Męczarnie Francuzów - relacja z meczu Francja - Nigeria

Dopiero na 11 minut przed końcem, za sprawą Paula Pogby Francja przechyliła szalę na swoją korzyść w meczu z Nigerią. Wcześniej korzystniej prezentowali się gracze z Afryki.

Michał Piegza

Batalia Francji z Nigerią była pierwszą odsłoną poniedziałkowej walki drużyn z Europy z zespołami z Afryki. Faworytem pojedynku byli Trójkolorowi.

Od początku zespoły toczyły wyrównany mecz. Pierwszą groźną sytuację zobaczyliśmy w 3. minucie, gdy Blaise Matuidi wpadł z piłką w pole karne, dograł do Oliviera Girouda, którego uprzedzili obrońcy Super Orłów.
Wbrew przedmeczowym przewidywaniom to Nigeryjczycy początkowo prezentowali się korzystniej.  Francuzi sprawiali wrażenie pewnych siebie i pozwalali rywalom na wiele.

W 19. minucie piłka znalazła się w bramce Trójkolorowych po uderzeniu Emmanuela Emenike. Sędzia Mark Geiger słusznie gola nie uznał, Nigeryjczyk znajdował się na niewielkim spalonym.

Trzy minuty później pazurki w końcu pokazali Europejczycy. Po dośrodkowaniu z prawej strony Mathieu Valbueny z woleja z ok. 15 metrów huknął na bramkę Vincenta Enyeamy Paul Pogba. Golkiper Nigeryjczyków popisał się świetną paradą odbijając piłkę na rzut rożny.

Przez długie minuty akcje toczyły się od jednego pola karnego do drugiego. Były jednak także nudniejsze momenty, gdy drużyny starały się szanować piłkę. Francuzi wydawali się zaskoczeni postawą Nigeryjczyków. W końcówce pierwszej połowy Europejczycy zaczynali częściej zagrażać rywalom. Jednak akcje Francuzów spowodowane były głównie błędami rywali.

Gol Pogby na 1:0 Francja - Nigeria: Gol Pogby na 1:0 Źródło: TVP S.A.

Pięć minut przed końcem pierwszej połowy podopieczni Didiera Deschampsa w końcu pokazali to, z czego słynęli w fazie grupowej. Valbuena podał piłkę do Mathieu Debuchy'ego, ale Francuz w dobrej sytuacji uderzył niecelnie.

Trzy minuty później potężnie z pola karnego uderzył Emenike, Hugo Lloris odbił piłkę, przejął ją kolejny z Nigeryjczyków, ale pomógł sobie ręką. To była ostatnia dogodna sytuacja w pierwszej połowie, w której zaskakiwać mogła postawa Nigeryjczyków dzielnie stawiającym opór Francuzom.

Druga połowa po obiecujących pierwszych minutach z każdą kolejną coraz bardziej rozczarowywała. Emocje wzbudziła sytuacja z 54. minuty kiedy Blaise Matuidi w środku pola sfaulował Ogenyi Onaziego. Nigeryjczyk na noszach opuścił plac gry.

Super Orły czuły, że w poniedziałek są w stanie pokonać Trójkolorowych. Nigeryjczycy byli groźniejsi pod bramką zespołu z Europy, ale klarownych bramkowych okazji nie stwarzali sobie zbyt wiele.

Nigeria mogła objąć prowadzenie w 64. minucie, kiedy Peter Odemwingie uderzył sprzed pola karnego. Enyeama odbił piłkę przed siebie. Pięć minut później sam na sam z bramkarzem Nigerii znalazł się Karim Benzema, futbolówka minęła już golkipera zespołu z Afryki, ale tuż sprzed linii wybił ją jeden z zawodników Super Orłów.

Grę Trójkolorowych ożywiło wprowadzenie Antoine'a Griezmanna. W 77. minucie Benzema zagrał wzdłuż bramki, ale żaden z jego partnerów nie wbił piłki do siatki. Po chwili w poprzeczkę trafił Yohan Cabaye.

Gol padł 2 minuty później. Błąd bramkarza Nigerii po dośrodkowaniu z rzutu rożnego wykorzystał Paul Pogba, który precyzyjnym strzałem głową trafił do siatki.

Samobójczy gol Yobo Francja - Nigeria: Samobójczy gol Yobo Źródło: TVP S.A.

Po objęciu prowadzenia Francuzi umiejętnie się bronili wyprowadzając groźne kontry. W 84. minucie strzelał Antoine Griezmann, Vincent Enyeama wybił piłkę na róg.

W doliczonym czasie gry na 2:0 wynik podwyższył samobójczym strzałem Joseph Yobo. Piłkę po krótko rozegranym rzucie rożnym w pole karne dogrywał Valbuena. Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!