KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rajd Orlen: Powrót Kuzaja, Bouffier i Kuchar walczą o tytuł

Na odcinku testowym, rozegranym w piątek, najszybszy był Bryan Bouffier, co potwierdziło jego dobrą dyspozycję przed szutrową rundą RSMP. Drugi czas zanotowali ex aequo Michał Sołowow i Leszek Kuzaj, a trzeci był Tomasz Kuchar. Krzysztof Oleksowicz opuścił trasę, ale kontynuował jazdę. Na liście startowej do pierwszego, sobotniego etapu rajdu znalazło się 36 załóg, zabrakło Macieja Rzeźnika i Karola Piątkowskiego.
Mateusz Senko
Mateusz Senko

Pierwszy sobotni oes, 14-kilometrową próbę Przez Bród wygrał Bryan Bouffier, tylko 0,3 sekundy przed Tomaszem Kucharem i 1,6 sekundy przed Leszkiem Kuzajem. Czwarty był Sołowow, piąty Kajetanowicz, a szósty Maciej Oleksowicz. Z zawodów odpadli Krzysztof Oleksowicz, Marcin Grzebieluch i Mariusz Woźniczko, a Marcin Abramowski zanotował sporą stratę. Kolejny oes, niespełna 20-kilometrowy Dziki Bór wygrał Kuzaj, sekundę przed Kucharem i cztery sekundy przed Bouffierem.

Po drugiej próbie na pozycję lidera wyszedł Tomasz Kuchar, przed Kuzajem, Bouffierem, Sołowowem i Kajetanowiczem. Na Dzikim Borze jazdę zakończył Robert Kujawski, zmagający się z awarią auta, z zawodów odpadł także jego rywal z klasy A7, Maciej Lubiak. Kolejny oes, niespełna 2-kilometrową próbę Mostowa, zlokalizowaną w Płocku, wygrał Kuzaj, 0,3 sekundy przed Kucharem i 0,6 sekundy przed Bouffierem. Czwarty był Szymon Ruta, piąty Kajetan Kajetanowicz, a szósty Maciej Oleksowicz. Po oesie liderem pozostał Kuchar, ex aequo z Kuzajem, a trzecią lokatę nadal zajmował Bouffier.

Drugi przejazd oesu Przez Bród wygrał Leszek Kuzaj, jako drugi finiszował Bouffier, a trzeci był Kuchar. Po oesie Kuzaj został samodzielnym liderem rajdu, 5,2 sekundy przed Kucharem. Na ostatnim oesie dnia Kuzaj pokonał Kuchara o 6,9 sekundy, przypieczętowujący tym samym zwycięstwo w pierwszym dniu Rajdu Orlen. Trzeci czas na oesie zanotował Bryan Bouffier, co dało mu również trzecią lokatę w klasyfikacji dnia, 3 sekundy za Kucharem. Jako czwarty, ze stratą 31 sekund do Kuzaja, dzień ukończył Michał Sołowow.

Piąte miejsce przypadło Kajetanowiczowi, szósty był Bębenek, a jako siódmy finiszował Szymon Ruta. Punktowaną dziesiątkę zamknęli Maciej Oleksowicz, Kamil Butruk i Radosław Typa. W klasie Open dzień wygrał Marcin Abramowski przed Tomaszem Trembickim. W A7 najszybszy był Nicolas Vouilloz, a podium uzupełnili Michał Streer i Paweł Stefanicki. Wśród pucharowych Citroenów przewodził Marcin Dobrowolski, a za nim finiszowali Tomasz Porębski i Jan Chmielewski. Łukasz Ryznar jako jedyny z klasy historycznej osiągnął metę pierwszego etapu.

Na liście startowej drugiego etapu znalazły się 33 załogi, w tym sześć korzystających z systemu SupeRally. Na pierwszym niedzielnym oesie, 13-kilometrowym Rogowie od mocnego uderzenia rozpoczął Leszek Kuzaj, wygrywając próbę z przewagą 5 sekund nad Kucharem. Trzeci był Michał Sołowow, a czwarty Bryan Bouffier. Po awarii samochodu z rajdu odpadł Kajetan Kajetanowicz, z rywalizacji odpadł także Marcin Dobrowolski, dotychczasowy lider w Citroen Racing Trophy.

Bryan Bouffier zrewanżował się rywalom na kolejnym oesie, zbliżając się w klasyfikacji do czwartego na próbie Kuchara na 1,1 sekundy. Drugi czas na oesie zanotował Sołowow, a trzeci Leszek Kuzaj. Kończący pierwszą niedzielną pętlę oes Koziołek wygrał Kuzaj, a drugi czas Bouffiera pozwolił mu odrobić kolejne 0,7 sekundy do Kuchara. Czwarte miejsce w rajdzie nadal zajmował Sołowow, piąty był Bębenek, szósty Ruta, a siódmy Oleksowicz. Dziesiątkę zamykali Butruk, Typa i Abramowski.

