzyli swoją szansę. Dzięki dobrej defensywie zanotowali run 10-0 i odskoczyli na 76-66. Rozpędzona Brazylia dobiła bezradną Dominikanę, która po stracie dwójki niezwykle ważnych graczy nie była w stanie sobie poradzić.

Wenezuela bezwzględnie wykorzystała brak najlepszych graczy po stronie rywali. Od pierwszej minuty zarysowała się przewaga przeciwników Luisa Scoli i spółki. Argentyna próbowała walczyć, ale nie miała żadnych atutów, aby wrócić do gry. Albicelestes postawili na rzuty z dystansu, ale ta broń całkowicie ich zawiodła. Na 24 próby trafili zaledwie 6. Wenezuela natomiast dobrze broniła, a jeszcze lepiej spisywała się w ofensywie.

Najlepszy na parkiecie Scola zakończył mecz z dorobkiem 25 punktów, ale nie uchroniło to jego zespołu od wyraźnej porażki. Po drugiej stronie bardzo dobrze spisał sie Oscar Torres (22pkt, 6zb).

Na zakończenie pierwszego dnia hala w San Juan wypełniła się po brzegi. Powodem takiego stanu rzeczy był mecz gospodarzy. Portoryko mierzyło się z Meksykiem. Po dwóch kwartach jednak to rywale prowadzili 42-38. Spora w tym zasługa Horacio Llamasa oraz Noe Alonzo. Meksykowi animuszu starczyło jednak na dwadzieścia minut gry.

Portorykańczycy dowodzeni przez trio Larry Ayuso - Daniel Santiago - Carlos Arroyo szybko odrobili stratę, a później wyszli na prowadzenie, którego nie oddali do samego końca. Tym samym potwierdzili, że będą się liczyć w walce o wygranie FIBA Americas.