Europejski Festiwal Lekkoatletyczny w Bydgoszczy pełen gwiazd

Zdjęcie okładkowe artykułu: Agencja Gazeta / Kuba Atys / Na zdjęciu: Iga Baumgart-Witan
Agencja Gazeta / Kuba Atys / Na zdjęciu: Iga Baumgart-Witan
zdjęcie autora artykułu

29 maja o godzinie 18:00 na Stadionie Miejskim im. Zdzisława Krzyszkowiaka odbędzie się XVIII Europejski Festiwal Lekkoatletyczny "Bydgoszcz Cup".

Lekkoatletki rywalizować będą w siedmiu konkurencjach: biegach na 100 m, 400 m, 800 m i 100 m przez płotki, skoku o tyczce, pchnięciu kulą oraz rzucie oszczepem. Panów czekają biegi na na 100 m, 400 m, 800 m i 100 m przez płotki i 3000 m z przeszkodami oraz skok o tyczce.

W biegach sprinterskich zobaczymy przedstawicieli CWZS Zawiszy Bydgoszcz SL, wicemistrza na otwartym stadionie oraz halowego mistrza Polski Remigiusza Olszewskiego oraz Dariusza Kucia, a także reprezentantów Wielkiej Brytanii, Holandii czy Danii. Na nieco dłuższym dystansie przez płotki faworytem będzie Węgier Balazs Baji, który w niedzielę osiągnął 13.61 podczas półfinału drużynowych mistrzostw Węgier. Jego głównymi konkurentami będą Brytyjczyk David King, a także Polacy Damian Czykier, Dawid Żebrowski oraz Dominik Bochenek.

Niezwykle ciekawie zapowiada się rywalizacja mężczyzn podczas biegu na 400 m, w której zobaczymy halowych rekordzistów świata – Jakuba Krzewinę, Rafała Omelkę, Karola Zalewskiego oraz Łukasza Krawczuka. Z pewnością każdy z nich będzie chciał wygrać, a pokrzyżować im plany może między innymi Martyn Rooney z Wielkiej Brytanii.

Na dystansie dwóch okrążeń kibice mogli dopingować Michała Rozmysa, który jest aktualnym mistrzem Polski oraz brązowym medalistą młodzieżowych mistrzostw Europy. Jego konkurentami będą Nicholas Kipkoech Kipkoech z Kenii, Amerykanin Erik Sowinski oraz Andreas Bube z Danii.

ZOBACZ WIDEO: Biało-Czerwone celują w rekord Polski. Małgorzata Hołub-Kowalik: Wierzmy, że przejdziemy do historii

Interesująco prezentować się będzie także konkurs skoku o tyczce, gdzie zobaczymy najlepszych Polaków z Piotrem Liskiem na czele. Reprezentant OSOT-u Szczecin dobrze rozpoczął sezon i osiągnął na mityngu Diamentowej Ligi w Szanghaju 5,81 m. Jego rywalem będzie między innymi reprezentant CWZS Zawiszy Bydgoszcz SL Paweł Wojciechowski. U bydgoszczanina zaszło sporo zmian przed sezonem letnim, głównie w kwestii tyczek. Miejmy nadzieję, że bydgoska publiczność oraz start na własnym stadionie spowodują, że osiągnie zadowalający wynik.

Jamajka Gayon Evans będzie faworytką biegu na 100 m. Z pewnością do walki o zwycięstwo włączą się Jura Levy oraz Brytyjka Daryll Neita. Wielu ciekawych pojedynków spodziewać się możemy w biegu na 100 m przez płotki. Karolina Kołeczek, Klaudia Siciarz, Hanna Plotitsyna z Ukrainy czy Chorwatka Andrea Ivancevic gwarantują szybki bieg, w którym o zwycięstwo nie będzie łatwo, tym bardziej, że Amerykanki Evonne Britton i Raven Clay będą chciały pokazać swoją wyższość.

W żeńskim biegu na 400 m zobaczymy najlepsze polskie lekkoatletki, podopieczne trenera Aleksandra Matusińskiego: Justynę Święty-Ersetic, Małgorzatę Hołub-Kowalik, Patrycję WyciszkiewiczAleksandrą Gaworską i Annę Kiełbasińską oraz reprezentantki BKS-u Bydgoszcz Igę Baumgart-Witan oraz Kingę Gackę. Ciekawostką będzie występ Michy Powell, której ojcem jest znany oraz aktualny rekordzista świata w skoku w dal Mike'a Powella (8,95 m Tokio 1991).

Sofia Ennaoui kontra Angelika Cichocka, tak można zapowiedzieć bieg na 800m, choć na dystansie dwóch okrążeń do walki z pewnością włączą się Brytyjka Lynsey Sharp oraz reprezentantka Ugandy Halimah Nakaayi.

Przechodząc do konkurencji technicznych najciekawiej zapowiada konkurs pchnięcia kulą. W kole zobaczymy najlepsze europejskie zawodniczki - Anitę Marton (Węgry), Fanny Roos (Szwecja), Alionę Dubitskaya (Białoruś), Dimitrianę Surdu (Mołdawia) oraz Polki Paulinę Gubę i Klaudię Kardasz, które legitymują się w tym sezonie wynikiem 18.25 m.

Na bydgoskim stadionie zobaczymy także liderkę europejskich tabel w rzucie oszczepem Marcelinę Witek (66,53m), a także Czeszkę Nikolę Ogrodnikovą (65,61m). O dobry wynik powinna pokusić się Klaudia Maruszewska, która dobrze wspomina wizytę w Bydgoszczy, gdzie została mistrzynią świata juniorów w 2016 roku. W skoku o tyczce zobaczymy zawodniczkę CWZS Zawiszy Bydgoszcz SL Kamilę Przybyłę oraz AZS AWF Warszawa Justynę Śmietankę, które zmierzą się między innymi z Niemką Anjuli Knasche oraz Holenderką Femke Pluim.

Każda osoba posiadająca bilet na mityng może w dniu zawodów za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. Istnieje możliwość rejestracji grup zorganizowanych. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest w zakładce „klub kibica” na stronie www.athleticfestival.pl. Zgłoszenie grupy (minimum 10 osób) gwarantuje darmowe wejście na stadion. Termin przesyłania zgłoszeń kończy się 22 maja.

Źródło artykułu: