KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Polscy oszczepnicy faworytami na MŚJ

Aż sześciu polskich oszczepników uzyskało minimum PZLA (70 metrów), a ośmiu IAFF (66,50) na tegoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów, które odbędą się 7-13.07 w Bydgoszczy. W związku z istniejącymi ograniczeniami każdy kraj reprezentować może zaledwie dwóch zawodników. Skład polskiej reprezentacji przewiduje jednak trzech, dwóch startujących w konkursie, jeden jako rezerwowy.

Agata Hudziak
Agata Hudziak

Polski Związek Lekkiej Atletyki chcąc wyłonić oszczepników będących w najlepszej dyspozycji, zorganizował 21.06.08 r. w Warszawie konkurs rzutów, zapraszając szóstkę zawodników posiadających minimum. Postanowił, że o składzie na MŚJ zadecydują uzyskane podczas niego wyniki. Udział w Mistrzostwach gwarantowało znalezienie się w pierwszej dwójce. Ostatecznie na nadchodzących Mistrzostwach Świata Juniorów polski oszczep będą reprezentować Robert Szpak i Piotr Frąckiewicz. W roli zawodnika rezerwowego wystąpi Bartłomiej Kępny.

Obecnie najlepszym kadrowym juniorem jest Robert Szpak, który posłał swój oszczep na odległość 75,97 m (21.06.08 Warszawa) ustanawiając jednocześnie rekord życiowy. Robert na MŚJ jedzie z drugim wynikiem na juniorowskich listach światowych, wyprzedzając Piotra Frąckiewicza. Piotrek stanowi kolejne mocne ogniwo polskiej kadry (rekord życiowy 73,38 m - 31.05.08 Wrocław). Od początku sezonu obaj (a także Piotr Hajdysz) byli faworytami podczas zawodów krajowych, a obecnie są pretendentami do medalu na nadchodzącej imprezie.

- Już samo zakwalifikowanie się na Mistrzostwa Świata motywuje każdego zawodnika, aby dać z siebie wszystko, a może i jeszcze więcej. Każdy z nas walczy o wygraną, , a to jakie będą rezultaty okaże się już bezpośrednio w konkursie. Chciał był przynajmniej powtórzyć wynik z Warszaw, a najlepiej rzucić jeszcze dalej. Odległość powyżej 78m satysfakcjonowała by mnie najbardziej - mówi Robert Szpak na tydzień przed eliminacjami.

W Warszawie w lepszej formie od Piotra Hajdysza (rekord życiowy 73,14 m) okazał się Bartłomiej Kępny który rzucił 72,51 m i również znalazł się na liście zawodników jadących do Bydgoszczy.

Na konkurencję jaką jest rzut oszczepem na nadchodzących Mistrzostwach warto zwrócić szczególną uwagę, gdyż Polska reprezentacja właśnie w tym elemencie ma być najmocniejsza. Zarówno trenerzy jak i zawodnicy liczą na miejsca medalowe, które jeśli wszystko pójdzie po ich myśli, są w zasięgu ręki.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×