W tym artykule dowiesz się o:
Liczba uczestników
Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w 1930 roku, a ich gospodarzem był Urugwaj. Dla europejskich drużyn oznaczało to prawie dwumiesięczną podróż statkiem na drugi kontynent. Udział w mundialu wzięło 13 reprezentacji, z czego aż siedem z Ameryki Południowej. Oprócz gospodarzy byli to Paragwaj, Brazylia, Argentyna, Boliwia, Peru oraz Chile. Stawkę uczestników uzupełnili Meksyk, USA, Francja, Jugosławia, Rumunia oraz Belgia.
Na przestrzeni lat zmieniała się liczba drużyn biorących udział w mistrzostwach. Cztery lata później w turnieju finałowym udział wzięło szesnaście ekip. Trend ten - poza nielicznymi wyjątkami spowodowanymi wycofaniem z mundialu - utrzymano do 1978 roku. Od 1982 roku o tytuł mistrza świata walczyły 24 ekipy, a od mundialu we Francji (1998) liczbę uczestników powiększono do 32 drużyn. To ma się zmienić od 2026 roku, kiedy to na piłkarskich mistrzostwach świata zagra 48 reprezentacji.
System pucharowy
Od 1934 roku mistrzostwa świata rozgrywane były systemem pucharowym. Przegrani spotkań 1/8 finału już po pierwszym pojedynku kończyli swój udział na mundialu. Ofiarą tego systemu była reprezentacja Polski, która w 1938 roku stoczyła fenomenalny bój z Brazylią. Canarinhos wygrali po dogrywce 6:5, a cztery gole dla Biało-Czerwonych zdobył Ernest Wilimowski.
Po II wojnie światowej zdecydowano porzucić system pucharowy i wrócić do rywalizacji grupowej. Szesnastu uczestników podzielonych było na cztery grupy. System rozgrywek kilka razy zmieniano. Najpierw rozgrywano drugą rundę grupową, lecz dla urozmaicenia widowiska zdecydowano się na powrót systemu pucharowego.
ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. Nawałka ocenił warunki w rosyjskiej bazie. "Przykładamy do tego dużą wagę"
Europa wiedzie prym
W pierwszych mistrzostwach świata udział wzięły tylko cztery zespoły z Europy. Jednak z biegiem czasu to ekipy ze Starego Kontynentu nadawały ton rozgrywkom. Europa miała najwięcej przedstawicieli na mundialu. W Rosji zagra 13 ekip z naszego kontynentu, po pięć drużyn afrykańskich i azjatyckich, sześć zespołów z Ameryki Południowej i trzech przedstawicieli federacji CONCACAF.
Pierwsze zmiany
Na mistrzostwach świata w 1958 roku po raz pierwszy trenerzy mogli dokonać podczas meczu zmian w składach. Najpierw przepisy regulowały wykonanie dwóch roszad, ale ostatecznie zdecydowano się na to, by szkoleniowcy mogli zmienić trzech graczy. Obecnie możliwa jest czwarta roszada, ale tylko w przypadku dogrywki.
Kartki
Trudno to sobie wyobrazić, ale po raz pierwszy w przepisach żółte i czerwone kartki wprowadzono w 1970 roku. Od tego czasu w ten sposób sędziowie mogą karać zawodników za grę niezgodną z przepisami. Wytyczne dotyczące taryfikatora za dane przewinienia zmieniają się regularnie. To właśnie na mistrzostwach świata pokazano pierwszą żółtą kartkę. Z kolei pierwszą czerwoną kartkę w historii otrzymał... niemiecki masażysta.
System VAR
Wraz z rozwojem piłki nożnej, do tego sportu zaczęły wkraczać technologie. Sędziowie mogli korzystać z technologii goal-line, która sygnalizowała to, czy piłka całym obwodem przekroczyła linię bramkową. Po wielu testach zdecydowano, że na MŚ 2018 po raz pierwszy w historii tej imprezy wykorzystany zostanie system VAR. To ma ograniczyć błędy sędziów do minimum.