Drugi przejazd oesu Rogowo okazał się pechowy dla Michała Sołowowa. Jego Peugeot 207 S2000 stanął na trasie po awarii silnika. Próbę wygrał Kuzaj, a drugi czas Bouffiera pozwolił mu przeskoczyć Kuchara i awansować na drugie miejsce. Po awarii Sołowowa na czwartą lokatę wskoczył Bębenek. Czwarty na oesie Oleksowicz wyprzedził Szymona Rutę i awansował na szóste miejsce.
Bouffier kontynuował zwycięską passę także na kolejnym oesie, pokonując Kuzaja o 0,9 sekundy i Kuchara aż o 8,3 sekundy. Ostatnią próbę rajdu wygrał Kuzaj, przypieczętowując tym samym zwycięstwo w Rajdzie Orlen. Kuzaj zainkasował maksymalną liczbę punktów za zwycięstwa w obu etapach, a także pięć bonusowych punktów za triumf w klasyfikacji generalnej. Jako drugi, ze stratą 22,5 sekundy rajdu ukończył Bryan Bouffier, a trzecie miejsce przypadło Tomaszowi Kucharowi.

Bouffier i Kuchar przez dwa dni ostro walczyli o każdy punkt w klasyfikacji RSMP. Ostatecznie to Francuz zdobył o jeden punkt więcej, powiększając przewagę nad Kucharem do trzech "oczek". Czwarte miejsce w rajdzie i drugie w klasie N4 zajął Michał Bębenek, piąta lokata przypadła Maciejowi Oleksowiczowi, a szósty był Szymon Ruta. Podium w klasie N4 uzupełnił Radosław Typa, siódmy w "generalce". Ósme miejsce zajął Kamil Butruk, a dziewiąte Michał Sołowow.

Dziesiąta lokata przypadła Tomaszowi Trembickiemu, najszybszemu w klasie Open, przed Jarosławem Pawlińskim i Marcinem Abramowskim. W A7 najszybszy był Francuz Nicolas Vouilloz, a wśród Polaków miejsca na podium przypadły Michałowi Streerowi, i Pawłowi Stefanickiemu i Robertowi Kujawskiemu. W Citroen Racing Trophy wygrał Jan Chmielewski, przed Tomaszem Porębskim i Arielem Piotrowskim. W klasie HR12 triumfował Łukasz Ryznar przed Marcinem Grzebieluchem, a Artur Kurnicki był jedynym sklasyfikowanym w N2.


Nieoficjalne wyniki Rajdu Orlen:

M</b> Załoga</b> Kraj</b> Samochód</b> Czas</b>
1. Kuzaj/Parry</b> Polska Peugeot 207 S2000 1:38:15.5
2. Bouffier/Panseri</b> Francja Mitsubishi Lancer +22.5
3. Kuchar/Dymurski </b> Polska Peugeot 207 S2000 +35.7
4. Bębenek/Bębenek</b> Polska Mitsubishi Lancer +2:49.3
5. Oleksowicz/Obrębowski</b> Polska Peugeot 207 S2000 +3:09.5
6. Ruta/Rozwadowski</b> Polska Peugeot 207 S2000 +4:45.3
7. Typa/Ciupka</b> Polska Mitsubishi Lancer +5:13.0
8. Butruk/Wilk</b> Polska Mitsubishi Lancer +6:23.3
9. Sołowow/Baran</b> Polska Peugeot 207 S2000 +9:35.2
10. Trembicki/Bojar</b> Polska Mitsubishi Lancer +11:36.8


Nieoficjalna klasyfikacja generalna RSMP po Rajdzie Orlen

Nr </B> Kierowca</b> Samochód</b> Kraj</b> Liczba punktów</b>
1. Bryan Bouffier</b> Mitsubishi Lancer</b> Francja</b> 123</b>
2. Tomasz Kuchar </b> Peugeot 207 S2000</b> Polska</b> 120</b>
3. Leszek Kuzaj</b> Peugeot 207 S2000</b> Polska</b> 102</b>
4. Michał Sołowow</b> Peugeot 207 S2000</b> Polska</b> 83</b>
5. Kajetan Kajetanowicz</b> Subaru Impreza</b> Polska</b> 77</b>
6. Maciej Oleksowicz</b> Peugeot 207 S2000</b> Polska</b> 43</b>
7. Michał Bębenek</b> Mitsubishi Lancer</b> Polska </b> 38</b>
9. Radosław Typa</b> Mitsubishi Lancer</b> Polska </b> 23</b>
8. Tomasz Czopik </b> Mitsubishi Lancer</b> Polska</b> 22</b>
10. Zbigniew Staniszewski</b> Mitsubishi Lancer</b> Polska</b> 19</b>

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×