Piłkarze łapali się za głowy. Urugwaj i Korea marnowały duże szanse

Skuteczność nie była atutem ani Urugwaju, ani Korei Południowej. Oba zespoły zmarnowały świetne szanse na gola. Ich remis 0:0 to czwarty taki wynik w mundialu w Katarze. Bezbramkowych spotkań już było więcej niż w poprzednich MŚ.

Kim Moon-hwan i Darwin Nunez (walczą o piłkę) PAP/EPA / Neil Hall / Na zdjęciu: Kim Moon-hwan i Darwin Nunez (walczą o piłkę)
Drużyna Urugwaju przechodzi metamorfozę. W składzie na Koreę Południową znaleźli się weterani Diego Godin, Martin Caceres czy Luis Suarez, ale o obliczu zespołu decydują coraz częściej piłkarze młodsi jak Federico Valverde czy Darwin Nunez. Celestes nie zrobili furory w eliminacjach w Ameryce Południowej, ale na koniec znaleźli się w tabeli tylko za gigantami Brazylią i Argentyną. W Katarze spróbują wyjść z ich cienia, chociaż akurat w czwartkowym meczu nie powiało optymizmem.

Ruchliwi Koreańczycy sprawiali kłopoty Urugwajczykom. Nie tylko zwinnie przemieszczali się po boisku, ale również potrafili wymieniać podania na połowie przeciwnika. Pierwsze połowa na remis i był on sprawiedliwy. Szkoda tylko, że było bezbramkowo.

Najlepsze szanse na gola były w kwadransie przed przerwą. Najpierw mocno zagrozili Azjaci. Hwang Ui-jo po swoim strzale złapał się za głowę. Zrobili to zresztą także jego kompani z zespołu, ponieważ prawie obowiązkiem było wpakowanie piłki z kilku metrów do siatki. Tymczasem Ui-Jo Hwang kopnął nieczysto po podaniu Heung Min-Sona i spektakularnie spudłował nad poprzeczką.

Urugwaj odpowiedział w 44. minucie rzutem rożnym. Z obrońcami Korei poradził sobie Diego Godin i wyskoczył wysoko między dwoma z nich. Jego uderzenie głową skończyło się lądowaniem piłki na słupku. Godin nie ukrywał rozczarowania, ponieważ niełatwa pierwsza połowa mogła mieć szczęśliwe zakończenie dla Celestes.

Pięciu z jedenastu podstawowych Koreańczyków reprezentuje kluby z Europy. Poza wspomnianym już Hwangiem Ui-Jo również Hwang In-Beom, Jae-Sung Lee i obecnie najbardziej znani Kim Min-Jae z Napoli oraz Heung-Min Son z Tottenhamu Hotspur. Azjaci, prowadzeni przez doświadczonego Paolo Bento, grali rozsądnie i nie dali się zdominować również w drugiej połowie.

W 63. minucie Urugwaj mógł zdobyć prowadzenie dzięki szybkiemu atakowi. Diego Godin uruchomił długim podaniem Darwina Nuneza, a ten wyprzedził Kima Mina Jae i wparował w pole karne. Tam szukał jeszcze podania do Luisa Suareza, ale przewidział to koreański bramkarz i zapobiegł nieszczęściu. Krótko po tej sytuacji Edinson Cavani zastąpił na boisku Luisa Suareza.

Cavani miał jedną szansę, ale jego strzał zza pola karnego był minimalnie niecelny. Z dystansu huknęli już w 90. minucie Federico Valverde oraz Heung Min-Son, ale obaj nieco się pomylili. Piłka po strzale Valverde odbiła się od zewnętrznej części słupka.

Im bliżej było końca meczu, tym dłużej rozgrywali swoje akcje piłkarze z Ameryki Południowej. Z kolei Korea przesuwała się po własnej połowie i liczyła na przeprowadzenie zabójczego kontrataku. Żaden pomysł na rozstrzygnięcie meczu nie był skuteczny, a i nie było widać pełnej determinacji, żeby to zrobić. Stąd czwarte 0:0 w piątym dniu turnieju.

W tej samej grupie rywalizują Portugalia i Ghana.

Urugwaj - Korea Południowa 0:0

Urugwaj: Sergio Rochet - Martin Caceres, Diego Godin, Jose Maria Gimenez, Mathias Olivera (79' Matias Vina) - Federico Valverde, Rodrigo Bentancur, Mathias Vecino (78' Nicolas De La Cruz) - Facundo Pellistri (88' Guillermo Varela), Luis Suarez (64' Edinson Cavani), Darwin Nunez

Korea: Seung-Gyu Kim - Kim Moon-Hwan, Kim Min-Jae, Kim Young-Gwon, Kim Jin-Su - Hwang In-Beom, Jung Woo-Young, Jae-Sung Lee (74' Son Jun-Ho) - Na Sang-Ho (74' Lee Kang-In), Hwang Ui-jo (74' Cho Gue-Sung), Heung-Min Son

Żółte kartki: Caceres (Urugwaj) oraz Gue-Sung (Korea)

Sędzia: Clement Turpin (Francja)

Wszystkie mecze obejrzysz na TVP 1 w Pilocie WP (link sponsorowany)