Jaki orbitrek do domu - czym się kierować przy jego wyborze?

WP SportoweFakty / Fitness
WP SportoweFakty / Fitness

Jak zadbać o swoją sylwetkę i zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów bez karnetu na siłownię? Domowy sprzęt do ćwiczeń sprawdzi się świetnie, zwłaszcza w tak niepewnych czasach pandemii, gdy obiekty sportowe nie działają w pełnym wymiarze.

Jednym z przyrządów, który powinien znaleźć się w wyposażeniu każdej domowej siłowni jest orbitrek, który pozwala zaangażować do pracy wszystkie partie mięśni. Na co zwrócić uwagę przy wyborze orbitreka? Podpowiadamy!

Orbitrek do domu – mechaniczny czy magnetyczny?

Zdecydowanie najważniejszym parametrem technicznym, który powinien determinować zakup orbitreka jest rodzaj zastosowanego w nim mechanizmu hamowania. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem okazuje się [b]

magnetyczny[/b], którego podstawowym elementem konstrukcyjnym jest koło napędowe wzbogacone o magnesy. Podczas ćwiczeń wytwarzają one pole magnetyczne i tym samym pełnią rolę obciążenia. Zaletą mechanizmu magnetycznego jest cicha praca, jak również długa żywotność.

Na drugim biegunie znajduje się orbitrek mechaniczny, którego działanie także oparte jest na rozpędzaniu koła zamachowego, z tym że opór powstaje poprzez użycie hamulców. Urządzenia wyposażone w tego rodzaju mechanizmy są znacznie bardziej podatne na nadmierną eksploatację i awaryjność, przez co zaczynają przegrywać z orbitrekami magnetycznymi.

Domowy orbitrek a regulacja oporu

Na poziom funkcjonalności orbitreków przeznaczonych do użytku domowego wpływa nie tylko system oporu, ale również sposób jego regulacji. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie orbitrek wyposażony w komputer z intuicyjnym wyświetlaczem, gdzie do ustawienia optymalnego poziomu obciążenia wystarczy kilka kliknięć. W przypadku pozostałych urządzeń dostępnych na rynku, dopasowanie pracy sprzętu jest możliwe tylko manualnie, najczęściej przy pomocy pokręteł czy dźwigni.

Waga koła zamachowego w orbitreku

Przed zakupem domowego orbitreka warto bliżej przyjrzeć się wadze koła zamachowego, która determinuje poziom zaawansowania treningów. Przyjmuje się, że dla osób początkujących orbitreki z kołem zamachowym o wadze do 10kg powinny w zupełności wystarczyć. Wielu użytkowników sięga jednak po rozwiązanie pośrednie w postaci koła zamachowego o wadze między 10 a 20kg, co pozwala ćwiczyć z nieco większymi obciążeniami. Na rynku dostępne są również orbitreki z 35kg kołami, jednak jest to sprzęt dla najbardziej doświadczonych użytkowników.

Orbitreki z funkcjami dodatkowymi

Coraz więcej modeli orbitreków posiada szereg funkcji dodatkowych, które mają ułatwić ich użytkowanie czy kontrolować poszczególne parametry pracy sprzętu. Wiele modeli dostępnych na rynku wyposażonych jest w systemy pomiaru prędkości, czasu czy spalonych kalorii, a nierzadko można też sprawdzić wysokość tętna podczas ćwiczeń.

Komentarze (2)
avatar
yes
16.03.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Skomentowałem tekst o godzinie 12.19, a Maciej Gruszczyński powtarza o 17:02. Proszę nie usuwać moich wpisów - opisuję rzeczywistość... 
avatar
yes
16.03.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Reklama, a pisze "nibyredaktor" na SF. Szykują podatek od takich rzeczy - wiedzą co robią (piszę o podatku).