Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Wstrząsające wyznanie trenerki. Milczała przez 35 lat

Vera Pauw, selekcjonerka żeńskiej reprezentacji Irlandii, zdecydowała się na ujawnienie druzgocącej historii. 59-latka przyznała w oświadczeniu, że w czasach młodości została zgwałcona przez osobę związaną z holenderskim futbolem.

Dawid Franek
Dawid Franek
Vera Pauw Getty Images / Vera Pauw
Vera Pauw milczała na ten bolesny temat przez 35 lat. Publicznie nie zabierała głosu. Po cichu jednak starała się, aby jej sprawa została rozpatrzona przez władze piłkarskie w Holandii "ale bezskutecznie". Gdy Pauw była młodą zawodniczką została zgwałcona przez holenderskiego działacza. Później, jak wynika z jej słów, dwóch innych mężczyzn  dokonało na niej napaści seksualnej. Oni również byli zatrudnieni w holenderskim futbolu.

Pauw w swoim oświadczeniu przyznaje, że to najtrudniejsza sprawa, jaką musiała ujawnić, tym bardziej że dopiero teraz o wszystkim dowiaduje się jej rodzina.

Trenerka reprezentacji Irlandii ma żal do Holenderskiego Związku Piłki Nożnej, który cały czas milczał w jej sprawie.

"Niektórzy ludzie wolą przemilczeć to, że zostałam zgwałcona i napadnięta seksualnie, niż zaoferować mi wsparcie, którego potrzebuję, opowiadając tę historię światu. Nie mogę dłużej milczeć" - napisała Pauw.

"Zaufajcie mi. Moja historia naprawdę jest prawdziwa. Wiem, że to wyznanie rzuci światło reflektorów na moje życie w sposób, którego nigdy wcześniej nie doświadczyłam, ale mam też nadzieję, że inni młodzi piłkarze i trenerzy, którzy byli narażeni na cokolwiek podobnego do gwałtu i nadużycia seksualnego, którego doświadczyłam, poczują się teraz na tyle odważni, by ujawnić się i podzielić swoimi historiami" - dodała.

Ze względu na brak reakcji Holenderskiego Związku Piłki Nożnej Vera Pauw zdecydowała się zgłosić sprawę na policję. Wsparcie dla trenerki okazuje Irlandzki Związek Piłki Nożnej, który opublikował osobne oświadczenie w tej sprawie.

Vera Pauw jest trenerką reprezentacji Irlandii od 2019 roku. Dziesięć lat wcześniej doprowadziła Holenderki do mistrzostwa Europy.

Czytaj także:
Już wcześniej chciał powołać Lewandowskiego. "Ty chyba oszalałeś"

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (5)
 • ggdd Zgłoś komentarz
  To jako 24-latka, wychowana w państwie prawa i demokracji, nie wiedziała, że gwałt zgłasza się na policję lub do prokuratury? Ciekawe. A myślałem, że takie ułomy to produkt obecnych
  Czytaj całość
  czasów fejsa i smartfonów.
  • yes Zgłoś komentarz
   Stało się to 35 lat temu? Napiszę z pamięci i nie przytoczę dosłownie - zdaje mi się, że w prawie polskim nawet karalność za morderstwo ustaje, gdy od czynu zabójstwa minęło 30
   Czytaj całość
   lat. Powyższe napisałem z pamięci.
   • Legionowiak vel Husarzyk Zgłoś komentarz
    Lepiej późno niż wcale
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×