Rozpoczynamy IV Ogólnopolski Mityng Kolarski i XIV Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych Polska.
W tych dniach Podlasie gościć będzie zawodników i trenerów z 16 oddziałów regionalnych. Celem wydarzenia jest nie tylko popularyzacja dyscyplin sportowych wśród zawodników z niepełnosprawnością intelektualną oraz podsumowanie efektów szkoleniowych uzyskanych podczas całorocznych treningów prowadzonych w klubach sportowych. To właśnie w Białymstoku wyłoniona zostanie Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych w kolarstwie na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Santiago, Chile w 2027 roku.
Zawodnicy Olimpiad Specjalnych zawsze dają z siebie wszystko, bez względu na to, czy wydarzenie ma zasięg regionalny, ogólnopolski czy światowy, co potwierdza Adam Ołowniuk, koordynator sportowy odpowiedzialny za tegoroczne regaty. – Nasi sportowcy zawsze wykazują się niezwykłą wolą walki, zapraszam wszystkich, którzy nie uczestniczyli jeszcze w zawodach Olimpiad Specjalnych, by dołączyli do nas i zobaczyli ich sportowego ducha – mówi Ołowniuk. Do udziału w IV Ogólnopolskim Mityngu Kolarskim oraz XIV Ogólnopolskich Regatach Kajakowych Olimpiad Specjalnych Polska zachęca również Joanna Hryń, Wiceprezes ds.Organizacji Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska Podlaskie, który to oddział jest gospodarzem wydarzenia. - Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tak ważnym sportowym wydarzeniu. Gorąco zachęcamy, kibicujmy wspólnie specjalnym sportowcom, dołączmy aktywnie do kampanii społecznej prowadzonej przez Olimpiady Specjalne i grajmy razem! – mówi.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Wojewody Podlaskiego Jacka Brzozowskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego Łukasza Prokoryma oraz Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.
Special Olympics to największa na świecie organizacja sportowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – zrzesza ponad 200 programów narodowych i 5,5 miliona zawodników. Ruch Olimpiad Specjalnych jest oficjalnie uznany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, jako trzecie ogniwo ruchu olimpijskiego, obok pełnosprawnych sportowców i paralimpijczyków.
Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął oficjalną działalność, jeszcze na początku lat osiemdziesiątych. Dziś Olimpiady Specjalne Polska to 17,5 tysiąca zawodników, zrzeszonych w 507 klubach, w 18 Oddziałach Regionalnych. Rywalizują oni w 27 dyscyplinach sportowych, letnich i zimowych. Rocznie, prócz regularnego cyklu treningowego, odbywa się również ponad 260 imprez sportowych i zawodów.
Olimpiady Specjalne walczą o integrację osób z niepełnosprawnością intelektualną, a dzięki ich działaniom, podopieczni Olimpiad Specjalnych przełamują własne bariery i stereotypy, z którymi wciąż muszą się mierzyć.
Głównymi instytucjami, wspierającymi Olimpiady Specjalne w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizację wspiera też biznes. Tytuł sponsora głównego przyjął Huawei Polska. Partnerem Strategicznym jest PKP S.A. oraz PKP IC, a Partnerem Technicznym Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych jest firma 4F. Partnerami Olimpiad Specjalnych są także Oshee oraz Toyota Motors Europe.
Więcej informacji na temat Olimpiad Specjalnych Polska znaleźć można na stronie internetowej OlimpiadySpecjalne.pl i na Facebooku Olimpiad Specjalnych Polska.
Artykuł dofinansowany ze środków PFRON i MSiT.