Stracił medal. Znany lekkoatleta na dopingu

W 2022 roku Ahmed Abdelwahed odniósł swój największy sukces w karierze, jakim był srebrny medal ME. Okazało się, że reprezentant Włoch był na dopingu. Zawodnik został zdyskwalifikowany na cztery lata.

Łukasz Witczyk
Ahmed Abdelwahed Getty Images / Maja Hitij / Na zdjęciu: Ahmed Abdelwahed
Rok temu Ahmed Abdelwahed miał ogromne powody do radości. Reprezentant Włoch zajął drugie miejsce podczas biegu na dystansie 3000 metrów z przeszkodami i świętował wywalczenie srebrnego medalu mistrzostw Europy. Był to jego największy dotychczasowy sukces w karierze.

Radość nie trwała jednak długo. W jego organizmie wykryto zakazane substancje. I choć Abdelwahed bronił się i zarzekał, że jest niewinny, to nie zdołał udowodnić, że dopingowy środek znalazł się w jego organizmie bez jego wiedzy.

U 27-latka wykryto bowiem meldionium. Czołowy włoski biegacz początkowo utrzymywał, że nic nie wie o takiej substancji, a potem tłumaczył, że znalazła się w jego organizmie wraz z jednym z suplementów. Na nic zdało się zatrudnienie naukowca, który starał się to udowodnić.

Meldonium to lek na serce, który zwiększa wytrzymałość. Od 2016 roku jest na liście WADA. Za jej stosowanie zdyskwalifikowana została m.in. Maria Szarapowa.

Włoska agencja antydopingowa zdecydowała się ukarać Abdelwaheda czteroletnią dyskwalifikacją. Odebrano mu srebrny medal ME i anulowano wszystkie wyniki, jakie osiągnął od 19 sierpnia 2022 roku.