Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Polska zawodniczka padła ofiarą największego błędu medycyny sportowej w XX wieku. Wykorzystała to Moskwa

Lekkoatletki musiały rozebrać się do naga, wejść do wielkiej sali, w której siedziało kilkanaście osób i poddać się badaniu ginekologicznemu. "To było ohydne" - wspomina jedna z upokorzonych sportsmenek. W tej grupie była Ewa Kłobukowska.

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
PAP / Fot. PAP/DPA

Sportowe deja vu to cykl portalu WP SportoweFakty. Co tydzień znajdziecie w tym miejscu artykuły wspominające najważniejsze wydarzenia z historii sportu. Wydarzenia, które do dzisiaj - mimo upływu lat - nadal owiane są pewną tajemnicą. Dlatego niezmiennie wywołują emocje.

Artykuły są wzbogacone scenkami (wyraźnie oddzielonymi od reszty tekstu, napisanymi tłustym drukiem), które stanowią autorską wizję na tematu tego, co działo się wokół tych wydarzeń.

***

- Coś jeszcze? - zniecierpliwiony premier Józef Cyrankiewicz spojrzał na młodego asystenta, który po dwugodzinnej naradzie nie zamierzał opuszczać jego gabinetu.

- Premierze... Chodzi jeszcze o Kłobukowską. Tę biegaczkę.

- No, co tam się dzieje? - Cyrankiewicz nie podniósł nawet wzroku znad stosu papierów, który właśnie przeglądał.

- Dziewczynę skrzywdzili. Poniżyli, wyrzucili na margines, załamała się.

Cyrankiewicz gwałtownie zerwał się ze swojego fotela, jednym susem znalazł się przy przerażonym młodzieńcu, chwycił go za marynarkę i podniósł z krzesła.

- Towarzyszu - cedził przez praktycznie zamknięte usta. - Jeżeli nasi przyjaciele ze Związku Radzieckiego uznali, że są podstawy do stwierdzenia, iż nie może startować z kobietami, to widocznie tak jest. Czyżbyście nie zgadzali się z Moskwą? Co?

***

Chciała być księgową

To była kariera jak z bajki. W 1961 roku Ewa Kłobukowska nawet nie myślała o sportowej karierze. Trzy lata później została mistrzynią olimpijską, a pięć lat później dorzuciła jeszcze trzy medale (w tym dwa złote) mistrzostw Europy. Po drodze "przytrafił się" rekord świata. Jak to możliwe?

ZOBACZ WIDEO Tego nie uczą na kursach prawa jazdy. Zobacz, jak sobie radzić w kryzysowych sytuacjach na drodze
16-letnia Ewa uczęszczała do Technikum Ekonomicznego. Chciała być księgową, może bankierem. Pracująca w tej szkole Regina Morawska już na pierwszej lekcji wychowania fizycznego zauważyła u swojej uczennicy to "coś". - Szybkość - tłumaczyła po latach w wywiadach. Dlatego postanowiła namówić Ewcię - bo tak do niej mówiła - na regularne treningi. Na stadionie warszawskiej Skry jeden z trenerów prowadził zajęcia dla przyszłych sprinterek. - Pani musi zapytać moich rodziców - odpowiedziała na tę propozycję Kłobukowska. Nie była przesadnie zainteresowana bieganiem wokół stadionu.
Fot. PAP/DPA Fot. PAP/DPA
Morawska pojechała do Włoch, w tej dzielnicy Warszawy mieszkała Kłobukowska. - Pani magister, pani się nie obrazi, ale czy to ma w ogóle sens? - pierwsza zareagowała matka Ewy. - Przecież ona ma już 16 lat, chce być księgową, sport jej nie w głowie.

Ostatecznie się udało. Nauczycielka WF-u obiecała, że będzie jeździć z uczennicą na stadion Skry i potem odwozić ją z powrotem do domu. - Miałam przekonanie, że to przyszła olimpijka - tłumaczyła Morawska.

Kłobukowska w ciągu kilku miesięcy zrobiła takie postępy, że trafiła do grupy Andrzeja Piątkowskiego, który miał przygotować sztafetę 4x100 metrów. Sztafetę, której celem było zamieszanie w światowej czołówce. - Cała Warszawa wiedziała, że u Piątkowskiego trenują przyszłe gwiazdy - pisał Oskar Berezowski w magazynie "Bieganie" w październiku 2011 roku w obszernym materiale dotyczącym Kłobukowskiej.

Do Piątkowskiego dołączyła również Irena Kirszenstein (obecnie Szewińska). To właśnie ona stała się najbliższą przyjaciółką, a zarazem rywalką Kłobukowskiej na bieżni. Latem 1963 roku (czyli zaledwie kilkanaście miesięcy po rozpoczęciu treningów!) nasza bohaterka pokazała się podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego. Na tyle dobrze, że została włączona do wąskiej grupy sprinterek, które w 1964 roku w Tokio miały walczyć o złoto olimpijskie. - Jestem szczęśliwa, że mogę biegać i że osiągam coraz lepsze wyniki - mówiła dziennikarzowi Polskiego Radia.

