Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

"Dzisiaj jest dzień żałoby". Emocjonalny wpis Mameda Chalidowa na Facebooku

- Drzwi wszystkich naszych domów powinny być otwarte - napisał Mamed Chalidow na swoim koncie na Facebooku. Polak uczcił pamięć czeczeńskiego bohatera, Yusupa Temerhanova.
Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Mamed Chalidow WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Mamed Chalidow

W piątek (3 sierpnia) Mamed Chalidow na swoim oficjalnym profilu na Facebooku zamieścił wzruszający post. Polski zawodnik MMA pochodzenia czeczeńskiego oddał hołd zmarłemu Yusupowi Temerhanovowi, skazanemu za zabójstwo rosyjskiego oficera Jurija Budanowa w 2011 r.

- Dzisiaj jest dzień żałoby. Dzisiaj drzwi wszystkich naszych domów powinny być otwarte. Odszedł bohater - napisał Chalidow w komentarzu do zdjęcia udostępnionego na swoim facebookowym fanpage'u. Na fotografii widzimy postać Temerhanova podczas procesu.

Pochodzący z Czeczenii Temerhanov zmarł w piątek o godz. 5 rano w niejasnych okolicznościach w kolonii karnej pod Omskiem. Więzień odbywał tam wyrok 15 lat za morderstwo pułkownika Budanowa. Rosyjskie władze podały, że przyczyną zgonu osadzonego było nagłe zatrzymanie krążenia.

Budanow, dowódca 160. Pułku Czołgów, brał udział w wojnie czeczeńskiej (w latach 1999-2009). Został pierwszym rosyjskim oficerem, którego skazano - na 10 lat - za zbrodnie wojenne w Czeczenii. Żołnierza oskarżono m.in. o zgwałcenie i zamordowanie 18-letniej Czeczenki Elzy Kungajewej.

Zwolnienie warunkowe Budanowa - w styczniu 2009 r. - wywołało ostry sprzeciw organizacji zajmujących się prawami człowieka, a także rządu Czeczenii. W czerwcu 2011 Budanow zginął zastrzelony w centrum Moskwy - otrzymał sześć strzałów w głowę. Oficer został pochowany z honorami wojskowymi na cmentarzu miejskim w Chimkach koło Moskwy.

Chalidov trafił do Polski w wieku 17 lat, gdy uciekał przed wojną w Czeczenii. - Mężczyzna w Czeczenii jest postawiony na piedestał nie ze względu na to, że jest lepszy od kobiety, ale dlatego, że przez setki lat musiał bronić swojej rodziny. Wojny, które się u nas toczyły, spowodowały, że mężczyzna był chowany na wojownika, musiał być wojownikiem - przyznał sportowiec w jednym z wywiadów.

Polub Sporty Walki na Facebooku
Zgłoś błąd
Facebook/MMAmedKhalidov

Komentarze (8):

 • dziubi21 Zgłoś komentarz
  Prawdziwy bohater(halidof). W wieku 17 lat uciekać przed wojną?! Brawo!!!
  • vanhorne Zgłoś komentarz
   dlugie lata identyfikowalem sie z czeczenska sprawa ale od kilku lat kiedy okazalo sie ze wiekszosc rosyjskich najemnikow w dombasie oplacanych przez putina to czeczeni i duza czesc elit i
   Czytaj całość
   bojownikow isis to czeczeni, zmienilem o nich zdanie
   • yes Zgłoś komentarz
    Chalidow nie jest czeczeńskiego pochodzenia lecz jest Czeczenem. Otrzymał polskie obywatelstwo - narodowość pozostała.
    • RobertW18 Zgłoś komentarz
     Może p. Bobakowski jako sprawozdawca coś namieszał, ale zdaje się, że p. Chalidow jakieś brednie wypisywał. 1) "Drzwi wszystkich naszych domów powinny być otwarte - napisał Mamed
     Czytaj całość
     Chalidow". Kto mu będzie teraz trzymał otwarte drzwi domów? Może idzie o wpuszczanie do Polski tłumów muzułmanów, ale to też głupota. Jeśli p. Chalidow taki gościnny, to niech zaprasza tłumy Rosjan/prawosławnych do Czeczenii. 2) "Mężczyzna w Czeczenii jest postawiony na piedestał nie ze względu na to, że jest lepszy od kobiety, ale dlatego, że przez setki lat musiał bronić swojej rodziny." Żaden mężczyzna "przez setki lat" niczego nie bronił. Co najwyżej niektórzy przez kilka lat bronili, a inni - nie. Sam p. Chalidow może być tego przykładem, skoro p. Bobakowski pisze, że "uciekał przed wojną w Czeczenii". 3) Trudno zgadnąć, dlaczego p. Chalidow dopatruje się "bohaterstwa" w człowieku, który "w centrum Moskwy" zastrzelił innego. W Polsce byśmy raczej nie chcieli "bohaterów" strzelających sobie na ulicach i narażających innych ludzi. Może "bohaterstwo" w tym, że liczy się z więzieniem w bardzo niebezpiecznym środowisku? To już lepiej mówić o "męczeństwie".
     • Sweet Bobby Zgłoś komentarz
      Khalidov nigdy nie będzie Polakiem dlatego po co o tym przedstawicielu mafii czeczeńskiej piszecie?
      • _wirujący z kurami_ Zgłoś komentarz
       On ma tylko polskie obywatelstwo. Jest Czeczenem. Polakiem nie jest i nigdy nie będzie!
       • Jarosław Kowalski Zgłoś komentarz
        Ale co do Chalidowa to jest trochę racji, wyemigrował, łatwo być patriota z bogatym kontem i z daleko od niebezpieczeństwa
        • amos80 Zgłoś komentarz
         Prawdziwy z Ciebie wojownik ,który zamiast bronić swojego kraju to ucieka
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×