Takiego wsparcia polskich lekkoatletów jeszcze nie było

Chociaż koncern PKN Orlen od lat inwestuje w polską lekkoatletykę, akcji o takiej skali jeszcze nie było. W poniedziałek ogłoszono, że pod skrzydłami grupy znalazło się kilkunastu nowych zawodników, a to dopiero początek.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Polscy sportowcy z Grupy Sportowej Orlen Newspix / Polscy sportowcy z Grupy Sportowej Orlen
Piotr Małachowski, Anita Włodarczyk, Paweł Fajdek, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski. Do tej pory właśnie ci polscy lekkoatleci mogli liczyć na wsparcie od koncernu PKN Orlen, który już od wielu lat wspiera naszych lekkoatletów. Od pewnego czasu nie ma już w tej grupie Kszczota i Lewandowskiego, pojawiła się za to znacznie większa rzesza zawodników.

W poniedziałek poinformowano o przypisaniu do Grupy Sportowej Orlen 17 nowych nazwisk (w tym 15 lekkoatletów), którzy od tej pory będą mogli liczyć na niezbędną pomoc, przede wszystkim finansową.

- Obecnie grupa liczy 20 osób, ale to nie jest nasze ostatnie słowo. Mam nadzieję, że zawarte z tymi sportowcami umowy stypendialne, które oprócz tego, że dadzą im nowe możliwości i zapewnią poczucie bezpieczeństwa, pomogą także w przygotowaniach do igrzysk olimpijskich, bo Tokio 2020 to nasz wspólny kierunek - powiedział podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN S.A.

Podczas niej wyszło na jaw, że inicjatywa tak znaczącego poszerzenia grupy wyszła z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Kto jak kto, ale właśnie były sprinter, a obecnie minister resortu Witold Bańka wie, jak istotna jest pomoc finansowa lekkoatletom.

ZOBACZ WIDEO Piotr Lisek ma jasny cel na mistrzostwa Europy. "Łatwo na pewno nie będzie"

- Dodatkowe, indywidualne wsparcie utalentowanych zawodników jest niezwykle istotnym elementem budowania spójnej strategii rozwoju polskiego sportu, zwłaszcza w kontekście igrzysk olimpijskich. Myślimy o jego kształcie w perspektywie długoterminowej - ocenił minister.

Podczas konferencji Obajtek zdradził, że to ministerstwo rekomendowało właśnie tych sportowców, którzy od tego roku będą członkami Grupy Sportowej Orlen. Bańka jednak ripostował.

- Najlepszą rekomendacją tych zawodników są ich sukcesy i osiągnięcia. To wielcy mistrzowie, creme de la creme polskiego sportu - odpowiedział i zapowiedział, że celem jest objęcie opieką sponsorską nawet 300 polskich sportowców.

Jak można się domyślić, nowi członkowie grupy nie ukrywali w poniedziałek radości. - Dzięki temu możemy się spokojnie przygotowywać do zawodów, tych największych, jak mistrzostwa Europy, mistrzostwa świata czy przede wszystkim igrzyska olimpijskie. Jest to dla nas coś wspaniałego - ocenił Piotr Lisek, srebrny medalista mistrzostw świata w skoku o tyczce.

Wtórował mu Jakub Krzewina, którego z powodu kontuzji zabraknie na sierpniowych mistrzostwach Europy w Berlinie. Rekordzista świata w sztafecie 4x400 metrów przyznał, że właśnie wsparcie od grupy Orlen spowodowało, że mógł on podjąć rozsądną decyzję o odpuszczeniu startów, nie musząc martwić się o pieniądze.

- Dzięki temu nie muszę ryzykować i mogę myśleć tylko o swoim zdrowiu. To naprawdę świetna inicjatywa, nic tylko trenować i zdobywać medale - ocenił polski 400-metrowiec.

Lista zawodników Grupy Sportowej Orlen:

Patryk Adamczyk, Maria Andrejczyk, Iga Baumgart-Witan, Sylwester Bednarek, Angelicka Cichocka, Martyna Dąbrowska, Paweł Fajdek, Aleksandra Gaworska, Małgorzata Hołub-Kowalik, Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina, Piotr Lisek, Piotr Małachowski, Oktawia Nowacka, Rafał Omelko, Agata Ozdoba-Błach, Justyna Święty-Ersetić, Anita Włodarczyk, Patrycja Wyciszkiewicz, Karol Zalewski

Czy polscy lekkoatleci wygrają klasyfikację medalową na ME w Berlinie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×