KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Narodziny gwiazdy. 13-letnia Alysa Liu najmłodszą mistrzynią USA w łyżwiarstwie figurowym

Największą gwiazdą rywalizacji solistek w mistrzostwach USA w łyżwiarstwie figurowym została 13-letnia Alysa Liu. "Co za fenomenalny talent" - skomentowała występ debiutantki słynna Tara Lipinski.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Alysa Liu Instagram / alysaxliu / Alysa Liu
Program dowolny solistek podczas łyżwiarskich mistrzostw Stanów Zjednoczonych na tafli w Detroit przejdzie do historii tej widowiskowej dyscypliny sportu. Złoty medal wywalczyła bowiem debiutująca w gronie seniorek 13-letnia Alysa Liu. Tym samym została ona najmłodszą mistrzynią USA w konkurencji solistek.

Występ 13-letniej łyżwiarki w Detroit zachwycił ekspertów. Liu już w programie krótkim wykonała potrójnego axla. W programie dowolnym zaliczyła ten najtrudniejszy z potrójnych skoków aż trzykrotnie, zdobywając przewagę nad konkurentkami (zwyciężyła zawody z łączną oceną 217,51 pkt.). Srebrny medal wywalczyła Bradie Tennell (213,59 pkt.), a brązowy Mariah Bell (212,40 pkt.).

Poprzednią najmłodszą w historii mistrzynią USA była Tara Lipinski. Mistrzyni olimpijska z Nagano (1998 r.) swój pierwszy tytuł krajowy zdobyła w wieku 14 lat (w 1997 r.). Po występie Liu Lipinski nie szczędziła pochwał nowej mistrzyni.

- Rekordy są po to, aby je łamać. To dla mnie wielki zaszczyt, że właśnie ona tego dokonała. Co za fenomenalny talent - powiedziała była amerykańska łyżwiarka figurowa polskiego pochodzenia na antenie telewizji NBC.

Liu urodziła się 8 sierpnia 2005 r. w miejscowości Clovis (Kalifornia). Łyżwiarstwo figurowe trenuje od piątego roku życia. W zawodach startuje od 2015 r.

ZOBACZ WIDEO We Włoszech zapanowała Piątkomania! Przegląd prasy prosto z Mediolanu!
Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
theguardian.com, Instagram/alysaxliu
Komentarze (2)
 • Hanya94 Zgłoś komentarz
  niezły, rzetelny artykuł, ale niestety wkradł się drobny błąd: "W programie dowolnym zaliczyła ten najtrudniejszy z potrójnych skoków aż trzykrotnie" Alysa wylądowała w programie
  Czytaj całość
  dowolnym DWA potrójne aksle - czyli, łącznie ze skokiem w programie krótkim, trzy w całych zawodach (zgodnie z zasadami w programie dowolnym można umieścić maksymalnie dwa takie same potrójne skoki!)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×