22. kolejka DBE: Hit dla Turowa!

W meczu na szczycie ekstraklasy koszykarzy wicemistrz Polski PGE Turów Zgorzelec pokonał we własnej hali mistrza Polski Prokom Trefl Sopot 88:79, rewanżując się za porażkę w Sopocie 60:66.

Grzegorz Grajdura

Mimo przegranej Prokom jest nadal liderem tabeli, ale ma już tylko punkt przewagi nad Turowem. Sensacją 22. kolejki była porażka Anwilu Włocławek na własnym parkiecie z AZS Koszalin 73:82.

W Zgorzelcu wyrównana była pierwsza połowa, choć gospodarze mieli od początku niewielką przewagę. Sopocianie po raz kolejny nie radzili sobie z rozegraniem ataku pozycyjnego, o czym świadczy liczba strat - 17. Twarda defensywa zgorzelczan przeciw najlepszym strzelcom Prokomu i rozregulowany "celownik" Serba Milana Gurovica, który z 12 prób za trzy punkty trafił tylko dwa razy, spowodowały, że w drugiej połowie gospodarze objęli już wyraźne prowadzenie. Po trzech kwartach było 63:45 dla PGE, a w 36. minucie wicemistrz Polski uzyskał najwyższą przewagę 78:59.

Włocławianie przegrali w DBE po raz piąty z rzędu. Anwil, który w najbliższą niedzielę zmierzy się w Sopocie z Prokomem Treflem, miał kłopoty z zatrzymaniem rywali od pierwszych minut. Gospodarze wygrali tylko trzecią kwartę 29:15 i po 30 minutach prowadzili 64:61, ale ostatnia kwarta należała do akademików i tercetu Thompson - Goss - Bacik. Ten ostatni, były koszykarz Anwilu, uzyskał 15 punktów trafiając 7 z 8 rzutów za dwa punkty, miał siedem zbiórek i trzy przechwyty. Koszalinianie po raz drugi z rzędu sprawili niespodziankę, bo przed niespełna tygodniem pokonali Turów Zgorzelec.

22. kolejka była w ogóle niepomyślna dla faworytów - we wtorek ASCO Śląsk Wrocław przegrał w Wałbrzychu z beniaminkiem Górnikiem 65:79.

Do wygranej nad Energą Czarnymi (88:70), walczącą o utrzymanie się w DBE Polpharmę Satrogard Gd. poprowadził zdobywca 28 punktów David Copeland. Gospodarze pierwsze 5 i pół minuty czwartej kwarty wygrali 16:0, co w praktyce przesądziło o losach meczu.

PGE Turów Zgorzelec - Prokom Trefl Sopot 88:79 (17:17, 18:11, 28:18, 25:33)

PGE Turów: David Logan 26, Thomas Kelati 16, Iwo Kitzinger 9, Dragisa Drobnjak 9, Slobodan Ljubotina 8, Marko Scekic 6, Andres Rodriguez 5, Robert Witka 5, Robert Skibniewski 2, Vjeko Petrović 2.

Prokom Trefl: Milan Gurović 24, Igor Milicić 10, Jovo Stanojević 8, Filip Dylewicz 8, Tomas Masiulis 7, Simonas Serapinas 7, Donatas Slanina 6, Tim Kisner 3, Pape Sow 2, Christos Harissis 2, Adam Łapeta 2, Krzysztof Roszyk 0.

Anwil Włocławek - AZS Koszalin 73:81 (19:25, 16:21, 29:15, 9:20)

Anwil: Łukasz Koszarek 15, Alex Dunn 13, Zelijko Zagorac 13, Bartłomiej Wołoszyn 12, Andrzej Pluta 6, Patrick Okafor 5, Wiktor Grudziński 4, Tomas Gaidamavicius 2, Zbigniew Białek 2, Marek Piechowicz 1, Alan Daniels 0.

AZS: Phil Goss 23, D.J. Thompson 22, Mariusz Bacik 15, George Reese 9, Christian Burns 6, Jeff Nordgaard 5, Grzegorz Arabas 1, Denis Korszuk 0, Przemysław Łuszczewski 0.

Kotwica Kołobrzeg - Polpak S.A. Świecie 94:85 (28:14, 19:16, 23:25, 24:30)

Kotwica: Chris Daniels 17, Brandon Armstrong 17, Alvin Snow 17, Rafał Bigus 15, Tomasz Mrożek 11, Michael Bree 4, Gabriel Szalay 4, Sefton Barret 3, Greg Davis 3, Tomasz Cielebąk 3.

Polpak: Eric Hicks 17, Paweł Kikowski 16, Bobby Dixon 13, Marko Brkic 12, Vladimir Tica 11, Dion Harris 8, Chris Garner 8, Łukasz Ratajczak 0, Łukasz Seweryn 0, Krzysztof Mielnik 0.

Polpharma Starogard Gdański - Energa Czarni Słupsk 88:70 (19:21, 17:22, 23:17, 29:10)

Polpharma: Donald Copeland 28, Łukasz Majewski 20, Brian Lubeck 18, Hernol Hall 12, Tony Weeden 8, Chet Stachitas 2, Dusan Bocevski 0, Paweł Leończyk 0, Kamil Zakrzewski 0.

Energa: Mantas Cesnauskis 15, Przemysław Frasunkiewicz 14, Omar Barlett 10, Tarmo Kikerpil 9, Aleksander Kudriawcew 7, Lee Humprey 6, Piotr Szczotka 5, Cedric Bozeman 4, Łukasz Wiśniewski 0, Michael Andersen 0.

Atlas Stal Ostrów - Bank BPS Basket Kwidzyn 94:85 (18:14, 28:25, 24:15, 24:31)

Atlas: Ed Cota 16, Ruben Boykin 13, Reggie Freeman 11, Gintaras Kadziulis 11, Wojciech Szawarski 10, John Oden 8, Dawid Przybyszewski 8, Brandun Hughes 7, Marcin Sroka 5, Tommy Adams 3, Michael Fey 2.

Basket: Ibrahim Sani 18, Michael Hicks 15, Dariusz Puncewicz 11, Erick Barkley 10, Mujo Tuljković 10, Courtney Eldridge 9, Wojciech Żurawski 6, Piotr Dąbrowski 4, Michael Ansley 2, Hubert Mazur 0.

Górnik Wałbrzych - Śląsk Wrocław 79:65 (23:19, 14:13, 16:13, 26:20)

Górnik: Jeremy Montgomery 20, Kristian Clarkson 16, Łukasz Wichniarz 13, Ime Oduok 11, Kristijan Ercegovic 8, Tezele Archie 7, Tomasz Zabłocki 4, Markus Carr 0, Rafał Glapiński 0.

Śląsk: Jared Homan 15, Rashid Atkins 14, Torrel Martin 10, Andrius Giedraitis 8, Oliver Stević 6, Dewan Robinson 4, Paweł Mróz 4, Kamil Chanas 2, Dominik Tomczyk 2, Bartosz Diduszko 0, Aivaras Kiausas 0.