W tym artykule dowiesz się o:
Gośćmi specjalnymi eventu będą wybitne postaci polskiej lekkiej atletyki, m.in. Natalia Kaczmarek, Joanna Jóźwik czy Adam Kszczot. Znane są już wszystkie atrakcje i program konferencji. W sobotę odbędzie się cykliczny już bieg na 10 km – "BiegamBoLubie - Dycha pod Krokwią" z udziałem m.in. Andrzeja Bargiela.
Na niewiele ponad miesiąc przed startem niezwykłego wydarzenia dla biegaczy w Polsce, organizatorzy ogłosili program trzydniowej konferencji, która odbędzie się w dniach 25-27 października.
- Będzie dużo ciekawych spotkań teoretycznych, ale i mnóstwo praktyki, więc sama z chęcią w wielu z nich wezmę udział. Program konferencji był przygotowywany głównie z myślą o początkujących biegaczach. Tych, którzy biegają na pięć i dziesięć kilometrów - mówi Joanna Jóźwik.
Pierwszego dnia uczestnicy konferencji będą mogli spotkać się z Natalią Kaczmarek, wysłuchać wykładów o przygotowaniu do pierwszych w życiu biegów górskich, a także o tym, jak poprawiać swoje rekordy życiowe po czterdziestce. Spotkać będzie można również organizatorów największego mityngu lekkoatletycznego w Polsce, czyli Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej, posłuchać rozmów o wzroście popularności lekkiej atletyki oraz wysłuchać wykładu fizjoterapeuty dr Urszuli Biernat o zdrowym bieganiu czy ortopedy Mateusza Janika ze Szpitala Carolina.
- Bardzo się cieszę, że mogę być częścią tego wydarzenia i żałuję, że wcześniej, gdy zaczynałam swoją przygodę z bieganiem, nie było takich konferencji. Zapraszam do Zakopanego i mam nadzieję, że też będę mogła przekazać naszym gościom przydatną wiedzę - mówi Natalia Kaczmarek, najlepsza obecnie polska lekkoatletka.
Drugi dzień konferencji rozpoczną tradycyjnie już wspólne biegi z Joanną Jóźwik, Adamem Kszczotem i Markiem Plawgo. Tego dnia zaplanowanych jest wiele zajęć praktycznych, poświęconych m.in. technice biegu, ćwiczeniom relaksującym po biegu, czy sile biegowej. W tym samym czasie będzie można nauczyć się skutecznego pozyskiwania dotacji na organizację imprez biegowych oraz poznać alternatywne sposoby finansowania organizacji wydarzeń sportowych. W sobotę uczestnicy konferencji poznają nowoczesne koncepcje terapii urazów sportowych, a także spotkają się z Andrzejem Bargielem, polskim biegaczem górskim, himalaistą i narciarzem wysokogórskim.
Wydarzeniem sobotniego wieczoru będzie bieg "BiegamBoLubię – Dycha pod Krokwia", rozgrywany w niezwykłej wieczornej scenerii okolic zakopiańskich skoczni narciarskich. Start biegu zaplanowano na godz. 19 z okolic kompleksu skoczni narciarskich Średnia Krokiew. Do pokonania będą pętle wiodące głównie odcinkami asfaltowymi, a w części także szutrowo-kamienistymi. Dystans biegu to dziesięć kilometrów, na wszystkich uczestników czekają okolicznościowe medale, a na najlepszych nagrody rzeczowe.
- Od wielu lat propagujemy bieganie, a w naszych akcjach w ciągu roku, w ponad 100 lokalizacjach w Polsce udział bierze kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Doceniając pomysł z konferencją oraz bieg, który odbywa się w pięknej klimatycznej scenerii zdecydowaliśmy się wesprzeć organizację tego wydarzenia - mówi Paweł Januszewski z Fundacji "Wychowanie przez Sport", która od kilkunastu lat propaguje aktywność fizyczną wśród Polaków i m.in. organizuje bezpłatne zajęcia w całej Polsce w ramach projektów „BiegamBoLubię” i „ChodzęBoLubię”.
Niedziela, która będzie ostatnim dniem konferencji, rozpocznie się od wspólnego biegu uczestników konferencji z Adamem Kszczotem, a później programie są wykłady poświęcone metodom treningowym, różnicom w treningach amatorów i profesjonalistów, czy diecie w życiu biegacza. Dr Mateusz Janik ze Szpitala Carolina, który jest partnerem „Biegowe 360 stopni” opowie o skutecznych metodach regeneracji i profilaktyki zdrowotnej. Sporo czasu poświęcone zostanie na nowinki sprzętowe dla biegaczy.
Zapisy do udziału w konferencji prowadzone są na stronie internetowej http://biegowe360.pl/. W ramach części pakietów istnieje możliwość zakwaterowania w zakopiańskim COS oraz wykupienia pełnego wyżywienia. Dla chętnych przewidziany został również pobyt w pokojach hipoksyjnych, które jako innowacyjne rozwiązanie w efektywny sposób imitują warunki wysokogórskie.
Możliwy jest również udział w samej konferencji, bez wykupienia zakwaterowania i wyżywienia. Partnerami konferencji są Polski Związek Lekkiej Atletyki, Akademicki Związek Sportowy oraz firmy Polanik i MCC Medale.