Kolejna niespodzianka w Lidze Narodów. Czesi postawili się Hiszpanom

Czesi podejmowali w Pradze faworyzowanych Hiszpanów. Podopieczni trenera Silhavy'ego postawili gościom bardzo trudne warunki i nie pozwolili im na wywiezienie kompletu punktów z własnego terenu. Ozdobą meczu był gol Kuchty.

Rafał Sierhej
radość piłkarzy Czech East News / MICHAL CIZEK/AFP / Na zdjęciu: radość piłkarzy Czech
Dla obu zespołów był to drugi mecz w tegorocznej Lidze Narodów UEFA. Czesi w swoim pierwszym starciu pokonali Szwajcarów 2:1, z kolei Hiszpanie zremisowali 1:1 z Portugalią. Dzięki takim wynikom na starcie liderem grupy drugiej w dywizji A niespodziewanie byli nasi południowi sąsiedzi.

Mecz rozpoczął się sensacyjnie. Gola na 1:0 w czwartej minucie strzelił Jakub Pesek. Duży błąd w tej akacji popełnił Dani Carvajal. Boczny obrońca Realu Madryt źle ustawił się w obronie, przez co pułapka ofsajdowa okazała się być nieskuteczna.

Od pierwszego gola do 40 minuty na boisku istnieli tylko Czesi. Hiszpanie dawali dowody na teorię, że posiadanie piłki samo w sobie nic nie znaczy. Przewaga w tym elemencie była dla gospodarzy zupełnie nieistotna. Podopieczni trenera Silhavy'ego doskonale organizowali swoją grę w defensywie.

Na pięć minut przed końcem do głosu trochę bardziej doszli piłkarze Luisa Enrique. Hiszpanie wykorzystali swój dobry moment. Dokładniej zrobił to Gavi, który precyzyjnym strzałem lewą nogą pokonał stojącego w bramce Czechów Vaclika. Do przerwy mieliśmy więc nieco niezasłużony remis.

Początek drugiej połowy był podobny do tego, co widzieliśmy na boisku przez większość pierwszej części spotkania. Hiszpanie klepali, a Czesi biegali i szukali swoich okazji na strzelenie gola.

Pierwszą w 54 minucie miał Jan Kuchta, który w sytuacji sam na sam z Unaiem Simonem strzelił minimalnie obok słupka. 10 minut później już się jednak nie pomylił i piękną podcinką z około 20 metrów wyprowadził Czechów na prowadzenie.

Hiszpanie starali się odwrócić losy meczu, jednak ich strzały były minimalnie niecelne. Z kolei te Marco Asensio i Ferrana Torresa, które leciały blisko bramki Vaclika trafiały w słupek.

Podobnie było także ze strzałem głową Inigo Martinez. Stoper "La Roja" doskonale odnalazł się w polu karnym, oddał strzał, piłka odbiła się od poprzeczki i...wpadła do bramki. Do trzech razy sztuka. Obramowanie bramki Vaclika w końcu pomogło gościom.

Czechy - Hiszpania 2:2 (1:1)
1:0 Jakub Pesek 4'
1:1 Gavi  45+3'
2:1 Jan Kuchta 66'
2:2 Inigo Martinez 89'