Narodziny gwiazdy. 13-letnia Alysa Liu najmłodszą mistrzynią USA w łyżwiarstwie figurowym

Zdjęcie okładkowe artykułu: Instagram / alysaxliu / Alysa Liu
Instagram / alysaxliu / Alysa Liu

Największą gwiazdą rywalizacji solistek w mistrzostwach USA w łyżwiarstwie figurowym została 13-letnia Alysa Liu. "Co za fenomenalny talent" - skomentowała występ debiutantki słynna Tara Lipinski.

W tym artykule dowiesz się o:

Program dowolny solistek podczas łyżwiarskich mistrzostw Stanów Zjednoczonych na tafli w Detroit przejdzie do historii tej widowiskowej dyscypliny sportu. Złoty medal wywalczyła bowiem debiutująca w gronie seniorek 13-letnia Alysa Liu. Tym samym została ona najmłodszą mistrzynią USA w konkurencji solistek.

Występ 13-letniej łyżwiarki w Detroit zachwycił ekspertów. Liu już w programie krótkim wykonała potrójnego axla. W programie dowolnym zaliczyła ten najtrudniejszy z potrójnych skoków aż trzykrotnie, zdobywając przewagę nad konkurentkami (zwyciężyła zawody z łączną oceną 217,51 pkt.). Srebrny medal wywalczyła Bradie Tennell (213,59 pkt.), a brązowy Mariah Bell (212,40 pkt.).

Poprzednią najmłodszą w historii mistrzynią USA była Tara Lipinski. Mistrzyni olimpijska z Nagano (1998 r.) swój pierwszy tytuł krajowy zdobyła w wieku 14 lat (w 1997 r.). Po występie Liu Lipinski nie szczędziła pochwał nowej mistrzyni.

- Rekordy są po to, aby je łamać. To dla mnie wielki zaszczyt, że właśnie ona tego dokonała. Co za fenomenalny talent - powiedziała była amerykańska łyżwiarka figurowa polskiego pochodzenia na antenie telewizji NBC.

Liu urodziła się 8 sierpnia 2005 r. w miejscowości Clovis (Kalifornia). Łyżwiarstwo figurowe trenuje od piątego roku życia. W zawodach startuje od 2015 r.