Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Jeżeli nie będzie wyboru, pojedzie do Ukrainy. "Ale na pewno bez rodziny"

Ołeksij Dytiatjew szuka klubu. Dotąd grał w Polsce, ale skończył mu się kontrakt. Przez ostatnie miesiące wojny intensywnie pomagał swoim rodakom i wojsku. Być może będzie zmuszony opuścić nasz kraj.

Mateusz Skwierawski
Mateusz Skwierawski
Ołeksij Dytiatjew Newspix / MARCIN PIRGA / CYFRASPORT / Na zdjęciu: Ołeksij Dytiatjew
Zawodnik kilka tygodni temu pożegnał się z Cracovią po pięciu latach spędzonych w klubie. W czerwcu mówił, że nie ma do czego wracać, bo jego dom w Ukrainie został zniszczony. Wtedy raczej odrzucał myśl o powrocie na Wschód. W kraju nadal przebywają rodzice piłkarza. Jak mówił nam zawodnik, opuszczenie Nowej Kachowki jest możliwe, ale lepiej tego nie robić ze względów bezpieczeństwa. Miasto jest okupowane przez Rosjan. Z rąk tamtejszego wojska zginęło już mnóstwo ludzi.

"Gdzieś muszę grać"

Dytiatjew obecnie szuka klubu. - Na razie ćwiczę indywidualnie, nie robiłem sobie urlopu. Biegam po lesie, chodzę na siłownię. Jestem zdrowy i dobrze przygotowany, ale konkretów brak - opowiada. - Nie ukrywam, chciałbym zostać w Polsce. Tu osiedliliśmy się z rodziną, w Krakowie czujemy się bardzo dobrze. Dotąd dostałem zapytania z innych krajów: Kazachstanu i Ukrainy - mówi.

- Nie wyobrażam sobie, jak to miałoby wyglądać w Ukrainie, choć z tego, co mi przekazano, liga ma wystartować w nowym sezonie - opowiada nam. - Dzwonili do mnie z miast bliżej polskiej granicy, ale też tych bliżej największych ataków. Jeżeli nie będę miał wyboru, pojadę tam, ale na pewno bez rodziny. Córka chodzi do szkoły w Krakowie i w Polsce jest miejsce moich najbliższych - tłumaczy.

Nie wszyscy jednak doradzają piłkarzowi transfer do Ukrainy. Zawodnik wyjechał z kraju cztery lata temu. - Rodzice mówią, bym tego nie robił. Niestety, w naszym mieście nic się nie zmieniło. Wszystko trzeba robić w konspiracji. Wiem jednak, że jeszcze nie czas kończyć karierę, a gdzieś przecież muszę ją kontynuować. Poza tym: nie boję się wracać - komentuje 33-letni piłkarz.

Reprezentanci Ukrainy wdzięczni

Zawodnik odwiedził w czerwcu reprezentację Ukrainy, która rozgrywała mecze Ligi Narodów w Łodzi.

- Siedziałem z kibicami, cały stadion był wypełniony Ukraińcami. Wiem, że drużyna czuła się jak u siebie w domu. Rozmawiałem później z Mykołą Matwijenko, znamy się z czasów gry dla Karpat Lwów. Był pod wrażeniem atmosfery i gościnności Polaków. Dyskutowaliśmy jednak więcej o sprawach prywatnych. Mykoła też ma w Ukrainie rodzinę, dużo nerwów go to wszystko kosztuje. Po meczu dał mi koszulkę, którą wystawiłem na licytację. Ciągle wysyłamy pieniądze do kraju, pomagamy jak możemy - opowiada Dytiatjew.

Były gracz Cracovii od początku wojny pomaga swoim rodakom. Wspierał Ukraińców, którzy opuścili kraj i przyjechali do Polski ze względu na wojnę. Zawodnik znajdował im mieszkania, pomagał w tłumaczeniu, zaopatrywał też wojsko w niezbędne rzeczy potrzebne na wojnie - między innymi hełmy, kamizelki, noże czy lekarstwa. Oddał na aukcje internetowe wiele swoich koszulek piłkarskich, a pieniądze przekazywał potrzebującym.

Nasz rozmówca uruchomił również siatkę kontaktów. W logistyce pomaga mu Artem Putiwcew z Termaliki czy Ihor Charatin z Legii. Pieniądze na front wysyła także Jewhen Konoplanka.

- Mam nadzieję, że kwestia mojej przyszłości szybko się wyjaśni. Fajnie, gdyby udało się zostać w Polsce. Czujemy się tu z rodziną jak w domu. A pomagać zawsze będziemy - kończy piłkarz.

Zdobył dwa puchary

Dytiatjew to obrońca, który trafił do polskiej drużyny w 2017 roku. W naszej ekstraklasie rozegrał 75 meczów i zdobył z Cracovią Puchar Polski oraz Superpuchar. Ostatnią rundę Dytiatjew spędził na wypożyczeniu w Puszczy Niepołomice (I liga).

Mateusz Skwierawski, dziennikarz WP SportoweFakty

Mocne słowa agenta o przyszłości Krychowiaka. "Wszyscy by się cieszyli"

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×