Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Halina Konopacka będzie pośmiertnie uhonorowana Orderem Orła Białego

Wybitna sportsmenka Halina Konopacka zostanie 11 listopada pośmiertnie uhonorowana przez prezydenta RP Orderem Orła Białego za zasługi dla polskiej niepodległości.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Halina Konopacka / YouTube / Na zdjęciu: Halina Konopacka

Halina Konopacka była pierwszą polską złotą medalistką olimpijską, później działaczką sportową, malarką, poetką i dziennikarką. We wrześniu 1939 r. współorganizowała akcję ratowania złota ze skarbca Banku Polskiego, którą nadzorował jej mąż. Konopacka kierowała wówczas jedną z ciężarówek, które przez Rumunię wywiozły polskie złoto nad Morze Czarne, skąd statkami zostało przewiezione do Francji.

Nazwisko sportsmenki znalazło się wśród 25 nazwisk polskich bohaterów, którzy w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zostaną pośmiertnie odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę. - Każda z tych postaci jest z całą pewnością postacią wybitną i każda z tych postaci jest postacią symboliczną - podkreślił prezydent.

Konopacka przez całą swoją karierę sportową reprezentowała barwy AZS Warszawa. Będąc studentką Uniwersytetu Warszawskiego trafiła do sekcji lekkoatletycznej AZS (wcześniej trenowała narciarstwo). Uprawiała kilka konkurencji – rzut dyskiem, rzut oszczepem, pchnięcie kulą, skok wzwyż i skok w dal. W tej pierwszej konkurencji zdobyła w 1928 r. złoty medal olimpijski na igrzyskach w Amsterdamie. Była niezwykle wszechstronna, w czasie kariery zdobyła 27 tytułów mistrzyni Polski w różnych konkurencjach lekkoatletycznych, a ponadto grała również m.in. w piłkę ręczną.

Wybitna Polka zmarła 28 stycznia 1989 r. w amerykańskim mieście Daytona Beach, gdzie mieszkała przez wiele lat. W październiku 1990 r. jej prochy zostały sprowadzone do Polski i spoczęły na warszawskim Cmentarzu Bródnowskim.

Pomysł uhonorowania Konopackiej Orderem Orła Polskiego pojawił się kilka lat po jej śmierci. Kolejni prezydenci Polski: Aleksander Kwaśniewski (lata 1995-2005) i Bronisław Komorowski (2010-15) zdawali się jednak nie słyszeć apeli PKOl, środowiska sportowego, mediów oraz kibiców. Prezydent Lech Kaczyński (2005-10) miał taki zamiar, ale zginął w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 r.

11 listopada Konopacka w końcu otrzyma najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej, które bezsprzecznie jej się należy.

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa/Biuro Prasowe AZS
Komentarze (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×