Lekkoatletyczne ME Berlin 2018: Koen Naert najlepszy w maratonie. Giżyński 13.

Koen Naert był najlepszy w maratonie mężczyzn. Belgijski zawodnik przebiegł dystans 42,195 km w czasie 2:09:51 godz., co jest nowym rekordem mistrzostw. Najlepszy z Polaków - Mariusz Giżyński zajął trzynaste miejsce.

Mateusz Kozanecki
Koen Naert Getty Images / Na zdjęciu: Koen Naert
Ton rywalizacji długo nadawał Tadesse Abraham. Szwajcar znajdował się na prowadzeniu zarówno na półmetku, jak i po przebiegnięciu 30 km. Później został wyprzedzony przez Koena Naerta, który systematycznie powiększał swoją przewagę. Belg zachował sporo sił do końca biegu.

Abraham dobiegł do mety na drugim miejscu, a podium uzupełnił Yassine Rachik. Włoch ustanowił przy okazji swój rekord życiowy (2:12:09 godz.). Dość długo w prowadzącej grupie znajdował się Henryk Szost. Po przebiegnięciu 25 km Polak zaczął jednak opadać z sił i ostatecznie dobiegł do mety na 19. miejscu ze stratą ponad ośmiu minut.

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Mariusz Giżyński, który systematycznie poprawiał swoją pozycję. Bieg ukończył na 13. miejscu z czasem 2:16:02 godz. Arkadiusz Gardzielewski był 21., Błażej Brzeziński 45., Artur Kozłowski 52., a Yared Shegumo zszedł z trasy pod koniec pierwszej połowy biegu.

W klasyfikacji drużynowej, w której bierze się pod uwagę trzy najlepsze wyniki zawodników z jednego kraju, Polacy zajęli piąte miejsce. Najlepsi byli Włosi, którzy zwyciężyli przed Hiszpanią i Austrią.