Minęły 52 lata, jej rekord nadal robi wrażenie

Mimo poważnych problemów zdrowotnych, przez które zawodniczka straciła wiele tygodni, Kłobukowska była pewniakiem w sztafecie olimpijskiej. Ona i Irena Szewińska miały zagwarantowane miejsce. W Tokio trener Piątkowski postanowił, że dołączą do nich Teresa Ciepły i Halina Górecka. W Polsce nikt nie spodziewał się złota. Murowanymi faworytkami do zwycięstwa były Amerykanki. Kilka dni wcześniej - podczas finału indywidualnego - tylko "dzięki" Kłobukowskiej nie wywalczyły całego podium. To właśnie nasza "Ewcia" zdobyła brąz.

Na pierwszej zmianie świetnie pobiegła Ciepły, potem Szewińska nie dała się wyprzedzić doskonałej mistrzyni olimpijskiej z biegu indywidualnego, Górecka również wytrzymała presję i na ostatnią zmianę Kłobukowska wychodziła na czele stawki. McGuire nie dała rady jej prześcignąć. Na dodatek Polki pobiły rekord świata 43,6.

To nie był jedyny rekord w karierze Kłobukowskiej. Kilka miesięcy później (w lipcu 1965 roku) w Pradze osiągnęła czas 11,1 w biegu na 100 metrów. To był wówczas rekord świata. Jak był to wielki wyczyn wystarczy zauważyć, że dzisiejsza gwiazda polskiego sprintu - Ewa Swoboda - może pochwalić się rekordem na poziomie 11,12. A minęły prawie 52 lata...

NA DRUGIEJ STRONIE PRZECZYTASZ M.IN. O TYM, JAK POLSKIE ZAWODNICZKI MUSIAŁY ROZEBRAĆ SIĘ DO NAGA PRZED KILKUNASTOOSOBOWĄ KOMISJĄ W KIJOWIE, O ROLI W CAŁEJ SPRAWIE KGB, ORAZ O TYM, CO WYDARZYŁO SIĘ 25 LAT PO SKANDALICZNEJ DECYZJI MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI LEKKIEJ ATLETYKI.

Czy Ewa Kłobukowska powinna otrzymać oficjalne przeprosiny ze strony MKOl i IAAF?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
magazyn "Bieganie", "Gazeta Wyborcza", "New York Times", dzieje.pl
Komentarze (15)
 • Stercel Zgłoś komentarz
  Szewińska czy wówczas Kirszenstein? nie dała się wyprzedzić znakomitej mistrzyni olimpijskiej z biegu indywidualnego, pisze autor. Przypomnę ze ta mistrzyni to Wyomia Tays. Na
  Czytaj całość
  wcześniejszych igrzyskach w Rzymie mistrzynią "setki" była Miss tych igrzysk ŚP, Wilma Rudolw.
  • yes Zgłoś komentarz
   "Ewa Swoboda - może pochwalić się rekordem na poziomie 11,12. A minęły prawie 52 lata..." - jest różnica między pomiarem ręcznym i elektronicznym. Technika (pomiaru czasu) "nie spała?
   Czytaj całość
   przez te lata.
   • Waldemar Wellman Zgłoś komentarz
    Bobakowski, twoja antysowieckość poraża. W dodatku nienawidzisz Cyrankiewicza i kłamiesz. Akurat Cyrankiewicz, tak po cichu nie przepadał za ówczesnymi coś znaczącymi tow. radzieckimi.
    Czytaj całość
    A Pytanie, jak zareagowała, a właściwie dlaczego nie zareagowała Szewińska ? To też towarzyszka ?
    • jotwu Zgłoś komentarz
     zadziwiającym jest brak reakcji Szewińskiej.Wszak była/i chyba jest/we władzach MKOL.Była szefem PZLA.Nie zrobiła nic.Komuna dawno upadła,Ruskich dyskwalifikują na potęgę,a u nas
     Czytaj całość
     cicho.Nawet teraz nikt tyłka nie ruszy,by przywrócić godność Kłobukowskiej.Dlaczego?.Na co czekają?.
     • Jolanta Kalinowska Zgłoś komentarz
      To był fenomen. Tak okropnie zmarnowana kariera, zniszczono świetną dziewczynę. Wszyscy zdawali sobie sprawę co straciła Ona i my i do tej pory nikomu nie przyszło do łba, żeby Ją
      Czytaj całość
      uhonorować, przeprosić, pomóc. Szewińska zapomniała o byłej koleżance. WSTYD !!!
      • Jerzy Dobkowski Zgłoś komentarz
       wtedy nasi włazili w dupe rosji i D.D.R -i teraz jeszcze paru działaczy włazi ,ruskie i niemry nie mogły wygrac z nasza Ewcia to ją tak załatwiły- banda szmaciarzy
       • jarosinski Zgłoś komentarz
        I co najgorsze ze w tej sprawie nic nie zrobiła Irena Szewińska. Przecież była we władzach MKOL. Czyżby bala się ze straciła by miano najlepszej biegaczki owych czasów.
        • grolo Zgłoś komentarz
         Te wstawki tłustym drukiem to najsłabsza część tekstu. Takie quasi-literackie bajdurzenia NADużywające prawdziwych osób. Naiwna konfabulacja, w dodatku napisane w złym stylu. Kiedyś
         Czytaj całość
         pisało się o takim czymś "literatura dla kucharek". Teraz powiedziałoby się - dla naiwnych
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×