WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Wielkie pieniądze od Ministerstwa Sportu i Turystyki dla lekkoatletyki

Ministerstwo Sportu i Turystyki podjęło decyzję o przeznaczeniu 52 milionów złotych w ramach tegorocznej edycji Programu Rozwoju Infrastruktury Lekkoatletycznej. To rekordowa kwota jeśli chodzi o wkład państwa w rozwój królowej sportu w Polsce.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Materiały prasowe / Tomasz Żak/UM Województwa Śląskiego / Na zdjęciu: Stadion Śląski w Chorzowie

Wejdź na TYPER.WP.PL i obstawiaj wyniki meczów MŚ!

Wygranie klasyfikacji medalowej na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy w Amsterdamie, powtórzenie tego osiągnięcia w tegorocznej edycji tej imprezy w hali i świetna postawa na mistrzostwach świata w Londynie. Polska lekkoatletyka jest potęgą na Starym Kontynencie, choć tak naprawdę wielu zawodników ma problemy z całorocznym treningiem w odpowiednich warunkach.

To może zmienić decyzja Ministerstwa Sportu i Turystyki. Na oficjalnej stronie resortu ogłoszono, że w ramach tegorocznej edycji Programu Rozwoju Infrastruktury Lekkoatletycznej ministerstwo dofinansuje budowę, przebudowę lub remont 55 obiektów przeznaczając na ten cel aż 52 miliony złotych!

To rekord jeśli chodzi o nakład państwa na rozwój infrastruktury lekkoatletycznej w naszym kraju. - Ostatnie sukcesy polskich sportowców podczas Mistrzostw Świata w Londynie czy 29. Letniej Uniwersjady w Tajpej utwierdzają nas w przekonaniu, że lekkoatletyka to dyscyplina z olbrzymim potencjałem medalowym.

 - Dążymy do tego, aby było jeszcze lepiej i właśnie dlatego sukcesywnie zwiększamy dostęp do nowoczesnej i funkcjonalnej infrastruktury lekkoatletycznej - powiedział minister Witold Bańka.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: Conor McGregor wyprzedził Cristiano Ronaldo

Były sprinter ujawnił także, na co dokładnie zostaną przeznaczone pieniądze. - Wesprzemy budowę, przebudowę lub remont 33 obiektów treningowych m.in. nowoczesnych i bezpiecznych bieżni, rzutni czy skoczni. Ponadto w ramach naszego programu wsparciem finansowym objęte zostaną 22 obiekty certyfikowane, które uzyskają świadectwo Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Certyfikat umożliwia rozgrywanie oficjalnych zawodów lekkoatletycznych - wyjaśnił.

Co do tego, jak potrzebna jest pomoc państwa w budowie obiektów potrzebnych do szkolenia zawodników, nie ma wątpliwości wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

- Ostatnie mistrzostwa świata czy Uniwersjada udowodniły, że jesteśmy europejską potęgą. Dlatego jako Polski Związek Lekkiej Atletyki jesteśmy bardzo zadowoleni z każdych funduszy przeznaczanych na rozwój tej dyscypliny - ocenił w rozmowie z WP SportoweFakty Sebastian Chmara.

 - Na pewno wpływ na taką decyzję ministerstwa mają ostatnie sukcesy. W Londynie pod względem liczby medali byliśmy najlepszą europejską reprezentacją, na świecie przegraliśmy jedynie ze Stanami Zjednoczonymi czy Kenią. Rozwój infrastruktury jest niezbędny, by tak pozostało albo było jeszcze lepiej - dodał.

Były mistrz świata w siedmioboju zdaje sobie jednak sprawę, że jeśli chcemy naprawdę dołączyć do najlepszych, pomoc finansowa musi być regularna. - Wciąż jest wiele do zrobienia, zwłaszcza w tych konkurencjach, w których jesteśmy tak mocni, jak choćby rzut motem. Mam nadzieję, że to dopiero początek - wyznał.

Chmara zgadza się ze stwierdzeniem, że rozwój infrastruktury polskiej lekkiej atletyki ma związek z osobą ministra sportu, który ma za sobą karierę sprintera. - Dzięki temu Witold Bańka na pewno doskonale zdaje sobie sprawę z problemów lekkiej atletyki. Na pewno nie jest jednak tak, że ze względu na to faworyzuje właśnie tę dyscyplinę - zaznaczył wiceprezes związku.

Pod tym adresem można sprawdzić listę wszystkich obiektów, które mają zostać wyremontowane lub postawione w ramach decyzji MSiT.

Dodajmy, że Program Rozwoju Infrastruktury Lekkoatletycznej jest jednym z sześciu realizowanych programów infrastrukturalnych. Łącznie w 2017 roku MSiT przeznaczyło na ich realizację ponad 463 mln zł.

Czy reprezentacja Polski w lekkiej atletyce dobrze zaprezentuje się na przyszłorocznych ME w Berlinie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Inf. własna

Komentarze (3):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Bartolololo 0
  wystarczy żeby rodzice nie dawali dzieciakom zwolnień z WF, a sami nauczyciele WF trochę bardziej angażowali się w swoją prace, a nie rzucali piłkę do nogi i mieli na wywalone
  Ignacy Łukasiewicz A może uczyć obowiązkowo pływania? Co roku dziesiątki topią się bo nie umieją pływać!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Bartolololo 0
  W Rybniku miał powstać obiekt ( hala na 5 tys osób) lekkoatletyczny gdzie zawodnicy i zawodniczki mogli by trenować przez cały rok to ministerstwo zrezygnowało z dofinansowania przez co obiektu nie będzie...
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Ignacy Łukasiewicz 1
  A może uczyć obowiązkowo pływania? Co roku dziesiątki topią się bo nie umieją pływać!
  [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (3)