MŚ Londyn 2017: Polska lekkoatletyką stoi. Mamy najwięcej medali w Europie

Żadna inna europejska reprezentacja nie zdobyła na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Londynie tylu medali, co Polska. Nasi sportowcy stawali na podium osiem razy, dwukrotnie na jego najwyższym stopniu.

Grzegorz Wojnarowski

W klasyfikacji medalowej Biało-Czerwoni zajęli ósmą pozycję. Jeśli jednak brać pod uwagę samą liczbę zdobytych krążków, są na trzecim miejscu, tylko za Stanami Zjednoczonymi (30 medali) i Kenią (11 medali). W Europie okazali się najlepsi, wyprzedzili takie sportowe potęgi, jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania.

Francuzi wyprzedzili nas w ogólnej tabeli ostatniego dnia mistrzostw, dzięki triumfowi chodziarza Yohanna Diniza na dystansie 50 kilometrów i trzeciemu złotemu medalowi. Brytyjczycy również, w bezpośredniej walce kobiecych sztafet 4x400 metrów. Ich reprezentantki okazały się szybsze od Polek o 0,41 sekundy i wpadły na metę drugie. Trzeci srebrny medal pozwolił Zjednoczonemu Królestwu wyprzedzić Polskę w ogólnej klasyfikacji.

W sumie francuscy i brytyjscy lekkoatleci zdobyli po sześć medali, o dwa mniej od reprezentantów Polski. Sześć krążków zdobyli także rosyjscy zawodnicy startujący pod neutralną flagą, a Niemcy - pięć, w tym tylko jeden złoty.

Polska ekipa potwierdziła, że stale rośnie w siłę, a już teraz należy do najlepszych w Europie. Ciekawą rzecz zdradził komentujący mistrzostwa dla Telewizji Polskiej Włodzimierz Szaranowicz - wyznał, że w Londynie bardzo często do polskich komentatorów przychodzili dziennikarze z innych krajów, prosząc o instrukcje dotyczące wymawiania poszczególnych polskich nazwisk. Pytali o Adama Kszczota , Angelikę Cichocką, a ostatniego dnia u Szaranowicza i Przemysława Babiarza pojawił się doświadczony komentator NBC, który nie mógł poradzić sobie z nazwiskiem Kajetana Duszyńskiego.

Kto wie, może widząc sukcesy Biało-Czerwonych zagraniczni dziennikarze przezornie się uczą wiedząc, że te nazwiska będą musieli wymawiać jeszcze nie raz.

Polska lekkoatletyką stoi.

Polscy medaliści mistrzostw świata w Londynie:

Złoto: Anita Włodarczyk (rzut młotem), Paweł Fajdek (rzut młotem).

Srebro: Adam Kszczot (bieg na 800 metrów), Piotr Lisek (skok o tyczce).

Brąz: Wojciech Nowicki (rzut młotem), Kamila Lićwinko (skok wzwyż), Malwina Kopron (rzut młotem), Kobieca sztafeta 4x400 metrów.

Dwa lata temu na mistrzostwach świata w Pekinie Polacy również wywalczyli osiem medali (trzy złote, jeden srebrny, cztery brązowe). Cztery lata temu w Moskwie - trzy (jeden złoty i dwa srebrne).

Czy na kolejnych lekkoatletycznych mistrzostwach świata, w 2019 roku w Dausze, Polacy zdobędą więcej medali?