Konrad Bukowiecki obronił tytuł młodzieżowego mistrza Europy w pchnięciu kulą

Konrad Bukowiecki zdobył złoty medal lekkoatletycznych młodzieżowych mistrzostw Europy (do lat 23) Gaevle 2019 w konkursie pchnięcia kulą.

Piotr Ziemka
Konrad Bukowiecki Getty Images / Joosep Martinson / Na zdjęciu: Konrad Bukowiecki
W czwartkowych kwalifikacjach Konrad Bukowiecki jako jedyny pchnął kulę na odległość ponad dwudziestu metrów (20,44). Drugi w tej części rywalizacji był Norweg Marcus Thomsen (19,94). Po pierwszej kolejce finału Polak zajmował drugie miejsce (19 metrów i 16 centymetrów). W drugiej odsłonie obrońca mistrzowskiego tytułu miał spalone podejście i po 1/3 rywalizacji znajdował się na piątej pozycji. Trzecia próba - 20 metrów i 79 centymetrów - dała wreszcie prowadzenie srebrnemu medaliście mistrzostw Europy seniorów z 2018 roku.

W czwartej kolejce Bukowiecki zdecydowanie umocnił się na czele. Tym razem zmierzono mu 21 metrów i 51 centymetrów. W następnym pchnięciu 22-letni zawodnik ponownie osiągnął ponad 21 metrów (21,38).

Drugi był Włoch Leonardo Fabbri (20,50), trzeci zaś - reprezentant gospodarzy, Szwed Wictor Petersson (19,53). Na jedenastej pozycji został sklasyfikowany Szymon Mazur (18,16).

Bukowiecki obronił tytuł młodzieżowego mistrza Europy. W 2017 roku wygrał czempionat w Bydgoszczy z wynikiem 21,59. W poniedziałek 8 lipca zdobył złoty medal Uniwersjady w Neapolu z rezultatem 21,54 metra.

Reprezentacja Polski w piątek wywalczyła cztery medale młodzieżowych mistrzostw Europy Gaevle 2019. Na najwyższym stopniu podium stanęła też Ewa Swoboda, która najszybciej przebiegła 100 metrów. Jako druga metę biegu na 100 metrów przez płotki minęła Klaudia Siciarz. Z kolei w rywalizacji na 110 m przez płotki drugi finiszował Michał Sierocki.

Tuż za podium w rzucie młotem znalazła się Aleksandra Śmiech. Polka poprawiła rekord życiowy z 66,24 na 66,87. Medale otrzymały: Sofia Pałkina (71,08), Nastazja Masława (69,36) oraz Sara Fantini (68,35).

Piąte miejsce w skoku w dal zajął Mateusz Różański (7,78). Przed nim znaleźli się: Miltiadis Tentoglu (8,32), Hector Santos (8,19), Gabriele Chila (8,00) oraz Hans-Christian Hausenberg (7,86). W siedmioboju szósta była Adrianna Sułek (5954 pkt).

Czy Konrad Bukowiecki uzyska w 2019 roku ponad 22-metrowy wynik?