Alpejski PŚ. Matthias Mayer najlepszy w świątyni zjazdu. Mistrz olimpijski wygrywa w Kitzbuehel

Matthias Mayer wygrał legendarny i najbardziej prestiżowy zjazd alpejskiego Pucharu Świata, rozgrywany w Kitzbuehel. To pierwsze austriackie zwycięstwo na trasie Streif od 2014 roku, kiedy najlepszy okazał się Hannes Reichelt.

Adrian Nuckowski
Matthias Mayer Getty Images / Hans Bezard/Agence Zoom / Na zdjęciu: Matthias Mayer
Streif to trasa, na której zawodnicy już po kilkunastu sekundach rozpędzają się do ponad 100 km/godz., a w kulminacyjnym momencie dobijają do 140 km/godz. W weekend zawodów pod Hahnenkamm melduje się ponad 50 tys. widzów. Nie brakuje znanych aktorów i celebrytów. Niemal zawsze bywał tam mistrz świata Formuły 1, nieżyjący już Niki Lauda. Co roku zawody obserwuje także urodzony w Austrii, były gubernator stanu Kalifornia, Arnold Schwarzenegger. O prestiżu tych zmagań świadczą słowa Hermanna Maiera. Wielokrotny medalista olimpijski i sześciokrotny triumfator zmagań na Streifie (5. razy w supergigancie i raz w zjeździe) mawiał, że te zawody są dla nich ważniejsze niż igrzyska olimpijskie.

Po raz pierwszy od 2014 roku rywalizację najlepszych zjazdowców wygrał reprezentant gospodarzy. Najlepszy w Kitzbuehel okazał się Matthias Mayer. Dwukrotny mistrz olimpijski fenomenalnie przejechał w szczególności dolny odcinek trasy, który to w głównym stopniu zapewnił mu końcowe zwycięstwo. Niespełna 30-letni alpejczyk po raz drugi okazał się najlepszy na słynnej trasie Streif. 20 stycznia 2017 roku wygrał tam supergigant. Poza tym trzykrotne stawał tam na podium. Mayer został wiceliderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

O ogromnym pechu może mówić Beat Feuz. Szwajcar czwarty raz w karierze musiał zadowolić się drugą pozycją. Feuzowi w swojej bogatej kolekcji zwycięstw brakuje zjazdowego triumfu w "świątyni" prędkości. Ku ciesze publiczności ex aequo na tej samym miejscu zmagania ukończył Vincent Kriechmayr.

Z powodu kontuzji na starcie zabrakło trzykrotnego triumfatora tych zmagań, Dominika Parisa. Wyniki zjazdu mężczyzn w Kitzbuehel