W tym artykule dowiesz się o:
Na czym dokładnie polega formuła zawodów EXTREME Racing Cup? Jest to specjalny rodzaj rywalizacji, w której wystartuję wspólnie sprawni i niepełnosprawni kierowcy. To pierwsza forma takich zawodów w Polsce, która odbędzie się na Torze Łódź. Organizatorem tego wydarzenia jest Avalon Extreme.
Kierowcy będą jeździć w parach, które składać się będą z jednego sprawnego (kategoria SPR) i niepełnosprawnego kierowcy (kategoria ON). Pary powstaną po rozegranych kwalifikacjach, a następnie wezmą udział w próbach sportowych.
Składać się na to będą: próby wyścigowe składają się cztery okrążenia na wyznaczonej części toru z pomiarem czasu oraz próby rajdowe, czyli start zatrzymany, szykany o różnych odległościach pomiędzy słupkami oraz mety - gdzie trzeba się zatrzymać we właściwej strefie.
Trzeba przyznać, że organizator Avalon Extreme postawił wysoką poprzeczkę w organizacji takich zawodów. Niepełnosprawni będą walczyć ze wszystkich sił, bez żadnych fizycznych ograniczeń, aby w pełni pokazać swój kunszt za kierownicą samochodu. Być może znajdą się osoby, które nie widzą sensu takiej rywalizacji. Jednak powinni być oni w mniejszości, bowiem forma rozegrania EXTREME Racing Cup jest całkiem interesująca.
Podczas pierwszej rundy na Torze Łódź wystąpi maksymalnie 40 załóg. Ambasadorem imprezy jest Sebastian Luty, który weźmie udział w jazdach pokazowych. Dwanaście lat temu uległ on wypadkowi, w którym złamał kręgosłup i jest sparaliżowany w 90 proc. Obecnie prowadzi fundację Avalon, zajmującą się pomocą osobom z niepełnosprawnością.
- Na Tor Łódź zapraszamy wszystkich, którzy chcą spędzić dzień w fajnym miejscu, w znakomitej atmosferze i w towarzystwie prawdziwych pasjonatów motoryzacji. Nietypowa formuła rywalizacji sprzyja zainteresowaniu uczestników. Chcemy, aby EXTREME Racing Cup na stałe wpisał się w kalendarz imprez motoryzacyjnych w Polsce. Najważniejsza jest jednak dobra zabawa, dlatego wszyscy szykujemy się na moc wrażeń na najwyższym poziomie i pod każdym względem - mówił w rozmowie z WP SportoweFakty.
Dodatkową motywacją dla organizatorów, było zaproszenie na EXTREME Racing Cup popularnego "Hołka". Kierowca rajdowy w samych superlatywach wypowiedział się o organizacji takiej imprezy. Ma nadzieję, że będzie ona w przyszłości kontynuowana.
- To wspaniała inicjatywa, powinno być jak najwięcej takiego typu działań w Polsce. Avalon Extreme przełamuje stereotypy w postrzeganiu osób niepełnosprawnych. Podczas sobotnich zawodów zobaczymy zarówno zawodników niepełnosprawnych jak i w pełni sprawnych, którzy połączą siły. Wiem, że ambasadorzy projektu czyli Sebastian Luty i Bartek Ostałowski potrafią za kierownicą czynić cuda, pokazują, że tak naprawdę nie ma dla nich barier. Szykuje się więc ostra rywalizacja. Bardzo cieszy mnie to, że w Polsce powstał taki projekt i mam nadzieję, że będzie się rozwijał w najlepsze. Wierze, że zmotywuje to do działania wiele osób, którzy chcą przezwyciężyć swoje słabości - powiedział Krzysztof Hołowczyc dla WP SportoweFakty.
W jazdach pokazowych udział weźmie także drugi z ambasadorów Avalon Extreme, Bartosz Ostałowski. Gdy miał 19 lat, uległ wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku którego stracił obie ręce. Nie poddał się jednak i poświęcił się swojej pasji, którą jest drift. Polak jest także jedynym profesjonalnym kierowcą sportowym na świecie, który prowadzi pojazd stopą.
- W trakcie imprezy, będzie możliwość wzięcia udziału w przejazdach pokazowych. Sebastian będzie mieć do dyspozycji swojego Mitsubishi Lancera, a ja Nissana Skyline. Gwarantujemy emocje na najwyższym poziomie oraz niezapomniane motoryzacyjne doznania - zapewnia Ostałowski.
Wstęp na imprezę EXTREME Racing Cup jest bezpłatny. Oprócz zawodów, kibiców czekają różnego rodzaju atrakcje, m.in. dedykowane strefy z atrakcjami oraz jazdy pokazowe.
Co ciekawe, Avalon Extreme - organizacja zajmująca się promocją aktywności wśród osób z dysfunkcjami zaplanowała już kolejną edycję. Odbędzie się ona 27 września, również na Torze Łódź.
Harmonogram I EXTREME Racing Cup 2017: 08:00-09:00 - odbiór administracyjny oraz BK 08:15-09:45 - kwalifikacje 10:00-10:15 - odprawa dla uczestników 10:30-12:30 - próba nr 1 i 2 12:30-13:30 - przejazdy pokazowe 13:30-15:30 - próba nr 3 i 4 15:30-16:30 - wolne przejazdy 16:45-17:00 - rozdanie nagród i zakończenie imprezy
Pula nagród: 20 tys. zł.
ZOBACZ WIDEO Powrót żużla do stolicy? PZM gotów pomóc