Unikał kontroli antydopingowych. Rywal Adama Kszczota został zawieszony

Brązowy medalista mistrzostw świata w Londynie w biegu na 800 m, Kipyegon Bett, został ukarany za odmowę poddania się badaniom antydopingowym.

Piotr Bobakowski
Kipyegon Bett PAP / PAP/Tytus Żmijewski / Kipyegon Bett

Kipyegon Bett został tymczasowo zawieszony za naruszenie procedur antydopingowych - poinformował w czwartek (16 sierpnia) Athletics Integrity Unit (AIU), niezależny organ IAAF do zwalczania dopingu w lekkoatletyce.

Kenijczyk specjalizujący się w biegu na 800 m w ostatnim czasie miał przynajmniej dwa razy odmówić kontrolerom poddania się badaniu antydopingowemu. Według nieoficjalnych doniesień o zachowaniu młodego sportowca miała wiedzieć kenijska federacja, a także agencja menedżerska biegacza.

20-letni Bett w ubiegłym roku wywalczył brązowy medal podczas mistrzostw świata w Londynie. Afrykańczyk przegrał wówczas z drugim na mecie Adamem Kszczotem i złotym medalistą - Francuzem Pierre-Ambroise Bossem.

Bett jest mistrzem świata juniorów w biegu na 800 m z Bydgoszczy w 2016 r. Jego rekord życiowy na tym dystansie to 1:43,76 (ustanowiony we wrześniu 2016 r. w Berlinie).