DBE: bez niespodzianek

Trzy czołowe zespoły ekstraklasy koszykarzy: Prokom Trefl Sopot, Anwil Włocławek i PGE Turów Zgorzelec odniosły w 15. kolejce wyjazdowe zwycięstwa po zaciętej walce.

Grzegorz Grajdura

Czwartej z rzędu i szóstej w ostatnich siedmiu meczach przegranej doznał Atlas Stal Ostrów Wlkp., który po ostatnich niemalże hokejowych zmianach zawodników nie może złapać rytmu gry z początku sezonu. Od połowy października 2007 roku odeszło z Ostrowa Wlkp. siedmiu zawodników.

Tym razem ostrowianie ulegli w Kołobrzegu Kotwicy 76:82. Do zwycięstwa Kotwicę poprowadził Chris Daniels, który uzyskał double-double: 13 punktów i 11 zbiórek, dodając jeszcze trzy asysty i cztery przechwyty. Kotwica przerwała tym samym passę trzech porażek z rzędu.

Mistrz Polski Prokom Trefl Sopot pokonał w niedzielę w Słupsku Czarnych 87:78.

Anwil Włocławek na mecz z Górnikiem pojechał bez zawieszonego ze względów dyscyplinarnych czołowego strzelca Gerroda Hendersona, ale mimo to nie miał większych kłopotów z wygraną. Po 30 minutach włocławianie wygrywali 60:49, a w czwartej kwarcie ich przewaga sięgnęła 20 punktów, a ostatecznie mecz zakończył się sukcesem drużyny trenera Alesa Pipana 76:65.

Henderson chce odejść z Anwilu, nie licząc się z obowiązującym go kontraktem, bo otrzymał intratną propozycję od Azowmaszu Mariupol - zespołu, który był rywalem włocławian w Pucharze ULEB. To już drugi taki przypadek w ostatnich dniach, gdy czołowy zawodnik polskiej ligi przechodzi do klubu, który zaproponuje mu wyższy kontrakt. Przed tygodniem do CSKA Moskwa przeniósł się z Prokomu - z tym że bez konfliktu, za porozumieniem stron - Belg Thomas Van den Spiegel.

Trwa fatalna passa Polonii SPEC Warszawa, która mimo iż walczyła z wicemistrzem Polski PGE Turowem Zgorzelec jak równy z równym do 36. minuty, to jednak w ostatnich minutach musiała uznać wyższość doświadczonych rywali i przegrała 74:82. Poloniści przegrali szósty mecz z rzędu, a jedynym optymistycznym punktem tego meczu dla trenera warszawiaków Wojciecha Kamińskiego może być udany debiut Amerykanina Davida Lucasa (zdobył 19 punktów i 8 zbiórek).

Niedziela 27.01.2008

Energa Czarni Słupsk - Prokom Trefl Sopot 78:87 (16:15, 14:28, 23:17, 25:27)

Energa: Omar Barlett 24, Aleksander Kudriawcew 17, Piotr Szczotka 10, Tarmo Kikerpil 6, Przemysław Frasunkiewicz 6, Cedric Bozeman 6, Mantas Cesnauskis 6, Michael Andersen 3.

Prokom: Jovo Stanojević 18, Donatas Slanina 15, Milan Gurović 13, Filip Dylewicz 12, Christos harissis 8, Pape Sow 8, Krzysztof Roszyk 6, Igor Milicić 4, Tomas Masiulis 2, Simonas Serafinas 1.

Kotwica Kołobrzeg - Atlas Stal Ostrów Wlkp. 82:76 (17:16, 18:15, 23:25, 24:20)

Kotwica: Alvin Snow 20, Brandon Armstrong 14, Chris Daniels 13, Tomasz Cielebąk 9, Rafał Bigus 7, Michael Bree 6, Sefton Barret 4, Tomasz Mrożek 4, Greg Davis 3, Gabriel Szalay 2.

Atlas: John Oden 19, Ed Cota 12, Ruben Boykin 11, Marcin Sroka 10, Gintaras Kadziulis 9, Wojciech Szawarski 6, Dawid Przybyszewski 5, Brandun Hughes 4, Tommy Adams 0.

Sobota 26.01.2008

SPEC Polonia Warszawa - PGE Turów Zgorzelec 74:82 (19:23, 18:15, 16:19, 21:25)

Polonia: David Lucas 19, Norman Richardson 17, Paul Miller 11, Tyrone Riley 8, Greg Harrington 8, Bartosz Sarzało 5, Krzysztof Szubarga 4, Hubert Radke 2.

PGE: Robert Witka 17, David Logan 15, Andres Rodriguez 13, Marko Scekic 12, Thomas Kelati 11, Slobodan Ljubotina 7, Iwo Kitzinger 7, Robert Skibniewski 0, Harding Nana 0.

Polpak S.A. Świecie - Polpharma Starogard Gdański 67:58 (14:12, 14:22, 18:15, 21:9)

Polpak: Marko Brkic 15, Dion Harris 12, Eric Hicks 11, Nikola Lepojević 11, Bobby Dixon 9, Paweł Kikowski 9, Nenad Stefanovic 0, Seid Hajrić 0.

Polpharma: Donald Copeland 11, Hernol Hall 10, Charles Bennett 8, Kamil Zakrzewski 8, Łukasz Majewski 5, Chet Stachitas 5, Paweł Leończyk 4, Brian Lubeck 4, Tony Weeden 3.

Górnik Wałbrzych - Anwil Włocławek 65:76 (15:18, 15:16, 19:26, 16:16)

Górnik: Jeremy Montgomery 23, Ime Oduok 12, Łukasz Wichniarz 9, Rafał Glapiński 8, Tomasz Zabłocki 6, Markus Carr 4, Tezele Archie 3, Michał Saran 0, Kristijan Ercegovic 0.

Anwil: Andrzej Pluta 15, Alan Daniels 15, Łukasz Koszarek 14, Zelijko Zagorac 13, Alex Dunn 8, Patrick Okafor 6, Bartłomiej Wołoszyn 5, Marek Piechowicz 0, Wiktor Grudziński 0.