W tym artykule dowiesz się o:
Na igrzyskach olimpijskich w Paryżu występuje zaledwie sześciu sportowców z Afganistanu. Połowa z nich nie jest jednak uznawana przez reżim. W gronie tym jest Kamia Yousufi. Zawodniczka, która urodziła się na uchodźstwie w Iranie i właśnie tam, po zakończeniu edukacji dołączyła do drużyny Afganistanu.
W rywalizacji na 100 metrów sprinterka sklasyfikowana została w eliminacjach na ostatniej pozycji z czasem 13,42 sekundy. To wynik gorszy niż uzyskany przed trzema laty w Tokio, gdzie Afganka zanotowała 13,29 sek. Jednak nie to było najważniejsze, a gest, jaki Yousufi wykonała po zakończeniu rywalizacji.
28-latka zdjęła swój numer startowy i odwróciła, ukazując napisane na odwrocie słowa "edukacja, sport, nasze prawa". Sprinterka w ten sposób chciała przykuć uwagę świata i zwrócić uwagę na problemy, z jakimi zmagają się jej rodaczki z kraju.
ZOBACZ WIDEO: "Prosto z Igrzysk". Wskazała powód porażki Świątek. "Nie do końca jej się to udało"
- Nie jestem politykiem, ale chcę być głosem afgańskich dziewczyn, bo one nie mogą nic powiedzieć. One nie udzielają wywiadów mediom. Czuję wielką odpowiedzialność za nie, bo one muszą milczeć - powiedziała Afganka, której słowa cytuje serwis polsatsport.pl.
- Jestem człowiekiem. To ja decyduję, co powinnam zrobić, a nie ktoś inny. Po prostu robię to, co uważam za prawdę. Kobiety chcą podstawowych praw: dostępu do edukacji i do sportu. Nikt nie może decydować za innych - stwierdziła Kamia Yousufi, która wskazując flagę Afganistanu na koszulce, wygłosiła wzruszającą deklarację. - To jest mój kraj. To jest moja kultura.
Kamia Yousufi podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) w biegu na 100 metrów z czasem 14,02 (rekord Afganistanu zajęła 22. miejsce (na 24 sklasyfikowane w preeliminacjach zawodniczki) i odpadła z dalszej rywalizacji. Podczas igrzysk olimpijskich w Tokio (2021 r.) w biegu na 100 m kobiet zajęła 7. miejsce w swoim biegu eliminacyjnym i odpadła z dalszej rywalizacji, jednocześnie z czasem 13,29 pobiła swój rekord życiowy i poprawiła własny rekord Afganistanu.
Pozostałe rekordy życiowe zawodniczki to 27,39 sek. na 200 metrów (rekord Afganistanu 2024 r.) oraz 8,90 sek. w hali na 60 metrów (rekord Afganistanu z 2017 r.).
Czytaj także: Skandal na macie. Gruzin wyrzucony z igrzysk